Статистика
Онлайн всього: 1 Гостей: 1 Користувачів: 0
|
Все про шиття
СИЛУЕТИ. ФОРМИ КРОЮ ЖІНОЧОГО ЛЕГКОГО ОДЯГУ
В цьому розділі дані короткі характеристики основних силуетів, прийнятих в сучасному моделюванні жіночого легкого одягу, а також наведено викрійки деталей одягу деяких силуетних форм.
Перше враження про будь-який предмет, який сприймається нами візуально,- це враження про його загальних обрисах, про масі, обмеженої контурами, про його силуеті.
Зорове сприйняття контуру костюма чи сукні створює враження про його силуеті. Отже, ми можемо зазначити, що прийняте визначення силует є важливим елементом, узагальнюючим вираз моди на певний період, і є графічним зображенням основних особливостей нової форми. Силует є основним фактором у конструюванні одягу, і ним визначається та форма, яку виріб надає фігурі жінки.
Окремі елементи одягу - форма плеча, його висота і довжина, форма крою рукавів, висота ліній талії і стегон, довжина виробу - визначаються характером силуету, його пропорціями і відображають найважливіші особливості форми виробу. Однак довжина спідниці і ширина рукавів є елементами, схильними змінам зі зміною силуету. Гострота силуету відображається в наймодніших моделях одягу, одяг для повсякденного носіння силуетна форма пом'якшується і усереднюється.
Більшість жінок добре себе почуває в одязі, яка не особливо привертає увагу і силуетна форма якої більш традиційна.
Контури одягу, її окремих частин, деталей можна розглядати як лінії. Лінії одягу ділять на конструктивні і декоративні. За допомогою конструктивних ліній створюють форму крою одягу в цілому та окремих її деталей.
Найбільш важливими конструктивними лініями є лінії верхній частині вироби (лінії плечових і бічних зрізів, лінії ширини грудей і талії), а також лінія стегон. До конструктивних ліній в сукні слід віднести і верхню виточку, що йде від середини плечового зрізу. Отже, не можна створювати виріб, не вирішуючи питань його конструкції, а також не взявши до уваги способів його обробки у відповідності з особливістю тканини.
Існуюча взаємозв'язок між конструюванням і конструктивним моделюванням визначила напрямок даної книги.
Крім конструктивних ліній, що визначають форму деталей в одязі, слід згадати про лініях, які є різними оздобленням: це рельєфи, складки в рельєфах, складки, защипи, канти, вишивки та ін Значення цих ліній як декоративних дуже важливо у виробах.
Декоративні лінії не тільки прикрашають плаття, але і членують форму всередині силуету, допомагаючи таким чином застосувати силует одягу до фігур різних пропорцій.
Іноді конструктивні лінії виконують роль декоративних, як, наприклад, рельєфи, контури коміра, кишень, виточки, виріз горловини та ін.
Часто декоративні лінії збагачують основну форму сукні, не змінюючи її конструкцію, служать його обробкою (пояс, планки, вишивка та ін) . Однак для досягнення більшої художньої виразності в ошатних виробах оздоблення та фурнітура повинні бути більш складні, ніж у повсякденних виробах.
Для сучасного напрямку моди Будинку моделей одягу рекомендують кілька силуетів жіночого одягу. Одночасне існування кількох силуетів одягу говорить про різноманіття сучасної моди, про прагнення промисловості до більш повного задоволення індивідуальних запитів нашого населення.
На підтвердження сказаного послужить приклад з історії становлення та розвитку радянського моделювання жіночого одягу в першому Будинку моделей, організованому в 1934 - 1935 рр. у Москві. У той час моделі розроблялися в одному силуеті, індивідуалізація моделей була відсутня - це питання тоді не піднімався і не обговорювалося. Манекенниці підбиралися в основному з фігурами 46 - 48 розмірів. На фігурах манекенниць методом наколки створювалися викрійки для фабрик (в основному вироби суворого покрою).Одночасно моделювалися вироби крою російської народної одягу, які продовжували традиції, створені Н. П. Ламанової.
Природно, що створюючи моделі тільки одного силуету, неможливо передбачити не тільки індивідуальні рішення для масового споживача, але і визначити вікові особливості населення, тим більше, що одяг для всіх вікових груп розроблялася шляхом технічного розмноження лекал по моделям та викрійками 46 - 48 розмірів.Отже, сучасне моделювання одягу, засноване на великому розмаїтті силуетних форм та їх розвиток, розробленої нової типології розмірних груп чотирьох повнот в одному розмірі свідчить про новий напрям у моделюванні та конструюванні одягу. На зміну нівелювання індивідуальних особливостей приходить максимальна індивідуалізація одягу для різних вікових груп.
Будинки моделей пропонують декілька найбільш характерних силуетів сучасного жіночого одягу.
Полуприлегающий силует (рис.45 - 60, див. додаток) характеризується невеликим об'ємом по лінії грудей, приляганням до фігури, з незначним приляганням по лінії талії. Ступінь приталивания залежить від фігури жінки. Положення лінії талії на виробі не завжди відповідає її положення на фігурі, тобто лінія талії на виробі може бути розташована вище або нижче її природного стану. Спідниця розширена донизу; ступінь її розширення внизу також залежить від фігури, а особливо від повноти по лінії стегон. Вона може бути дещо розширеною донизу від лінії стегон, а також зі складками, розкритими від лінії стегон.В цілому силует слід контурах фігури, не виділяючи її.
Форма силуету досягається застосуванням вертикальних рельєфів, що йдуть від плечових швів і пройм, виточок, кокеток, складок в рельєфах. Рельєфні лінії розташовуються таким чином, що забезпечують опуклість на спинці в області лопаток, на поличках - в області грудей. Підкреслені ліф, форма і розмір коміра. Рукава втачного, суцільнокроєні, покрою реглан. Можна вважати, що з усіх силуетів полуприлегающий є найбільш прийнятним у практичній одязі.
Цей силует підходить багатьом фігур різного віку; він застосовний до багатьох видів асортименту жіночого одягу.
Прямий силует (рис. 1 - 28, див. додаток) залежно від асортименту виробів ділиться на кілька видів:
перший - циліндричний з незначними припусками на вільне облягання. Вузький низ виробів вимагає акценту деталей у верхній частині;
другий - «сорочка» зі значними припуски на вільне облягання, особливо в платьевом асортименті, нерідко цей силует характеризується подовженим плечовим зрізом;
третій - найбільш традиційний; вироби силуету цього виду неотрезные по лінії талії. Викрійка їх відповідає основним кресленням. У виробах прямого силуету рукави можуть бути втачнимі, суцільнокроєними, покрою реглан.
Запропоновані силуети можуть отримати свій розвиток у всіх основних категоріях виробів легкої одягу з урахуванням специфіки груп за полнотам та індивідуальних особливостей.
Прямий і полуприлегающий силуети розвиваються в залежності від вікових груп і розмірних особливостей жіночої фігури. В одязі для жінок старшого віку з фігурами 46 - 48 розмірів можна керуватися полуприлегающим і прямим силуетами.
Для повних жінок пропонується прямий силует одягу з невеликим приляганням по талії, особливо спереду. Для пропорційно складених повних жінок можна рекомендувати і полуприлегающий силует.
Прилеглий силует (рис. 29 - 45, див. додаток)- молодіжний, для нього характерний ліф, відрізний по лінії талії; талія підкреслена досить чітко поясом, іноді широким, а також вытачками.
Ліф може бути прилеглий, що досягається рельєфами, вытачками, що йдуть від плечових швів і пройм, а також розташованими по лінії талії. Разом з тим ліф може бути м'яким, з невеликим напуском над лінією талії. Поясу різноманітні: драпіровані, широкі і вузькі.
Спідниці в прилеглому силуеті можуть бути з великим кльошем зі швами, а також з незначним розширенням. В спідницях використовуються складки, фалди, крій по косому напрямку ниток основи тканини, кокетки, клини, що йдуть від пояса або від кокеток, розташованих вище і нижче лінії стегон, і ін.
В сучасній моді зустрічається силует «трапеція» (рис. 61 - 68, див. додаток). Цей силует також рекомендується для молоді. Для нього характерний тісний ліф. Відрізна лінія талії проходить вище або нижче лінії грудей, від неї донизу йде кльош, широкий, каскадний, іноді плавний, м'який. Плечі маленькі прямі.
Силует «трапеція» може бути рекомендований для фігур 4-й повноти з великим обхватом по лінії стегон. Вироби цього силуету для таких фігур можуть бути суцільнокроєними з розширенням від пройми по боковому зрізу, а також по лінії середини спинки.
Російська народна одяг (рис. 23 - 25, 65 - 68, див. додаток) є одним з надбань матеріальної культури російського народу і є нашим національним багатством.
Талановитий художник по костюму Н. П. Ламанова вперше розкрила закономірності розвитку російського костюма і можливості, закладені в ньому, для застосування принципів і прийомів його побудови в конструкції сучасного одягу.
Робота художників-модельєрів Будинків моделей нашої країни з розвитку принципів народного одягу в сучасних рішеннях йде по шляху пошуків законів моделювання народної одягу, законів, продиктованих і узагальнених протягом століть практичною необхідністю в результаті колективної творчості народу.
Спираючись на досягнення в роботах художників-модельєрів і конструкторів ОДМО, СХКБ та інших організацій, а також на свій особистий досвід роботи, автори визначили силуетне значення і конструктивні особливості лише одного з видів народного одягу - сорочки південно-великоруської - комплексу одягу.
Об'ємна форма сорочки, її стану і рукавів визначають її силуетну форму як різновид прямого силуету з подовженим плечовим зрізом.
Пройшли століття, сорочка витримала випробування часом і увійшла в класичний гардероб сучасної жінки в якості сукні-сорочки.
Покрий російського народного сукні існує давно і є нашим національним багатством. Росіяни сукні в сучасній моді характеризуються м'якою, трохи подовженою лінією плеча, прямокутної зниженою проймою, об'ємним рукавом і ліфом. Для зручності і свободи руху рук знизу в рукав і в бічний шов ліфа часто втачивается ластки. Ластки - дивно доцільний конструктивний елемент, що створює особливу зручність при підйомі руки, так як вона скроєна по косому напрямку тканини, а отже, має більшу розтяжність.Композиційний центр декоративного побудови сукні-сорочки знаходиться в основному у верхній її частині.
Довжина виробів сучасній моді визначається в залежності від вікових категорій і пропорцій фігури. В даний час в напрямку моди встановлюється довжина суконь на 6 - 10 см нижче колін. Однак зазначена довжина не є постійною. Спідниця може подовжуватися або скорочуватися в залежності від віку, силуету і його пропорцій, призначення виробу.
Рукави, як ми вже вказали, є одним із складових елементів сукні, форма яких визначається силуетом і напрямком моди.
В сучасному одязі особлива увага приділяється різноманітністю крою рукавів. Вони можуть бути цілокроєні з ластка і без неї; з відрізний бічною частиною на ліфі, що переходить в ластовицею; з нижньою половинкою, що переходить в ластовицею; крою російського сукні з прямокутної зниженою проймою, з ластка і без неї. Низ рукавів може бути вузьким і широким, зі зборками чи складками, на манжетах.
Різноманітна форма рукава реглан: м'який невеликий об'ємної форми, вгорі з низькою більш прямою лінією, внизу на манжеті зі зборками чи складками, з різною лінією реглана і різною шириною внизу.
Втачного рукава можуть бути одно зі складанням по окату, вузькі внизу; двошовні довгі з зустрічною складкою, внизу зі збірками, на манжеті; короткі зі складочками по окату, з вытачкой по окату, а також з вытачкой, що переходить в рельєф, та ін.
|
Категорія: Розкрій, моделювання жіночого легкого одягу | Додано: (27.03.2016)
|
Переглядів: 3479
| Рейтинг: 0.0/0 |
|