При пошитті виробів використовується безліч різних видів швів. Якість виконаних швів дуже впливає на зовнішній вигляд виробу. Тому правильно й акуратно виконані шви – одна з складових успіху при шитті.
Велике значення має правильний напрямок частковій нитки при розкрої. Якщо деталі скроєні по косій, то напрямок часткової повинно бути однаковим.
Деталі виробу, які необхідно з'єднати, складають, рівняють зрізи і сколюють шпильками.При цьому стежать за тим, що шари тканини не зсувалися один щодо одного: верхній шар може зрушити при шиття вручну, а нижній – при машинному.
Сколені деталі зметують частими стібками і сточують на мшаине, предвариетолно підібравши нитки і ширину стібка на лоскуте тканини.
Шви запрасовують або разутюжівают, змочуючи їх водою. Температура праски підбирається у відповідності з тканиною.
Зупинимося більш докладно на стачных машинних швах, основними з яких є:
- шов простий стачной
- подвійний шов (французька)
- білизняний шов
- шов конфекционный
- внутрішній шов
- шов расстрочной
- стачной шов накладної
Розглянемо всі ці види швів більш докладно.
Рис.1
1. Простий стачной шов.
Деталі складають так, щоб лицьові сторони опинилися всередині, зрізи зрівнюють, наколюють шпильками, зметують, а потім сточують поруч зі сметочной ниткою (рис.2,а).
Важливо: якщо шов прокласти точно по сметочной нитки – намітку буде важко видалити. Легко розтягуються матеріали (трикотаж) сточують спеціальними стібками (якщо така можливість є на швейній машині) або використовують шов зигзаг. При виконанні рядки матеріал злегка натягують і притримують його за лапкою швейної машини.
Намітку видаляють, а шов разутюжівают (рис. 2,б).
Рис.2
При прасування попередньо пропрасовують по вивороту з двох сторін від шва, а потім вже запрасовують вразворот.
Ширина шва підбирається залежно від матеріалу і призначення виробу.
Потім зрізи шва обметують вручну або на машині.
Рис.3
Обметывать зрізи вручну досить важко, хоча такі зрізи виглядають акуратно. В основному, обметування зрізів виконують на машині, попередньо спробувавши на лоскуте ширину рядки і довжину стібка.
Обметування виконується для запобігання зрізів від осипання, іно вона не повинна стягувати край і надавати жорсткість.
Щільні товсті тканини і тканини середньої товщини обметують по краю (рис. 3,а), а тонкі, легко осипаються тканини – відступивши від краю (рис. 3,б), вирівнюючи зріз.
У багатьох випадках, якщо тканина не дуже товста і дозволяє фасон, зрізи запрасовують в одну сторону і обметують разом.
2. Подвійний Шов (французька)
Рис.4
Цей шов використовується при виготовленні білизни, у виробах з тонких тканин, які доводиться часто частою прати, а також легких прозорих тканин.
Для виконання шва шари тканини складають виворотом усередину, виконують шов близько до краю по лицьовій стороні (рис.4). Виконують рядок так, щоб на лицьову сторону виробу не виступали краю внутрішнього шва. Шов наметивают, запрасовують і прострочують на машині (рис.4,б).Загинають шов з вивороту в одну сторону, отутюживают його по лицьовій стороні лінію шва. Якщо шов виконаний акуратно, на деталі не буде ніяких заломів і перекосів.
3. Білизняний Шов
Рис.5
Шов дуже міцний.Використовується такий шов при пошитті білизни і одягу, що вимагає частого прання, а також різного одягу без підкладки.
Деталі розташовують лицьовими сторонами всередину. Нижній Край деталі має виступати на 0,5 см. Деталі сколюють, наметивают і сточують (рис.5,а).Приутюживают з лицьової сторони верхню деталь і шов (рис. 5,б). Підгинають виступаючий край і прострочують з вивороту. Другу сходинку виконують уздовж лінії сточування (рис.5, в).
Рис.6
4.Шов конфекционный
Шов "конфекционный". Він схожий на подвійний (французька) шов. Деталі складають особа з обличчям так, щоб нижній край деталі виступав на 1 см і зметують (рис.6,а), потім загинають виступаючий край і його приметують. Виконують рядок (рис.6,б).
5. Внутрішній Шов
Рис.7
Цей шов використовується для з'єднання тонких, легко обсипаються тканин. Деталі складають особа з особою, наколюють, зметують і сточують.Загинають зрізи всередину і зшивають вручну обметочніе стібками (рис.7.б).
6. Шов расстрочной
Рис.8
Цей вид шва використовується як сполучний і оздоблювальний, а також при пошитті виробів з матеріалів, які погано піддаються гладіння.Спочатку виконують стачной шов, його разутюжівают. Потім на стачном шві прокладають два рядки відступивши 0,2-2см від лінії сточування (рис.8).
|