Для сметывания і з'єднання двох деталей застосовуються різні види швів і стібків. Шви бувають ручні і машинні.
Ручні шви і стібки
Ширина шва визначається в залежності від призначення виробу, шва і властивості тканини.
Шви і стежки бувають сметочные, копіювальні, обметочниє, підшивочні, петельні, хрестоподібні стібки «козлик», шов через край або керамічний, «машинна строчка», шов «за голкою», " трикутник та інші.
Сметочные стібки (рис. 51 а, б) застосовуються для сметывания деталей, позначення на деталях лінії середини, освіти збірок та ін. стібки Виконуються справа наліво прямими і зворотними. Довжина стібок 0,5 - 1 см для тонких тканин і 1 - 3 см для товстих.
Копіювальні стібки (тенета) (рис. 51 в) використовуються для перенесення лінії на парні деталі, після розкрою виробу, а також для перенесення з правої сторони на ліву сторону виточки, місця кишень і т. д. Виконуються справа наліво. Довжина стібок 1 див. При виконанні стібок нитку не простягають до кінця, а залишають вільною петлею, потім деталі розсуваються і розтягнуті нитки розрізаються.
Обметочний шов (рис. 51 г) скріплює і зашпаровують обрізані краї тканини, щоб оберегти від осипання.
Підшивальний шов (рис. 52 а) застосовується для закріплення підігнутих країв низу виробів (суконь, спідниць, жакети, блузки тощо). Голка вколюється справа наліво. Спочатку захоплюємо верхню тканину таким чином, щоб не проколювати наскрізь тканину, потім захоплюємо край верхнього згину підшивки. При виконанні підшивальні шва нитка не слід сильно затягувати. Шов виконується шовковою ниткою одного кольору з тканиною.
Петельними швами (рис. 52 б) обробляють петлі для гудзиків і обметують шви сипучих тканин. Щоб краї петель для ґудзиків були щільніше і акуратніше, уздовж прорізи прокладається товста нитка, яка закривається обметочніе стібками. Петлі закладаються маленькими стібками. Петельний шов виконується справа наліво наступним чином: вколюємо голку в тканину знизу вгору (на лицьову сторону), нитку кладемо петлеобразно, а голку знову вколюємо в тканину зверху вниз таким чином, щоб нитка опинилася під голкою і навколо голки.
Шов через край або керамічний (рис. 52 в) застосовується в тих випадках, коли необхідно з'єднати дві кромки тканини. Виконується зліва направо, захоплюючи одну нитку тканини.
«Машинна строчка» (рис. 52 г). Цей шов з лицьової сторони дуже схожий на машинну строчку. Застосовується в тих випадках, коли на машині неможливо його виконати. «Машинна строчка» виконується наступним чином справа наліво: вколюємо голку в тканину зверху вниз, робимо один стібок і далі вколюємо голку в місце виходу попередньої стібки. На лицевій стороні стібки сходяться впритул один до одного, а на виворітній стороні довжина однієї стібки дорівнює двом стежках на лицьовій стороні.
Шов «за голкою» (рис. 53 а) застосовується для сметывания деталей в смужку або клітку. Спосіб виконання такої ж, як в «машинної сходинці», тільки стібки розташовуються з інтервалами.
Стібками «козлик» (рис. 53 б) підшивають низ сукні, жакета, спідниці, штанів, рукавів, коміра з щільних несыпучих матеріалів - сукна, оксамиту, кримплена та ін. Форма стібки хрестоподібна. Виконується зліва направо наступним чином: голку проколюємо в підгин тканини знизу вгору, потім захоплюємо одну ниточку тканини так, щоб шов не було видно на лицьовій стороні, знову проколюємо голку в підгин, захоплюючи повну товщину тканини, знову захоплюємо одну ниточку основної тканини і т. д. до кінця роботи.
Шов «трикутник» (рис. 53 в) застосовується для скріплення складок, кишень, розрізів і т. д. Виконується «трикутник» наступним чином: спочатку наметываем контур трикутника, потім заповнюємо, рівномірно настилаючи ниткою контури трикутника. У м'яких тканинах під трикутник на виворітній стороні підшиваємо шматочок підкладкової тканини.
Машинні шви
На машині виконуються наступні види швів: стачной, подвійний, запошивочный, обтачной, расстрочный, настрочними, накладочный, рельєфний, окантовочні та ін. Машинний шов виконується трохи нижче або вище наметочных стібок, для того щоб не порушувати машинну строчку і легко видалити намітку.
Стачной шов (рис. 54 б) застосовується для з'єднання двох деталей, які складаються лицьовими сторонами всередину. Шов строчится на виворітній стороні і використовується для з'єднання всіх деталей виробу. Шов розташовується на деякій відстані від країв тканини. Ширина шва залежить від тканини та призначення виробу.
Подвійний шов (рис. 54 а) використовується для пошиття виробів з тонких сипучих тканин, а також для виготовлення постільної білизни. Подвійний шов виконується наступним чином: деталі складаємо виворітними сторонами всередину, перший шов строчити на лицьовій стороні. Ширина шва від краю обріза 0,3 див. Після першої строчки обрізний край підрівнюється, розправляється на дві сторони і прометывается. Другу сходинку виконуємо з вивороту і обрізні краю залишаються всередині шва. Ширина шва в готовому вигляді 0,6 - 0,8 див.
Запошивальним швом (рис. 54 в) прострочують білизна, спортивний одяг та костюми без підкладки. Виконується цей шов наступним чином: деталі складають лицьовими сторонами всередину так, щоб один із зрізів виступав на 0,6 див. Сточуємо обидва зрізу на машині, потім шов розправляємо на обидві сторони. Виступаючий обрізний край підгинаємо і прострочуємо по згину. Ширина шва в готовому вигляді 0,6 - 0,8 див.
Обтачной шов (рис. 54 г) застосовується при виготовленні постільної білизни, підшивці низу білизни і верхніх чоловічих сорочок. Виконується таким чином: обрізний край підгинаємо навиворіт спочатку на 0,5 см, потім вдруге на 0,5 - 1 см і прострочуємо на 0,1 см від згину підігнути краю обріза. Цей шов можна виконувати на машині зі спеціальною лапкою, яка встановлюється замість звичайної лапки.
|