Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Шийте самі

Мистецтво одягатися

 Щоб красиво одягатися, потрібно вміти вибрати одяг, вміти її носити і доглядати за нею.

 Численні журнали мод пропонують різні фасони і зразки. Наша «Книга про культуру побуту», природно, не може повторювати ці періодичні видання. Ми поведемо розмову тільки про тих основи вибору одягу, які залишаються вірними більш тривалий час і не ризикують, подібно до модних новинок, швидко застаріти.

 Одним з вирішальних умов правильного вибору одягу є смак. Він допомагає не тільки знайти для своєї сукні найбільш приємні колірні поєднання і найкращий фасон, але і визначити відповідність одягу статі, зовнішності, віком.

 Не можна навчити людину стати талановитим художником або модельєром, так само як не можна наділити його якимось особливим талантом або досконалим художнім смаком. Але в міру необхідності і в тих областях нашого побуту, які настійно вимагають смаку, можна розвинути його і навчитися відрізняти гарні речі від некрасивих.

 Щоб тренувати свій смак, треба уважно придивлятися до предметів народної творчості, картин великих художників, до невичерпної скарбниці фарб, якою є природа. Дуже корисно бувати на виставках, у музеях, театрах, кіно, на демонстраціях нової одягу в будинках моделей. Потрібно навчитися уважно і критично придивлятися до речей на вулиці, у вітрині магазину, на стенді виставки, по можливості радитися з фахівцями, вдаватися до допомоги книжки, журналу, монографії.

Смак і мода 

 У кожної людини свої власні пристрасті, свої уявлення про красу, і зокрема про красу одягу.

 Одним подобаються строгі сукні та костюми, іншому - більш вигадливі; один воліє червоний колір, інший - тільки зелені відтінки.

 Але тим не менше ми знаємо, що у всі часи були моделі, кольори і відтінки, які знаходили загальне визнання, відповідали смакам багатьох людей. Саме цим пояснюється існування моди, яка відображає загальноприйнятий для даного суспільства і для даного часу смак в одязі, стверджує лінії крою і поєднання кольорів, що здаються безлічі людей найбільш прийнятними і красивими.

 Широке поширення у всьому світі європейського костюма свідчить про спільність смаків мільйонів людей в тій же мірі, як національний костюм відображає не тільки особливості побуту і національні риси того чи іншого народу, але і його склалися, усталені смаки.

 Однак було б нерозумним стверджувати, що оскільки мода визначається загальноприйнятим у даний період уявленням про красу одягу, а промисловість, ательє будинку моделей при випуску своєї продукції керуються ним, то вибір одягу надзвичайно простий, і, купуючи модні речі, набувають тим самим найкращі.

 Звичайно, така думка помилкова, і насамперед тому, що далеко не всі і не у всякій моді дійсно красиво. Було раніше і, без сумніву, буде і надалі красиве і некрасиве, доцільне і безглузде в модні новинки. Як правило, фасони і моделі, які не мають дійсними естетичними і практичними перевагами, швидко застарівають і «сходять зі сцени», але все ж вони виникають і поширюються.

 Смак допомагає правильно оцінити моду і її вказівки, відрізнити справжню красу і привабливість від манірної і фальшивої оригінальності, помітності, незвичайність форми і колірних поєднань.

 Потрібно уважно придивитися до моди і, керуючись своїми потребами і зовнішніми даними, відібрати для себе найбільш красиве, зручне і практичне.

 Всяка мода відрізняється від попередньої в основному змінами в загальних обрисах одягу та загальному вигляді сукні, які професіонали називають силуетом. Ось як схематично виглядають силуети одягу різних років.
 

 Нерідко, розглядаючи журнал мод, радячись з продавцем або закрійником, покупці і замовники прагнуть усвідомити, які саме коміри, кишені, яка довжина або ширина найбільш популярні в цьому сезоні. Вони забувають при цьому, що мода визначає не стільки окремі деталі і прикраси, скільки загальний силует одягу, її малюнок, контур, обрис.
 

Найбільш поширені силуети жіночого одягу 1962 р.

 В журналах мод пропонуються різні фасони: і широкі і вузькі, і короткі, і довгі сукні та спідниці, і ті, і інші деталі. Але всі ці моделі відрізняє певний силует, характерний для даної моди.

 Будь модний одяг можна поліпшити і погіршити.

 Силует моделі, поширений в 1926 році, здається зараз малопривабливим. У ньому як би порушені природні пропорції жіночої фігури - лінія талії опущена, що візуально подовжує торс і вкорочує ноги. Але, незважаючи на таке порушення пропорцій фігури, навіть в той час можна було знайти для себе найбільш придатні моделі, які пом'якшували б всі різке і підкреслене модне.
 

Зміни моделі в залежності від фігури і віку

 Те ж явище спостерігалося при виникненні моди 1940 - 1941 років, коли в жіночому і в чоловічому одязі стали застосовувати розширені і підняті лінії плеча.

 Люди з хорошим смаком, що володіють почуттям міри, використовували модну новинку помірно, з урахуванням свого складання, а ті, хто гнався за модою і нерозбірливо ставився до неї, підкладали величезні ватяні «подушки», і часто така деталь одягу перетворювала нормально складеного людини в горбатого.

 В наші дні загальноприйнятим силуетом жіночого сукні є наступний (див. рис. 3).

 Сьогодні він здається нам привабливим. Він підкреслює і виявляє природні пропорції фігури.

 Можливо, до цих лініях вже звик очей і ми не об'єктивні їх оцінки, а в подальшому, при зміні моди, виявляться окремі їх недоліки. Але поки цей крій широко поширений.

 Однак при всіх перевагах таких моделей їх можна використовувати по-різному. В окремих випадках потрібно лише внести деякі поправки: не настільки різко підкреслити лінію талії не так сильно вкоротити спідницю, зберігши модний силует.
 

Ці моделі можуть візуально «красти» зайву повноту

 Вміння внести такі поправки потрібно кожній людині.

 Було б негідним заняттям проводити весь вільний час біля дзеркала, ретельно вивчаючи своє обличчя і фігуру. Але навчитися, дивлячись у дзеркало, критично оцінювати свої зовнішні дані необхідно тим, хто хоче покращити свої недоліки, якщо вони є, пом'якшити їх і в міру можливості виправити. Це цілком доступно і за допомогою щоденної гімнастики, занять фізкультурою і спортом, поєднаних з раціональним харчуванням, і за допомогою правильного крою одягу.

 Хороший смак в одязі - здорове, природне прагнення до дійсно гармонійного, красивого, витонченого. Вимогливість і вимогливість - його відмінні риси. Він не мириться ні з якими надмірностями.

 Перебільшення модної лінії або навіть який-небудь деталі в одязі є ознакою поганого смаку. Все, що не виправдано і застосовується тільки для того, щоб привернути увагу, виділитися, не прикрашає ні одяг, ні людини, яка її носить.
 

Верхня модель візуально зменшує сутулість. Інші три моделі рекомендуються високим жінкам

 При зміні моди і виникнення нової нерідко, особливо в зарубіжних журналах, з'являються різко підкреслені, екстравагантні зразки. Але надалі мода як би формується і все зайве, надоригінального, незручне і неприйнятну для більшості «осідає на дно», зникає. Залишаються і зберігаються більш тривалий час моделі і кольору, які дійсно відповідають загальноприйнятій смак, зручні, красиві, практичні і доцільні.
 

Верхня права модель хороша для плоскогрудих; верхня ліва рекомендується при короткій талії, нижня права - при вузьких стегнах і нижня ліва - за низької талії


Категорія: Шийте самі | Додано: (14.12.2015)
Переглядів: 1346 | Рейтинг: 0.0/0