Тканини в клітку або, як їх називають, «картаті " тканини», дуже актуальні в цьому сезоні.
Їх забарвлення різноманітні і барвисті, вони завжди в моді і широко застосовуються для шиття різного одягу, і для дорослих, і для дітей.
Клітини в малюнках таких тканин можуть бути представлені в нескінченних комбінаціях.Різноманітність малюнком створюється за рахунок величини і кольору квадратів, ширини і порядку чергування смуг. Саме це дозволяє створити красиві кольори, які так приваблюють око до тканин в клітку.
Тканини в клітку, як і всякі інші, виробляють з натуральних, штучних і синтетичних волокон. Картаті тканини з натуральних волокон можуть бути бавовняними, шовковими і вовняними. В залежності від виду волокон, з яких ці тканини вироблені, і самої вироблення, їм притаманні різні властивості: вони можуть бути жорсткими або м'якими, щільними або рідкісними, мати різну ступінь розтяжності, сипучості і усадки.
У цій статті розглянемо, які бувають малюнки у тканин в клітку, оскільки правильне розташування малюнка клітини дозволяє створити красиві і цікаві речі з родзинкою.
У тканих матеріалах клітина виходить за рахунок переплетення разноокрашенных ниток основи і качка (тобто ниток, що мають пайову і поперечному напрямок). До пестротканным матеріалів відноситься шотландка (вовняна, віскозна), епонж, жаккард, плетінка, штапельне полотно, трико, тафта та ін.
Інший варіант отримання малюнка – це нанесення його друкованим способом, тобто набиванням малюнка за допомогою барвників. Такі тканини називаються набивними картатими тканинами, до них відносяться: гарус, фланель, ситець, бязь, крепи і т. д.
Клітка в пестротканных матеріалах однаково добре видно і з лицьового боку, і з вивороту, набивних ж тканинах малюнок на виворіт не наносять.
Клітина може мати різний розмір. Умовно тканини у клітину залежно від її розміру можна розділити на малюнки з дрібними, середніми та великими клітинами і будемо вважати дрібною клітку розміром до 0,5 см, середньої -від 0,5 до 5 см і крупною клітку в 5 см і вище.
По виду малюнка тканини в клітку можна розділити на 2 великі групи:
- тканини, малюнку в яких чергуються квадрати різних кольорів, але одного і того ж розміру, тобто суцільні клітини (рис. 1, 1а і 3);
- тканини, малюнок яких виходить за рахунок перетину смуг, що йдуть у пайовому і поперечному напрямку в самих різних варіантах ширини і кольору (рис. 2 і 4).
Крім цього всі тканини в клітку можна розділити на тканині, мають симетричний і несиметричний малюнок клітини.
У симетричному малюнку завжди можна виділити лінію, щодо якої кожна частина клітини дзеркально відображає іншу її частину за формою і за кольором. Ця лінія буде симетрії.
Тканина з абсолютно симетричним малюнком можна розділити такими лініями і по частковою, і по поперечної і з косою.
При несиметричного малюнку клітини таку лінію знайти не можна. Хоча малюнок клітини може бути симетричним або часткової, або по поперечної або по косій.
Але при цьому, в одному або двох напрямках малюнок все ж буде несиметричним. Такий малюнок будемо вважати взагалі несиметричним.
Варіанти тканин з симетричною клітиною - рис. 1 і 2. Пунктирні лінії 1 і 2 показують лінії симетрії для пайової і косого напрямку, малюнок ділиться цими лініями на дві однакові частини. У зазначених двох напрямках можна нанести лінії вздовж центру рядів як білих, так і зелених клітин (рис. 1).
Рис. 3 і 4 представляють два зразки тканин, з яких один має суцільні клітини, в іншому клітини освічені смугами. Колірне розташування клітин на рис. 3 таке, що якщо скласти зразок за часткової лінії, проведеної або по центру клітин або по лінії, що відокремлює одну клітину від іншої, все одно обидві сторони малюнка будуть абсолютно різні (з обох сторін будуть клітини різних кольорів).
То ж виходить і в косому напрямку.
На рис. 3 і 4 проведені відповідні пунктирні лінії, за якими можна скласти малюнок. Такі малюнки клітин часто називають односторонніми.
Для тканини з суцільними клітинами симетрія також пов'язана і з чергуванням клітин за кольором. Наприклад, зразок на рис. 3 має несиметричний малюнок, а на рис. 1а представлений варіант симетричного зображення.
Зверніть увагу і на те, що при використанні ниток двох кольорів (рис.1) тканина виглядає з квадратами як би трьох кольорів, а не двох. У цьому випадку третій колір утворюється від переплетення ниток основи одного кольору з нитками утка іншого кольору.
У зразку тканини в клітку, зображеному на рис. 4, малюнок клітин складають широкі й вузькі смуги, особливо виділяються 2 смуги, розташовані поруч.
Ці смуги в подібних несиметричних малюнках можуть бути розташовані з однаковими проміжками і в частковому, і в поперечному напрямку
Крім цих смуг, в малюнку ще є смуги інших кольорів, розташовані несиметрично відносно виділяються смугах і за кольором, і по ширині.
На рис. 5 зображено зразок тканини з малюнком клітин, в якому часткові смуги симетричні відносно ниток основи тканини, а поперечні — стосовно ниток качка, Зате несиметричний малюнок в косому напрямку.
Розглянемо ще кілька характерних зразків тканини в клітку з несиметричним малюнком.
У зразку тканини, зображеному на рис. 6, показаний малюнок клітин, в якому в поперечному напрямку проходять одна синя смуга, одна червона, одна зелена, а в пайовому напрямі цих смуг немає, але є кілька смуг інших забарвлень. При цьому поперечні смуги ширша і більш поздовжніх смуг, внаслідок чого малюнок скоріше виглядає як малюнок у смужку, ніж малюнок в клітку.
Принцип побудови малюнка на наступному зразку (рис.7) аналогічний зразком на рис. 6, але у зворотному зображенні. Крім того, зразок рис. 7 несиметричний в напрямку частковій на відміну від зразка рис. 6. Більш помітними виявляються смуги, розташовані по частковій.
Обидва зразка мають несиметричний малюнок.
На рис. 8 і 8а представлені зразки тканин, в яких відстань між поперечними смуги більше, ніж відстань між смугами, що йдуть по частковій.
В результаті замість утворюється квадрат прямокутник.
Якщо малюнок клітини в першому зразку в напрямку часткової – симетричний, але з косою – малюнок яскраво виражений несиметричний.
Рисунок другого зразка є одностороннім - тут немає симетрії ні по частковій, ні з косою .
Можливі лінії згину по косій для цих зразків нанесені на рис. 8 і 8а.
На рис. 9 і 9а представлені зразки, яких не симетрії за часткової, але з косою можлива лінія симетрії (лінія а — ах). Щодо цієї лінії малюнок симетричний і за формою і за кольором.
Слід, однак, врахувати, що, якщо розділити ці малюнки в косому напрямку з іншого кута клітини (лінія б — б), він буде вже несиметричним (розбіжність кольору чи форми).
Розглянемо ще один важливий аспект, на який слід звертати увагу при роботі зтканинами в клітку.
Деякі смуги або клітини можуть бути більш значними, а інші, навпаки,
мало помітними. Більше видні смуги та клітини назвемо «активними», а менш відомі - «пасивними».
Наприклад, «активними» смугами будуть такі смуги:
- червоні та жовті (рис.2), червоні і чорні (рис. 3), червоні і сірі -- рис. 4, червоні і сині (рис.7), білі і червоні (рис. 8).
У зразку рис. 10 (несиметричний малюнок), смуга зеленого кольору і клітина чорного кольору будуть «активними».
На деяких тканинах малюнки смуг, які утворюють клітини, може бути настільки неясні, що їх ледве можна помітити. Такі «пасивні» смуги видно на рис. 8а і 11, де вони показані стрілками.
У картатих тканинах виділяються, «активними», можуть бути дві-три поруч розташовані смуги або клітини (рис. 3, 6, 7 і 10)
|