Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Різне

Види тканин та їх властивості

В даний час промисловість пропонує величезний асортимент різних тканин, які розрізняються по складу волокон і призначенням. Властивості тканин визначаються характеристиками входить до їх складу волокна. Сьогодні матеріали для шиття випускають на основі натуральних і хімічних волокон.

Натуральні тканини і волокна, що йдуть на їх виробництво, можуть бути рослинного, тваринного і мінерального (азбест) походження. В першу групу (рослинних тканин) включені ті, які виготовлені з волокон бавовнику, стебел льону, коноплі, джуту, дроку і т. п. Групу натуральних тканин тваринного походження представляють вовняні, а також виготовлені з вовни овець, кіз, кроликів, вікуньї, лами, верблюдів, альпаки.

Самостійну групу волокон тваринного походження становить натуральне шовкове волокно, яке являють собою застиглі виділення з особливих залоз гусениць шовкопряда.

Хімічне волокно умовно ділять на 2 групи: штучне і синтетичне. Перші отримують шляхом спеціальної переробки сировини, яка має мінеральне, рослинне чи тваринне походження. Синтетичне волокно виробляють способом синтезу вихідних речовин, у якості яких можуть виступати газ, нафта, кам'яне вугілля та ін

З штучних тканин найбільшу популярність придбали віскозні (одержувані на основі розчину полімеру целюлози), ацетатні (виготовляються шляхом обробки розчину ацетилцелюлози), а також мідно-аміачні. Хімічні синтетичні тканини виготовляють з капронового, лавсановій, хлоринового і нитронового волокна.

Властивості тканин

Як вже було відмічено вище, всі тканини розрізняються за властивостями, які залежать від якості і характерних особливостей вихідної сировини. Нижче запропоновані характеристики найбільш поширених і часто використовуються у швейній справі тканин.

Бавовняні тканини. Це один з найбільш поширених матеріалів для виготовлення одягу, білизни, а також аксесуарів домашнього вжитку. Популярність обумовлена їх високою якістю та особливими властивостями, до числа яких можна віднести гігроскопічність, міцність і високу ступінь гігієнічності.

Виконані з бавовняних тканин вироби відрізняються привабливим зовнішнім виглядом. До того ж їх легко прати та прасувати.

Бавовняні тканини випускають як з використанням чистої сировини (бавовни), так і з добавками (натуральним і штучним волокном).

Лляні тканини. Так само як і бавовняні, лляні тканини відносяться до групи плательно-білизняних. У порівнянні з першими вони дещо грубіше по фактурі, проте не поступаються їм у гігієнічності, зносостійкості і міцності, легко стираються.

Відомо, що тканини, виготовлені з чистого льону, сильно мнуться і їх досить важко прасувати. Додавання в процесі виробництва до вихідної сировини штучного або синтетичного волокна дозволяє надати льняним тканинам значну великі пружність і несминаемость.

Для тканин, виготовлених з високоякісних сортів льону, характерні шовковистість, блиск, пластичність і пружність.

Натуральні шовкові тканини. Тканини з натурального шовкового волокна мають дуже привабливий зовнішній вигляд. Їх головні характеристики – гігієнічність, зносостійкість і міцність. Шовк відрізняється характерним блиском, ступінь якого залежить від способу переплетення і виду крутки ниток основи і качка.

Шовкове полотно легке і ніжне по фактурі. Воно пластично, що дозволяє драпірувати його при шитті одягу, його легко прати та прасувати. Шовкові тканини креповой групи стійкі до зминання.

Вовняні тканини. Вихідною сировиною для виробництва вовняних тканин є шерсть і пух тварин (овець, кролів, лами тощо). Тканини з вовни характеризуються міцністю, гігієнічністю. Крім того, вони добре зберігають тепло.

В залежності від товщини ниток вовняні тканини бувають тонкими (крепові) і товстими (драп, твід). Тонке вовняне полотно відрізняється легким шовковистим блиском.

Тканини з вовни пластичні, м'які, міцні. Додавання в сировині волокон інших видів дозволяє зробити їх більш пружними, стійкими до свойлачиваемость (утворення катишків) і зминання.

Віскозні тканини. За хімічним складом віскозні тканини схожі з лляними і бавовняними. Так само як і останні, вони відрізняються гігієнічністю і мають привабливий зовнішній вигляд. Крім того, їх легко прати.

Особливо популярний у швейному виробництві віскозний штапель, основними характеристиками якого є легкий шовковистий або матовий блиск, м'якість, пластичність, текучість, завдяки яким його можна драпірувати.

Головним недоліком віскозного полотна є порівняно низька міцність (особливо при зволоженні). До того ж після прання воно дає значну усадку і легко мнеться.

Зазначені вище негативні властивості віскозних тканин в процесі їх виробництва зменшують шляхом додавання у вихідну сировину синтетичного та інших видів волокна.

Ацетатні тканини. Ці тканини відносяться до групи штучних, розрізняються за зовнішнім виглядом та фактурою. У більшості випадків ацетатное полотно своєю блискучою і гладкою поверхнею нагадує шовкове.

Ацетатні тканини мають ряд істотних недоліків, серед яких слід вказати легку сминаемость, невисоку гігієнічність, порівняно низьку міцність. Прасуванню таке полотно піддається лише у вологому стані.

Поліамідні тканини. Головними властивості поліамідних тканин є привабливий зовнішній вигляд, міцність, стійкість до зминання, низька гігроскопічність. Такі тканини

відрізняються шовковистою поверхнею. Їх легко прати. Крім іншого, до головних переваг поліамідного полотна ставляться високі грязе– і водовідштовхувальні властивості.

Серед недоліків слід згадати зниження міцності і зменшення яскравості кольору при тривалому впливі сонячних променів, а також швидке всмоктування жиру.

Сумішеві тканини. Сміливо називають тканини, при виробництві яких було використано волокно декількох видів. Більшість таких тканин характеризується підвищеною стійкістю до зминання, гігієнічністю і міцністю. Як правило, їх легко прати та прасувати.

Трикотажне полотно

Трикотажним називають полотно, виготовлене з однієї або декількох ниток. Його виробляють з використанням спеціальних в'язальних машин.

При пошитті та експлуатації виробів з трикотажу враховуйте його основні властивості. Головною характеристикою трикотажного полотна є значна у порівнянні з іншими тканинами розтяжність. При цьому розтягнути його можна в різних напрямках.

Одним з достоїнств трикотажу є низька сипучість. Завдяки цьому краю викроєних деталей можна не обробляти, залишаючи зрізи відкритими. Однак до пошкодження полотна може призвести прорубание ниток, що згодом призводить до розпускання петель.

Неткане полотно

Неткані матеріали – синтепон, флізелін, прокламелин та ін. – використовують головним чином для зміцнення основних деталей крою.

Флізелін – сучасний матеріал, широко застосовуваний у швейному виробництві для виконання прокладкових деталей. Сьогодні він замінив такі прокладочні тканини, як коленкор, бортівка та бязь.

Прокладками, викроєними з нього, найчастіше зміцнюють пояси, коміри та манжети.

Властивостями флізеліну є стійкість до зминання, здатність утримувати форму. Крім того, він не линяє і не розтягується. Додатково про прокладкових матеріалах можна подивитися в статті - Як правильно вибрати і використовувати прокладочний матеріал у виробах

Синтепон, замінив колись такий популярний підкладковий матеріал, як ватин, виготовляють з синтетичного волокна.

Головними характеристиками синтепону є пружність, здатність зберігати тепло і утримувати форму. Крім цього, він негігроскопічний, внаслідок чого не промокає. Його легко прати і сушити.

Алфавітний покажчик тканин

АЖУРНА ТКАНИНА: тканий або трикотажний матеріал з тоненькими, схожими на мереживні наскрізними візерунками.

ОКСАМИТ: тканина з густим, довгим (2-3мм), прямим ворсом. Оксамит найчастіше криється в напрямку проти ворсу.

БАТИСТ: легка тканина полотняного переплетення з тонковолокнистої бавовни, льону, шерсті або віскози.

БЕЛЬСЕТ: тканина з мікроволокна з схожою на шкірку персика ворсистою і м'якою поверхнею, імітація велюрової шкіри.

БУКЛЕ: тканина з нерівною, вузлуватою поверхнею, яку утворює пряжа з потовщеннями.

ВЕЛЬВЕТ, ОКСАМИТ В РУБЧИК: збірна назва оксамитових тканин з поздовжніми рубчиками різної ширини, від дуже вузьких до широких (1).

ВЕЛЮР: збірна назва м'яких ворсистих тканин з густим коротким ворсом.

ВІШІ: двоколірна тканина в контрастну прямокутну клітку, з бавовни або змішаних волокон.

ВОРСОВИЙ ЕЛАСТИК: тонке джерсі з ворсистою поверхнею, що нагадує оксамит.

ВУАЛЬ: прозора тканина полотняного переплетення, частіше всього з бавовни.

В'ЯЗАНЕ ПОЛОТНО: матеріал, що імітує ручне в'язання (9).

ГАБАРДИН: щільна тканина з бавовни, вовни або з хімічних волокон з яскраво вираженим дрібним діагональним рубчиком на лицьовій стороні, завжди йде зліва знизу праворуч вгору.

Рубчик надає габардину ефект тканини в смужку (5).

ГЛЕНЧЕК: тканина з малюнком з накладених один на одного клітин. Клітини можуть відрізнятися за кольором або тон-в-тон (6).

ГОБЕЛЕН: строката візерункове тканина приглушених кольорів з розпливчастими переходами від одного кольору до іншого.

ДВОСТОРОННЯ ТКАНИНА: збірна назва тканин, які мають дві різні лицьові сторони.

ДЕНІМ: джинсова тканина, у якій пофарбована тільки нитку основи. Проміжна нитка — біла. Завдяки такому переплетенні лицьова сторона найчастіше синя або чорна, а виворітна — біла (2).

ДЖЕРСІ: узагальнена назва різноманітних трикотажних матеріалів, від легкого джерсі-поло до толстого вовняного джерсі.

ДЖИНСОВІ ТКАНИНИ: тканини переважно бавовняні, часто з невеликим ворсом. Попередньо випрані для того, щоб надати характерний для джинсового одягу злегка поношений вигляд.

ДРАП: м'які об'ємні тканини з довгим ворсом.

ДЮВЕТИН: так званий фальшивий оксамит — тканина атласного переплетення з бавовни або віскози з потовщеними уточными нитками. Після фарбування тканину начісують, і вона стає шорсткою.

ДЮШЕС: дуже блискучий високоякісний сатин з шовкових або хімічних волокон.

ЖАККАРД: збірна назва всіх тканин, у візерунку яких чергуються різні види переплетення ниток. Застосування різних ниток основи і качка (наприклад, матової і блискучої, світлої та темної) підсилює цей ефект (7).

ЖОРЖЕТ І КРЕП-ЖОРЖЕТ: тканина сильно перекручених ниток креповой крутки має нерівну, дрібно структуровану поверхню. Тканина м'яка, струмуюча на дотик — «піщана».

ШТУЧНЕ ХУТРО: збірна назва для тканин або трикотажних матеріалів, покритих густим ворсом, які добре імітують натуральні хутра і дуже різні по довжині ворсу і забарвленням.

КЛОКЕ: креповая двошарова ткання «бульбашкової» поверхнею. В процесі обробки нижній шар тканини стягується, і верхній шар утворює нерівномірні здуття. Клоке не можна прасувати.

ШКІРА: натуральні шкури тварин. Розрізняють наппа-шкіру (лайковую) з гладкою поверхнею і шкіру велюр з ворсистою поверхнею.

КРЕП: збірна назва тканин з зернистою, узлистой поверхнею, придбаної завдяки креповой крутку пряжі, переплетенням ниток або тиснення на тканини.

КРЕП З ПОЗДОВЖНІМИ СКЛАДКАМИ: штучний креп з поверхнею, що нагадує кору.

КРЕПДЕШИН: тонка ткання нерівною поверхнею з пряжі креповой крутки полотняного переплетення, має зернисту поверхню.

КРИНКЛ, КРЕШ: жаті тканини. Складки часто зам'яті в пайовому напрямі і виражені більш або менш сильно.

МЕРЕЖИВО: існує багато різновидів мережив: вишиті (плауэнские), ткані (машинні), плетених на коклюшки (валансьєнські) або в'язані гачком (басонные).

ЛАВАБЛЬ: добре переносить прання легка креповидная струмуюча тканина, з гладкою поверхнею, з шовкових або хімічних волокон.

ЛАМІ: блискуча, переливчаста тканина з металевими та іншими блискучими ефектними нитками.

ЛОДЕН: середні і важкі вовняні тканини, дуже щільні, завдяки валяння, і дуже шкарпетки. Ворсистий лоден — покрита довгим, прилеглим в одну сторону ворсом тканину, сукно-лоден — ткання матовою поверхнею без ворсу, що нагадує фетровий.

МАТЛАССЕ: подвійна тканина з рельєфним, як би «стьобаним» візерунком.

МАХРОВА ТКАНИНА: об'ємна м'яка тканина з петлястої пряжі.

МОКРИЙ ШОВК: шовкова тканина, яка після прання і тертя придбала злегка пухнасту «персикову» поверхню. Мокрий шовк не перуть, а віддають в хімічну чистку.

МУАР: тканина репсового переплетення з тонкими нитками основи. Має хвилястий візерунок, який наноситься при тисненні (каландрировании).

МУСЛІН: легка і нещільна тканина полотняного переплетення, переважно бавовняна або вовняна.

ОРГАНЗА: прозора жорстка тканина полотняного переплетення.

ПАЛЕТ: тканина або трикотажний матеріал з нашитими блискучими пластинками з металу.

ПАНБАРХАТ: дуже блискуча оксамитова тканина з пресованим ворсом.

ПАПІЙОН: вовняної поплін з дрібним поперечним рубчиком.

ПЕПІТА: тканина в дрібну світло темну клітку (6).

ПІКЕ: тканина з рельєфним малюнком, що нагадує машинну строчку.

ЩІЛЬНА ТАФТА: середньої щільності бавовняна тканина полотняного переплетення.

ПІДКЛАДКОВА САРЖА: тканина, у якій обидві сторони «особові»: одна поверхня креповая, матова, а інша — блискуча, гладка.

ПОПЛІН: тканина репсового переплетення, яке утворюється дуже тонкими нитками основи і більш товстими нитками утка.

РЕПС: тканина з яскраво вираженими рубчиками, найчастіше поперечними.

РІБАНА: еластичне полотно з видимими поперечними переплетеннями ниток. Як на виворітній, так і на лицьовій стороні можна розгледіти своєрідні кіски з дрібних петельок пряжі. В основному тканина рібана застосовується для обробки готових виробів – для формування манжетів, комір і т. д. Однак вона може використовуватися і як основний матеріал для пошиття білизни або предметів гардероба.

«РИМСЬКЕ ДЖЕРСІ»: важкий мало-еластичний двосторонній трикотаж, найчастіше з високоякісної натуральної вовни, з обох сторін має лицьові петлі.

САРЖА: груба бавовняна тканина з диагоналевым ефектом.

САТИН: дуже гладка, м'яко падає тканина з блискучою поверхнею.

ТРИКОТАЖ З МАХРОВОЇ/ВОРСОВАННОЙ ВИВОРІТНОЮ СТОРОНОЮ: полотно з бавовни або суміші бавовни з іншими волокнами (8).

СИРСАКЕР: тканина, у якій вся поверхня або окремі смуги нагадують кору. У цієї тканини з цією назвою ефект досягається завдяки особливим переплетенням ниток, у «фальшивої сирсакер» — завдяки обробці (хімічній обробці) тканини.

СУКНО: вовняна тканина полотняного переплетення, яка завдяки валяння та заключного начесу набуває поверхню, що нагадує повсть.

ТАФТА: тканина з натурального шовку або хімічних волокон. Жорсткість набувається в процесі обробки (хімічної обробки), і тому тафта сильно мнеться.

ТВІД: тканина з грубої вовняної вузлуватою пряжі, що має вигляд ручної обробки. Основа і качок часто бувають різного забарвлення.

ТЕРМОВЕЛЮР: пухнаста тканина з двостороннім ворсом, дуже тепла, повітропроникна.

ТКАНИНА «У ЯЛИНКУ»»: тканина саржевого переплетення з яскраво вираженими діагонально спрямованими смужками (4).

ТКАНИНА «КУРЯЧА ЛАПКА»»: тканина з дрібним малюнком, що нагадує клітку. Для тканини типові зубчики на кутах клітин (3).

ТРИКОТАЖ В РУБЧИК: еластичний матеріал з чергуються лицьовими і виворітними петлями.

ТЮЛЬ: прозора сітчаста тканина, часто з стільниковою структурою.

ФАСОННА: ткання дрібним візерунком, який утворюється зміною виду переплетення. Найчастіше з матово-блискучим ефектом.

ФІЛ-А-ФІЛ: тканина зі ступінчастим дрібним малюнком, який утворюється чергуванням світлих і темних ниток основи і качка.

ФЛАНЕЛЬ: збірна назва тканин з бавовни, віскози або вовни, з одно - або двостороннім начосом.

Як дізнатися вид матеріалу

Щоб перевірити який саме у вас матеріал, піднесіть запалений сірник до вузенькій смужці тканини.

Натуральні рослинні волокна (бавовна, льон, коноплі) легко підпалюються. Горять великим яскравим полум'ям. Відчувається запах паленої папери. Після згорання залишається повітряний попіл сіро-білого кольору.

Натуральні тваринні волокна (шерсть) горять повільно. Слабке полум'я, подрагивающее. Відчувається характерний запах паленого волосся. Зола чорна або коричнева, легко крихка.

Натуральний шовк. При горінні відчувається запах паленых волосся, менш неприємна, ніж при горінні вовни. На кінці горіла нитки утворюється обвуглений крихкий кулька, легко дробящийся.

Штучні волокна (віскозний шовк, хлопкоподобные і шерстеподобные) швидко горять яскравим полум'ям, як рослинні волокна. Відчувається запах паленої папери. Попіл світлий.

Поліамідні волокна горять без запаху і одночасно плавляться. Після видалення з вогню горіння припиняється. На кінці горіла нитки утворюється повільно остигає пластична маса, сильно палюча. Остынув, вона перетворюється в твердий кулька.

Поліефірні волокна горять як поліамідні, але більш стійкі до підвищеної температури.

Полиакрилонитрильные волокна горять без запаху і плавляться. Після видалення з вогню продовжують горіти, перетворюючись в пластичну масу. Остынув, утворюють твердий кулька.



Категорія: Різне | Додано: (15.09.2016)
Переглядів: 16706 | Рейтинг: 5.0/1