У минулих статтях з матеріалознавства ми розглянули віскозу і поліестр (Шукайте у рубриці «матеріалознавство»)
Хочете добре розбиратися в тканинах клікайте:
Зараз похолодало і думаю, саме час поговорити про вовняних тканинах.
Історики стверджують, що першими з'явилися саме вовняні тканини. Спочатку люди носили шкури, потім навчилися використовувати шерсть для виробництва тканин.
На Русі більше використовували вовна овець і кіз
Чисто вовняними називають не тільки тканини на 100 % складаються з вовни, але і тканини містять до 50 % домішок. При купівлі тканини в магазині запитуйте складу. Це важливо для обробки тканини до пошиття та догляду за готовою річчю.
Вовняні тканини в залежності від виду використовуваної пряжі і способів вироблення можуть виглядати по-різному. Камвольные вовняні тканини тонкі, щільні, гладкі, на них видно малюнок переплетення
Суконні вовняні тканини виробляють з апаратної (суконної) пухнастої пряжі. У процесі обробки вони піддаються найчастіше сильної валки, в результаті чого підвищується їх щільність, товщина, а ткацьке переплетення закривається шаром ворсу
Найпоширеніший приклад суконної тканини — драп.
Драп — це товста, важка, півтора або двошарова тканина. Драпы досить красиві, добре носяться, зберігають тепло і пропускають повітря.
Іноді дівчинки питають, як визначити де лицьова сторона драпу. Подивіться уважно на поверхню тканини з обох сторін. Виворіт більш рихла.
З назв вовняних тканин мені знайомі: габардин, діагональ, драп, кашемір, коверкот, велюр, креп, букле, меланжева тканина, бостон, бобрик, плюш, сукно, твід, байка, фланель, ангора, шевиот, альпака, шотландка, ажур
Втім, більшість з них мені знайомі тільки за творами класиків, в наших магазинах такого розмаїття не знайдеш.
Вовняні тканини дуже приємні в холодну пору року: м'які, теплі, «дихають», мало забруднюються і майже не мнуться. Іноді вовняний одяг досить повісити на вішалку, щоб з неї через деякий час зникли м'яті складки.
З вовняних виробів швидко вивітрюються запахи поту, їжі і диму. Досить повісити річ на свіжому повітрі на кілька годин.
Але чистововняні речі досить швидко зношуються, особливо в місцях швів, на краях бортів, обшлагах рукавів, на внутрішній поверхні штанів і т. п.
Після прання речі з натуральної вовни дають усадку і стають коротшими.
Прати речі з вовняної тканини треба у воді кімнатної температури, із застосуванням миючих засобів, спеціально призначених для вовни. В гарячій воді вовняні речі прати не можна!
При носінні поверхню вовняної тканини відштовхує крапельки води, тому у вовняних речах так тепло і затишно в холодну сиру погоду. Однак шерсть відмінно вбирає вологу у вигляді пари. Тому після прання вироби повільно сохнуть
Гладити вовняні речі можна тільки через вологу бавовняну тканину, інакше можуть утворитися так звані «ласи» (блискучі місця).
Щоб зрозуміти, чи є в складі тканини шерсть, потрібно дістати часткову ниточку і поперечну (вони можуть відрізнятися за складом). Можна і нитка розпустити на волокна і підпалити кожне окремо.
При горінні шерсть пахне паленим пером, а при виведенні з вогню тут же гасне.
Дівчатка, може, я щось упустила або у вас є який-небудь цікавий досвід «спілкування» з вовняними тканинами, поділіться в коментарях.
|