У моделях піджаків у спортивному стилі важливий дизайн не тільки переду, але і спинки. Роль оздоблювальних елементів виконують кокетки, рельєфи, складки, шліци.
Спинка піджака з фігурною кокеткою, зустрічною складкою і шліцом
1. Відкласти по лінії пройми від лінії плеча 10 см вниз, по середині спинки від точки основи горловини відкласти 15 см вниз і накреслити плавну лінію кокетки спинки (мал. 1).
Накреслити лінію талії під прямим кутом до середини спинки.Відзначити краю хлястика шириною 4 див
2. Продовжити лінію талії вправо, відкласти по ній ок. 8 см для припуску складки і з отриманої точки накреслити вертикаль вгору. Уздовж середньої лінії нижній частині спинки накреслити припуск шліци шириною приблизно 4 див. Кокетка викроюється зі згином по середній лінії. Спинка викроюється так, щоб середина припуску зустрічної складки припадала на згин матеріалу (мал. 2).
Спинка піджака з фігурною кокеткою і двома зустрічними складками
1. По середині спинки від точки основи горловини відкласти вниз 13 см і з отриманої точки провести перпендикуляр до середини спинки до пройми (рівень лінії кокетки). Перекреслити середню лінію спинки, виконуючи її зі згином. Накреслити фігурну лінію кокетки і лінію згинів зустрічної складки (лінію рельєфу). Зліва від лінії рельєфу по талії відкласти величину, рівну відстані між новою і базової середніми лініями спинки, і накреслити праву лінію рельєфу (мал. 1).
2. Накреслити припуски складки і відрізну деталь припуску складки.
Кокетка спинки і спинка викроюються зі згином за середніми лініями (мал. 2).
Спинка куртки з середнім швом і рельєфами від пройм
1. Накреслити лінії рельєфу від пройми, проектуючи розчин виточки від пройми величиною 0,5 см і розчин виточки по талії величиною 0,75 див.
Величину приталивания, отриману у ліній рельєфу, додати у бічній лінії, щоб зберегти обсяг талії. Накреслити краю хлястика шириною 4 см (мал. 1).
2. На мал. 2 показано спинка і бочок спинки. Якщо фігура з довгими лопатками, то спинку і бочок можна подовжити за зрізах рельєфу в області лопаток.
Спинка піджака відрізна по лінії талії, з рельєфами на верхній частині і шліцом на нижній частині
Накреслити лінію шва по талії під прямим кутом до середини спинки.Відкласти по талії від середини спинки 1 см вправо по горизонталі. Від цієї точки накреслити нову середину верхньої частини спинки, як показано на кресленні (мал. 1). Лінії фігурного рельєфу накреслити на верхній частині спинки, проектуючи розчин виточки від пройми величиною 0,5 см і розчин виточки по талії величиною 1 см (на цю величину була розширена верхня частина спинки).
2. Виконати середню лінію спинки зі згином, для цього розрізати деталь по лінії лопаток і накласти частини один на одного. Вздовж середнього зрізу нижній частині спинки накреслити припуск шліци.Оздоблювальна строчка прокладається по швах рельєфу і шву по талії (мал. 2).
Спинка куртки з середнім швом і чотирма вытачками по талії
1. На спинці накреслити лінію талії під прямим кутом до середини спинки. Накреслити краю хлястика шириною 4 див Визначити місце розташування виточок і накреслити їх лінії середини, як показано на кресленні (мал. 1). Для визначення довжини виточок відкласти 16 см вгору і вниз від талії.
2. Спинку розширити в області талії по середині спинки на 1 см і по бічній лінії на 1,5-2 див. Накреслити дві виточки по талії розчином, рівним по половині загального розширення спинки в області талії. По швах виточок прокладається оздоблювальна строчка.
Якщо потрібна спинка зі згином вздовж середини, то нову середину накреслити прямий лінією, як показано на кресленні (мал. 2).
Спинка піджака відрізна по лінії талії, з прямою кокеткою і вертикальними складками застрочными
1. По середині спинки від точки основи горловини відкласти вниз 12 см для визначення положення шва кокетки. Під прямим кутом до середини спинки накреслити шов кокетки і шов по талії (мал. 1). По талії розділити спинку навпіл. Від цієї точки накреслити вгору лінію застрочной складки під прямим кутом до талії. Відзначити розчини виточок у лінії шва кокетки: у пройми - 0,5 см, біля середньої лінії спинки - 0,3 див.
2. Розрізати спинку по лініях кокетки. Розрізати верхню частину спинки по лінії застрочной складки.Секції верхній частині спинки розсунути на ширину застрочной складки. Додати припуск застрочной складки по середині. Застрочные складки виконуються з лицьового боку деталі.
2. Уздовж середини нижньої частини спинки накреслити припуск зустрічної складки (мал. 2).
Спинка піджака з фігурною кокеткою і застібкою на петлі та ґудзики
1. Для побудови кокетки відкласти по лінії пройми від лінії плеча 5 см вниз, по лінії грудей від середини спинки відкласти 3,5 см вліво.Накреслити лінію краю застібки на відстані 2 см від середини спинки.Верхній кут застібки накреслити під прямим кутом до лінії її краю.Вказати місце розташування петель і гудзиків, як показано на кресленні (мал. 1). Накреслити лінії розрізів для перетворення кокетки зі згином по середній лінії, як показано на кресленні.
2. Виконати кокетку по середині із згином, для цього розрізати деталь по лініях розрізів і накласти частини один на одного по середній лінії, розсовуючи частини по лінії плеча і по лінії нижнього зрізу кокетки (мал. 2). Кокетка по лінії нижнього зрізу сутюживается на величину розведення її частин.
Край застібки спинки можна обробити цельнокроеной або відрізний обтачкой. Якщо край застібки обробляється цельнокроеной обтачкой, то її слід відтягнути по зовнішньому зрізу. Таким чином, для вироби з цільнокроєним припуском на обробку застібки потрібно використовувати тканини, піддаються волого-тепловій обробці.
Спинка піджака з прямою кокеткою і чотирма зустрічними складками
1. Відкласти по середині спинки від точки основи горловини, вниз 13 см для визначення положення шва кокетки. Під прямим кутом до середини спинки накреслити лінії зрізів кокетки з розчином 0,5 см у пройми.Накреслити лінії згинів зустрічних складок (рельєфів), як показано на кресленні (мал. 1). Пріталіть спинку у ліній рельєфу на 0,75 див. Розширити спинку по бічній лінії на цю величину. Накреслити хлястик, як показано на кресленні.
2. Розрізати спинку по лініях рельєфів і накреслити припуски зустрічних складок, як показано на кресленні (мал. 2). Спинка виконується зі згином по середині. Складки сточуються на коротких ділянках, прихованих хлястиком.
Спинка піджака вільної форми з прямою кокеткою і зустрічною складкою
1. Для зміни силуетної форми піджака треба розширити спинку піджака.По лінії стегон відкласти праворуч від середини базової конструкції спинки 1 см і накреслити через отриману точку нову середину спинки, як показано на кресленні (мал. 1). Від точки основи горловини відкласти вниз довжину спинки по середині. Піджак вільної форми, як правило, на 2-4 см коротше піджака прилеглого силуету.
По лінії грудей відкласти 1 см вліво від бічної лінії спинки. Виміряти отриману ширину спинки по лінії грудей і перенести це значення мінус 1 см на лінію стегон від нової середини. Через ці точки накреслити нову бічну лінію спинки з приталиванием 0,5 див.
По середині спинки від точки основи горловини, відкладіть вниз 13,5 см для визначення положення шва кокетки. Під прямим кутом до середини спинки накреслити шов кокетки.Відзначити розчини виточок у лінії шва кокетки (0,5 см) і біля середньої лінії спинки (0,3 см).
По лінії грудей, від задньої лінії бочка, відкласти 1 см вліво (величина розширення спинки у бічній лінії по лінії грудей). По лінії стегон від задньої лінії бочка відкласти вліво різницю між шириною базової та модельної спинки по лінії стегон у бічній лінії.Накреслити нову задню лінію бочка піджака через отримані точки з приаливанием 0,5 див. Довжину бічної лінії спинки від талії до низу перенести на креслення бочка піджака.Потім поєднати бічний зріз спинки з заднім зрізом бочка і накреслити нову пройму.
2. У цій моделі піджака кокетка викроюється зі згином по середині. Спинка проектується з зустрічною складкою (накреслити, як показано на мал. 2).