Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Шийте самі

Правила крою, шиття та обробки виробів
РОЗКЛАДКА ВИКРОЙОК НА ТКАНИНІ

Перед тим як кроїти виріб, необхідно перевірити, чи вистачить матеріалу на даний виріб: для цього, не розрізаючи матеріалу, приблизно розкласти викрійки.
 
Стандартних правил крою немає, так як різна ширина тканини, розмір виробу, а існують лише правила розкладку викрійок на матеріалі.
 
Велике значення при крої має правильне розташування деталей на тканини по відношенню до часткової та поперечної нитками. Треба враховувати напрям ворсу тканини, напрям малюнка (є тканини з малюнком, розташованим в одну сторону).
 
При крої матеріал складають удвічі, лицьовою стороною всередину, так як викрійки, як правило, виготовляються на половину фігури, тобто 1/2 спинки, 1/2 полички (переду), 1/2 коміра.
 
Крій виробляють з боку вивороту.
 
Навіть при викроювання деталей, креслення яких робляться в повну величину, матеріал складають удвічі (наприклад, відразу кроять два рукави, манжети, пояс та ін).
 
На выкройках необхідно вказувати напрям нитки (часткова, поперечна, коса, згин матеріалу, шов) і відповідно укладати на тканини.
 
Щоб не було зсуву викрійок, їх слід приколювати шпильками; наносити на додавання шви можна дрібному.
 
В першу чергу кроять великі деталі виробу (спинку, поличку, спідницю, рукави), а потім дрібні прикладні частини (комір, манжети, пояс тощо). При крої додавати на шви по правилам. Коли додавання на шви точно будуть прибрані в шви, тоді виріб буде правильно зшито і добре сидіти на фігурі.
 
КМІТЛИВІСТЬ ВИРОБИ

Перш ніж змітати виріб, необхідно прокласти намітки крупно «вперед голкою» по середині спинки, середини полички, по лінії талії, середині рукави, середини коміра. На місці виточок прокладають силки.
 
В першу чергу зметують виточки, потім плечі, боки і т. д. Плечі зметують по спинці, так як 1 см, додана при побудові креслення, йде на посадку. Сметывать на поличці не рекомендується. Якщо є витачками на плечі, виточку залишають на вазі, тобто не приметують, а переступають через кмітливість шва виточки. Бока ліфа сметываются по поличці ліфа від пройми до талії. Спідницю зметують від талії вниз.
 
Якщо виріб має косі або поперечні лінії, які будуть з'єднуватися між собою, тобто часткова з поперечною, то треба сметывать по поперечної або косій нитці. Косу лінію вироби перед тим як зшивати, необхідно обробити штучної кромкою: пропустити через голку з ниткою «вперед голкою» дрібно, в два ряди, перший ряд від краю на відстані 0,25 см, другий - на відстані 0,5 см від першого. Після такої обробки косі лінії не витягуються і не отвисают.
 
Виріз горловини, якщо він фасонний, обробляють підкрійним матеріалом. Якщо виріз горловини круглий, його можна обробити косою бейкой навиворіт, ширина бейки в готовому вигляді 1,5 - 2 див. Перед обробкою горловину треба пропустити через голку з ниткою «вперед голкою» дрібно.
 
Низ виробу повинен мати підгин не більше 5 см, при кльошах не більше 3 див.
 
Низ кльошу так само необхідно пропустити дрібно через голку з ниткою «вперед голкою» (голку пускати вільно, не збираючи матеріалу).
 
ВМЕТКА РУКАВА В ПРОЙМУ

Одношовный рукав 

На голівці рукава намічають високу точку (можна цю точку позначте ножицями).

Знаходять на проймі високу точку, яка поміщається від плечового шва в сторону переду пройми до 1,5 см (місце високої точки може бути на плечі, або на 1 - 1,5 см до переду).
 
Від високої точки пройми в сторону переду відмірюють 8 см, від високої точки пройми в сторону спинки - 6 см і ставлять марочки (мітки). Розміри високих точок можуть доходити до 8 - 10 див.
 
Головка рукава повинна бути ширше пройми на 3 - 4 см, ця величина йде на посадку.
 
Вметывать рукава починають від бокового шва ліфа. Шов рукава приколюють на 1 - 1,5 см до переду від бокового шва, іноді шов до шва. Вметку рукава починають від бокового шва до марці 8, потім знову від бокового шва до марки 6 (або до марки 6, потім до марці 8, дивлячись який рукав вметывается). У тому й іншому випадках вметывать треба тільки від бокового шва до марок (байдуже по рукаву або по проймі). Коли нижня частина рукава вметана, головку рукава - окат - збирають дрібно в два-три ряди і підтягують до розміру пройми. Скріплюють високі точки рукава і пройми і вметывают рукав тільки по окату, рівномірно розподіляючи посадку.

Двухшовный рукав (ліктьовий) 

Ліктьові шви рукава сточують з верхнім половинкам, а передні - по нижньому. При вметке рукава необхідно окат зібрати на голку з ниткою в два-три ряди і підтягнути до розміру пройми. Високі точки сколоти, потім вметывать. Окат рукава визначається на верхній половинці - 6 - 8 см від вищої точки.
 
Правильне положення рукава в проймі вважається в тому випадку, коли посадка розподілена рівномірно по окату рукава. Ліктьовий шов знаходиться по середині спинки (між бічних і плечових швами).
 
Шов втачку рукава в пройму повинен бути не ширше 0,75 - 1 див.
 
ОБРОБКА КОМІРА

Комір має верхню та нижню частини. Складають верхній та нижній коміри особою всередину і прострочують швом 0,5 см, не доходячи до лінії пришива до горловини на 0,5 см. Після того, як комір прострочений, зрізують кути, видаляють кмітливість, комір вивертають наявності і отглаживают.
 
Готовий комір верхньою частиною прикладають лицьовою стороною до вивороті горловини (серединою коміра до середини спинки) і пришивають. Потім комір відвертають, шов направляють у бік коміра, нижній комір підгинають на 0,5 см, накривають шов і пришивають. Пришитий комір прострачивается по лицьовій стороні, відступивши від краю на 0,25 - 0,5 див.
 
У дамських виробах нижній комір пришивають ручним швом втай або через край дрібно.
 
ОБРОБКА БОРТУ

Якщо виріб має борту, подбортники подкраивают тільки за кроєм вироби. Ширина борта по плечу не менше 4 см, внизу по середині полички не менше 3 див.
 
Борт треба прошити «вперед голкою» дрібно в два ряди, починаючи від плечового шва з горловини полички до низу борту вироби, спочатку відступивши від краю на 0,25 см, потім відступивши від першого на 0,5 см. Нитку пропускати вільно, не стягуючи тканини.
 
Готовий комір приметують до горловини (середина коміра збігається з серединою спинки). Подбортник лицьовою стороною прикладають до особі комір (комір знаходиться між бортом вироби і подбортником), все разом приметують від плеча по горловині через кут борту до низу виробу і пришивають. Відсікають кути борту, борт вивертають, отглаживают.
 
Комір по спинці звільняють від намітки, в плечах комір надсекают на 0,5 см.
 
Комір повертають обличчям до вивороту і пришивають за правилами.
 
Другий край подбортника підшивають на машині і в декількох місцях прикріплюють до виробу.
 
За бажанням борт можна прострочити на машині, відступивши від краю на 0,25 - 0,5 див.
 
МАНЖЕТИ

Манжети кроять вдвічі і пришивають після опрацювання планки. Манжети зшивають так, щоб не дошити до низу на 0,5 см (як і комір). Готову манжету прикладають особою лінією пришива до вивороті рукави і пришивають. Шов направляють у бік манжети, підгинають верхню манжету на 0,5 см, накривають шов і пришивають по обличчю в край. У дамських виробах манжета пришивається на руках втай. Манжета може бути на гудзиках з прометными петлями, на кнопках або на
запонках.
 
ОПРАЦЮВАННЯ ПЛАНОК

Планка № 1. Рис. 156 
 

Планка № 1 опрацьовується з одного шматка матеріалу, відрізаного по частковій нитці. Планка повинна бути довше розрізу на 2 см, шириною 4 см в білизні і до 8 см в сукнях і блузках.
 
Там, де буде розріз, прокладають намітку.
 
Середину планки прикладають обличчям до обличчя до намітці, приметують - прострочують навколо ідеї так, щоб розріз не був широким.
 
Планку розрізають по намітці, вивертають, шов на ребро. Краю планки підгинають і пришивають втай, білизну можна пристрачивать на машині. В білизна планка шиється наявності і ширина її в готовому вигляді 2 див.

Планка № 2. Рис. 157
 

Планка №2 опрацьовується з двох часткових шматочків матеріалу - верхній і нижній планок. Нижня планка довше розрізу на 1 см, шириною 2 див Планку прикладають обличчям до вивороті вироби з правого боку розрізу в чоловічих виробах, з лівої в дамських і пришивають. Планку вивертають на обличчя вироби, шов на ребро і пришивають в край на машині. Ширина нижньої планки в готовому вигляді 1 див.
 
Верхня планка довше розрізу на 4 см, шириною 6 див. Планку прикладають обличчям до вивороті вироби з лівої сторони розрізу в чоловічих виробах, з правої в дамських і пришивають. 
 
Планку вивертають на обличчя вироби, шов направляють у бік планки. Від шва по планці відміряється 2 див. Планку перегинають на обличчя і від згину планки береться 2 - 2,5 см, решту підгинають.
 
Внизу планки роблять мисик (верхня планка повинна закрити нижню) і пришивають на машині в край, починаючи від верху до мысику. За мысику вище розрізу на 0,5 см роблять горизонтальну сходинку.
 
Довжина планки № 2 може бути різна і залежить від виду виробу.

Планка № 3. Рис. 158 
 

Планка № 3 опрацьовується з двох часткових шматочків матеріалу - верхній і нижній планок. Нижня планка довше розрізу на 1 см, шириною 5 см. Планку прикладають обличчям до вивороті вироби з правого боку розрізу в чоловічих виробах, з лівої в дамських і пришивають. Планку вивертають на обличчя вироби, шов направляють у бік планки (планка лежить у розгорнутому вигляді). Від шва по планці відмірюють 1,5 див. Планку перегинають на обличчя і від згину планки по обличчю відмірюють 2 см, решту підгинають і пришивають в край на машині.
 
Верхня планка довше розрізу на 5 см, шириною 7 див. Планку прикладають обличчям до вивороті вироби з лівої сторони розрізу в чоловічих виробах, з правої в дамських і пришивають. Для того, щоб вивернути верхню планку наявності, роблять надсечку в 1 см внизу по середині нижньої планки. Коли надсечка зроблена, верхню планку вивертають на обличчя вироби і одночасно половину нижньої планки по надсечке перекидають через розріз. Шов верхньої планки розгладжують на дві сторони (планка лежить у розгорнутому вигляді). Від середини шва по планці відмірюють 2 см, згинають, від згину по обличчю планки відмірюють 3 див. Решту планки підгинають, оформляють мисик і прострочують колом на машині, відступивши від краю на 0,25 - 0,5 див. мысику вище розрізу на 0,5 см робиться горизонтальна рядок, потім весь мисик строчится другий рядком кругом край, відступивши від першої сходинки на 0,25 див. Петлі на планці прометные вертикальні, біля горловини - горизонтальна.
 
Коли планка опрацьована, пришивається комір.

Категорія: Шийте самі | Додано: (13.12.2015)
Переглядів: 1864 | Рейтинг: 0.0/0