Жіночий та дитячий одяг прикрашається різними видами оздоблень. При виборі обробки потрібно враховувати вік, фасон, особливості фігури і фактуру тканини. До оздобленням відносяться защипи, волани, бейки, волани, рюші, вафлі, канти, рулики, жабо, рельєфні шви, фестони та ін Розглянемо деякі з них.
Защипи (рис. 59 а) - це дрібні складочки шириною 1 мм. Чим тонше захоплення тканини, тим красивіше вони виходять. Защипи виконуються до розкрою тканини, а потім накладається викрійка за наміченим фасоном. Защипи крояться в пайовому, поперечному або косому напрямку.
Волани викроюються у вигляді півкола з косою або поперечної нитки. Верхня частина волана робиться увігнутою, що дає фалди по лінії низу, а низ - закруглений. Краї воланів закладаються швом в край, піко (на спеціальній машині) або косою бейко, яка пристрочує на машині і підшивається вручну потайним швом. Волани застосовуються для оздоблення суконь, блуз та дитячого одягу.
Бейки бувають одинарні і подвійні. Для отримання одинарних і подвійних беек тканина нарізаємо по косій нитці смужками, довжина і ширина яких визначаються за наміченим фасоном.
Одинарні бейки пришиваються наступним чином. Одна сторона бейки пришивається на машині, а інша - вручну потайним швом і потім проглаживается.
Подвійні бейки складаємо по ширині вдвічі, прометываем, потім прострочуємо, вивертаємо і отглаживаем.
Готову бейку пришиваємо до виробу вручну потайним швом. Бейко відбуваються сукні, блузи та інші вироби.
Оборка (рис. 59 б) виконується наступним чином. З тонкої тканини викроюється коса або поперечна смужка в 2,5 рази довше, ніж повинна бути оборка в готовому вигляді. Ширина і довжина оборки залежать від фасону. Край оборки закладаємо взакрутку на руках швом піко або на машині. Якщо край оборки прострочуємо на машині, то зайвий матеріал поруч із рядком обрізаємо, підгинаємо і вдруге прострочуємо на машині або окантовываем. Протилежну сторону оборки збираємо на нитки в 2 ряди і потім пристрочуємо на машині до виробу з вивороту оборки. Після пристрачивания оборку відгинаємо і пропрасовуємо. Крім того, оборки можна встрачивать в складки, рельєф або пришити зверху. Оборками обробляють сукні, блузки, білизна, дитячий одяг і ін.
Рюш (рис. 59). Для виготовлення рюшу вирізаємо косу або поперечну смужку тканини в 3 рази довше, ніж рюш в готовому вигляді. Рюш посередині збираємо в збірку або закладаємо в складочки. Краї рюшу обробляємо як край оборки. Готовий рюш приметываем до виробу і потім пришиваємо на машині або вручну до виробу потайним швом. Рюшем обробляють сукні, блузки і дитячі вироби.
Вафлі (рис. 59 г) виконуються наступним чином. На виробі намічаються горизонтальні і вертикальні лінії на рівній відстані. Точки перетину скріплюємо нитками через одне перетинання. При цьому на тканини утворюються комірки у вигляді вафель. Вафлями відбуваються блузки, сукні, білизну та дитячі вироби.
Кант (рис. 60 а) виготовляється із смужки тканини, обрізаної в косому напрямку. Канти бувають одинарні, подвійні і потрійні з тієї ж тканини, з якої виготовляється виріб, або з тканини іншого кольору. Якщо канти з тканини різних кольорів, один кант викроюємо в два рази ширше іншого.
Смужку, призначену для канта, складаємо удвічі по лицьовій стороні, прометываем і заутюживаем. Край, де буде вставлятися кант, також необхідно обробити: спочатку підгинаємо на 0,5 см, обметываем і заутюживаем. Підготовлений кант вставляється в край виробу з лицьової сторони. Ширина виступає канта не повинна перевищувати 2 - 3 мм.
Кантом обробляють блузки, сукні, спідниці та ін
Рулик (рис. 60 б). Для рулика викроюємо косу смужку завширшки 2 - 2,5 см. Складаємо її вдвоє лицьовим боком всередину і прострочуємо. Початок рулика строчити ширше у вигляді воронки, щоб зручніше було його вивернути. Зайву тканину воронки вирізаємо, а протягом всієї смужки матеріал залишаємо для щільності і пружності рулика. Вивертаємо рулик з допомогою голки і нитки. Нитку прикріплюємо до воронці і вушком всередину продергиваем рулик. Рулик застосовується при виготовленні петель для ґудзиків, оздоблення у вигляді візерунків на комірах, кишенях, манжетах та ін.
Рельєфні шви (рис. 60 в) або рельєфна рядок виконуються на куртки, сукні-пальто з щільної тканини, на блузках і т. д. В такі рельєфи прибираються виточки по плечу, а також по лінії талії.
Строчити рельєф з лицьової сторони або з виворітного. Рядок з лицьової сторони робимо шовковими нитками в тон основної тканини.
Фестони застосовуються для оформлення країв комірів, горловин, манжет, кишень на сукнях і блузках (рис. 60 г). Спочатку робимо викрійку фестонів, потім переносимо її на тканину. Під тканину, на якій перенесені контури фестонів, наметываем підкладку, строчити по контурах фестонів, потім тканину зрізаємо по контуру, залишаючи на шви 0,5 див. В кутах робимо надсічки, шов розправляємо на дві сторони, фестони вивертаємо швом навиворіт.
Готові фестони акуратно отглаживаем, зберігаючи чітку форму.
Для оздоблення жіночого одягу можна використовувати мереживо, квіти, сутаж, бісер, хутро та інші матеріали.
|