Плосколежащие коміри.
Це один з видів відкладних комірів.
Для плосколежащих комірів характерна стійка невеликого розміру або повна її відсутність.Цей вид воротніков в основному використовується в жіночих блузах і сукнях, а також в дитячому одязі і можуть мати саму різноманітну форму і розмір.
Креслення плосколежащего коміра будується безпосередньо на кресленнях переду і спинки. Спочатку ми визначаємося з моделлю сукні або блузи, приводимо у відповідність горловину, тобто якщо потрібно поглиблюємо, розширюємо або змінюємо форму.
Рис. 1
Для зручності на час побудови закриваємо нагрудної виточки на поличці, а на спинці – плечову виточку.
Рис. 2
Потім на чистий аркуш паперу накладаємо лекала спинки і переду, поєднуючи плечові зрізи так, щоб точки біля основи горловини (А4 і В3) збіглися, а точки на кінцях плечових ліній (П1 і П5) заходили один за одного на 1 – 3см. Чим менше захід, тим менше висота стійки. При більшому заході підйом стійки збільшується.
Рис. 3
Рис. 4
Обводимо контур горловини, частково середні шви переду і спинки, а також лінію пройми.
Подивіться на малюнок, щоб мати уявлення, які лінії креслення беруть участь у побудові.
Прибираємо лекала спинки і переду і продовжуємо побудова безпосередньо коміра на аркуші паперу, де ми накреслили контур.
Лінія втачіванія коміра повинна точно повторювати лінію горловини спинки і переду.
Ширину коміра посередині (відстань АШ) і на кінцях (В4К), лінію відльоту (ШК), а також точку початку втачіванія (До) з середини переду визначає модель вашого сукні або блузи, тобто ви самі.Відліт коміра оформляється плавною лінією, що з'єднує точки Ш і К.
При цьому слід пам'ятати, що лінія відльоту повинна підходити до лінії середини спинки під прямим кутом.
Рис. 5
Важливо: При виготовленні лекал слід знати наступне.
Лекало верхнього коміра по лінії відльоту має бути більше лекала нижнього коміра на 1 - 3мм. Чим товща тканина, тим більше повинна бути ця різниця. Це робиться для того, щоб при відверненні відкладний частини від стійки верхній комір міг вільно без затягувань і деформацій обігнути нижній комір – це раз. Щоб у процесі викидання лінія сточування не визирала з боку верхнього коміра, тобто для утворення переканта по всьому відльоту – це два. І зрештою, щоб забезпечити хорошу посадку коміра, а звідси і зовнішній вигляд всього виробу.
Тому, скопіюйте спочатку з основного креслення чітко по лінії одну деталь коміра, це буде подворотник. А потім на окремому аркуші паперу збільште це лекало, додавши необхідну величину по зовнішньому контуру
– це буде верхній комір. Дивіться на Рис.6
Рис6 Деталі крою.
Рис. 6
Часткова лінія в основному завжди відповідає лінії згину. Чому в основному? Тому що ви можете розташувати середню лінію з косою. А якщо ви шиєте виріб з тканини з малюнком (клітка, смужка, купон або просто великий малюнок), тоді ви керуєтеся необхідністю підбирати відповідність цього малюнка.
При копіюванні на лекалах необхідно поставити мітки (надсічки), що визначають контрольні місця з'єднання коміра з горловиною на рівні плечового шва і середини спинки.
Останнім етапом є копіювання на окремий аркуш паперу власне лекала коміра. У нас в підсумку вийде дві деталі крою зі згином. Верхній і нижній комір або він же подворотник.
Готово! Можна приступати до розкрою. Не забудьте при розкрої дати припуски на шви. Зазвичай прийнято додавати 0,75 см по всьому контуру коміра. Якщо ви новачок в швейному справі або вважаєте, що маєте не достатньо досвіду, виготовте лекало зприпусками на шви. В цьому випадку вам доведеться просто обмелить лекало на тканини і вирізати по лінії обмеловки.
Після виготовлення лекала краще все-таки перевірити його на недорогої тканини, щоб переконатися в тому, що він виглядає саме так, як ви припускали.
Лінія відльоту, а звідси і форма коміра може мати найрізноманітнішу конфігурацію. На рис.6 зображені 4 види плосколежащих комірів з різною конфігурацією лінії відльоту. Ви можете доповнити цю колекцію.
Рис. 7
Ми пропонуємо в якості прикладу кілька варіантів плосколежащих комірів.
У цьому прикладі ми кілька поглибили горловину.
Рис. 8
У наступному прикладі ми розширимо горловину.
Рис. 9
І ще один варіант, в якому точка початку втачіванія коміра кілька зміщена від центру переду.Цей варіант використовується в тому випадку, якщо по краю коміра, наприклад, пришивається рюш. Або якщо ви припускаєте по центру горловини прикріпити якусь прикрасу (аксесуар), наприклад брошка, бантик або квітка і т. д. Або якщо ви просто так вирішили – досить одного вашого бажання.
Рис. 10
Засвоївши сам принцип побудови, ви зможете сконструювати будь-яку форму плосколежащего коміра на цій основі. Починаючи від шкільного, матроського і закінчуючи необмеженою кількістю фантазійних комірів.
Творіть і насолоджуйтесь своїми творами.
Звертаю вашу увагу на рекомендації, виділені словами Важливо чи Головне. Обов'язково приймайте їх до відома. Зазвичай вони відносяться не до окремого епізоду, а до загального обсягу інформації або до значної її частини. Щоб не повторюватися, ми виділяємо її, акцентуючи на ній вашу увагу. Хоча періодично ми все ж будемо вам про це нагадувати.
Є й інші способи виготовлення лекал плосколежащих комірів. Ці способи ми розглянемо в наступних статтях.
Про премудростях розкрою та особливості технології обробки комірів ми також готуємо окрему статтю.
|