Гудзики, які вже давно прикрашають нашу одяг, можливо, ніколи б не з'явилися, а людство так і продовжувало користуватися шпильками, якщо б у свій час не втрутилися чоловіки!
Перші гудзики, з'явилися у грецьких воїнів. Золоті аксесуари, забезпечені по центру дірочками, були знайдені під час проведення археологічних розкопок. Найімовірніше, люди в той час скріплювали за допомогою таких гудзичків свої шкіряні ремені на обмундируванні. Лицарі за часів Середньовіччя привозили гудзики з Близького Сходу в Європу. Хоч і привозили вони їх масово, але гудзик в той час все ж отримала широкого поширення.
Через три століття після того, як з'явилися перші гудзики, ця фурнітура стала користуватися популярністю у знаті. Дорогими ґудзиками, виконаним з рідкісних порід дерева, скла або благородних металів прикрашені вбрання бояр, самодержців і високих чиновників. Чиновники іноді пришивали на свої туалети так багато гудзиків, що наряд ставав досить важким.
Петро Великий в свій час ввів указ пришивати на манжети солдатських рукавів ряд дрібних і великих гудзиків. В результаті цього сукно довго не зношувалося. Імператриця Єлизавета Петрівна також дуже полюбила гудзики. За її наказом була побудована фабрика, на якій їх виготовляли. В організації роботи фабрики їй допомагав Михайло Ломоносов. З появою різних за стилів і фасонів фраків, пальто і сюртуков з'явився справжній гудзиковий бум, який не закінчився і сьогодні.
Були часи, коли ґудзики, нанизані на шнурок, використовували в якості амулета - їх носили на шиї, вважаючи, що з таким оберегом нічого поганого трапитися не може. Цікавий факт: в Середні століттяпроти жінки було порушено кримінальну справу: в її вбранні було більше ґудзичків, ніж тоді вважалося допустимим.
Сьогодні дуже модним аксесуаром вважаються гудзики, виконані у вигляді заплутаної візерунка.
|