У світі моди мають місце різні стилі та напрямки. Ряд з них відомий протягом кількох століть, інші, новомодні, з'явилися зовсім недавно і були навіяні особливостями часу, мисленням, способом життя людей. У всьому різноманітті трендових напрямків легко «загубитися», саме тому кожна модниця вибирає те, що їй до душі, до смаку, що органічно поєднується з тим, чим вона живе.
Трапляється і так, що модні напрямки в костюмі, архітектурі, живописі, музиці, інтер'єрі з'являються завдяки знакових подій, що відбуваються в світі, або під впливом технічного прогресу. Саме так сталося і зі стилем стімпанк. Своєю появою він зобов'язаний технічних досягнень, які дуже бурхливо розвивалися в 19 столітті. Прихильники прогресу, яким так полюбилася механіка і парові машини, поширили цей стиль в різні сфери життєдіяльності. Костюм також не залишився без уваги.
Історична довідка
Стиль steampunk (або паропанк) в своїй основі спирається на наукову фантастику. З'явився він в Англії в період Вікторіанської епохи у другій половині 19 століття. Незважаючи на те, що термін «стімпанк» став широко відомий з 80-х років минулого століття, своїм корінням він сягає в минуле, знайомий нам за творами письменників-фантастів. Прабатьками стилю є Герберт Уеллс, Мері Шеллі, Марк Твен і, зрозуміло, Жюль Верн.Тоді стиль називався інакше. Вважається, що «стімпанк» це іронічна назва від «кіберпанк».Наявність слова «панк» аж ніяк не характеризує представників цього напрямку як злісних хуліганів і анархістів. Навпаки, він акцентує їх індивідуальність і протидія загальноприйнятим нормам. Правда, все ж часто загальний стиль стімпанка називають цинічним. Людина в ньому розглядається в якості механізму. При цьому людський вигляд вимальовується вельми негативно. Приписуються такі якості як жадібність, хіть, марнославство, гнів, заздрість. Однак серед знакових фантастичних творів є й ті, де мають місце романтика, високі почуття.Тому не можна однозначно оцінити який він – стімпанк.
Наявність у стімпанка особливою привабливою художньої форми спричинило появу стімпанк-стилю, який знайшов відображення у творах живопису, міській архітектурі, поезії, костюмі. Яскравими представниками стилю є знаменитий детектив Шерлок Холмс, Доріан Грей, професор Моріарті, Джек-Різник. Ці люди «схиблені» на своїх дослідах, винаходи, при цьому вони геніальні, захоплені індивідуалісти.
Сьогодні у світі моди існує самостійний напрям стімпанк, яке передбачає створення одягу, взуття, прикрас, стилізованих під період Вікторіанської Англії. Стиль яскравий, кілька епатажний, привертає увагу за рахунок використання в костюмі всіляких гвинтиків, шестерень, пружин в якості декору. В костюмі є свій шик, оригінальність.
Стімпанк широко використовується в графіці, скульптурі, комп'ютерних іграх. Його популярність очевидна.Можна сказати про наявність сформованої субкультури «стімпанк». Шанувальників вже чимало і з кожним роком їх стає більше і більше.
Відмітні ознаки стилю стімпанк в одязі
В костюмі представників субкультури стімпанк вміло поєднується сучасність і давнина. Мабуть, це основний стилеобразующий принцип.
Основними видами одягу жіночого костюма є довгі спідниці нерідко з турнюрами, шкіряні корсети, плаття з пишними» рукавами. У крої і декорі часто простежуються елементи готики.
Оскільки гендерних відмінностей в цьому стилі не існує, жінки сміливо можуть одягти штани, сорочки на гудзиках і краватки. Це не буде моветоном. Законами стімпанка такий підхід не суперечить.
Чоловічий костюм виконаний в стилі мілітарі. Його складають довгі приталені пальта, костюм не з піджаком, а жилетом, сорочка. Вимальовується образ якогось аристократа, який прийшов з позаминулого століття.
Домінуючими кольорами є коричневий, чорний, сірий. Тканини однотонні, допускається смужка. Для топів і блуз використовують мереживні полотна часто світлих, пастельних відтінків.
Обов'язковим атрибутом як жіночого, так і чоловічого костюмів є взуття. Найчастіше це «гріндерси». Вони кілька брутальны, але відмінно вписуються в образ.
Для дам можна вибрати більш жіночну взуття, наприклад, високі черевики на шнурку і невеликому каблуці.
Головний убір також вважається обов'язковим. Чоловіки вибирають циліндр або казанок. Жінки також їх носять, або доповнюють свій костюм пілоткою.
Ну і, зрозуміло, костюм в стилі стімпанк не буде таким, якщо його не декорувати аксесуарами. Тут віддається перевагу всіляким гвинтики, шестеренкам, які можна закріпити на волоссі, капелюхах, одязі, виготовити з них брошки, сережки, браслети.
Подібні прикраси – це справжні твори, часто створені самими послідовниками стилю. Їх у пору виставляти в музеях, є на що подивитися і чому здивуватися.
Сережки, кулони, годинник на ланцюжку – це далеко не повний перелік аксесуарів. Справжні шанувальники стилізують навіть сучасні моделі стільникових телефонів, комп'ютери під старовину. Оригінально і нетривіально.
Який же костюм без окулярів? Знамениті окуляри «гоглы» або в стилі «авіатор», власне, і довершують весь образ.
Нерідко стимпанкеры доповнюють свій костюм зброєю, звичайно, бутафорським. Це револьвери, гвинтівки.Вони служать елементами декору, аксесуари. Іноді можна побачити шаблі, шпаги, ножі.
Цільова аудиторія або для кого призначена одяг в стилі стімпанк?
Стімпанк не має ознак масовості. Будь-яка людина не зможе носити одяг в цьому стилі.
Щоб повністю відповідати всім ознакам і законами стімпанка потрібно його зрозуміти, прийняти і жити з ним у повній гармонії.
Важко назвати одяг в стилі стімпанк повсякденному. Вона не завжди буває практичною і ергономічною.Сучасникам – прихильникам стилю можна знайти альтернативний варіант. У цьому допоможуть аксесуари, які в поєднанні з сучасними видами одягу, але підібраними відповідно до вимог стилю, дозволять створити відмінні стімпанк-комплекти.
Більш доречними костюми в стилі стімпанк будуть на тематичних вечірках або зустрічах прихильників стилю.Дуже модним віянням стали весілля в цьому стилі. Щоб ідея вдалася необхідно витримати все в стимпанке – костюми нареченого і нареченої, гостей і, зрозуміло, саму обстановку, інтер'єр. Таке торжество точно ніколи не забудеться.
Модні тренди стилю
Дизайнери вже не раз при створенні колекцій одягу зверталися до стилю стімпанк. Правда в подіумних варіантах він дещо завуальований, не так явно простежується, як у авторських костюмах стимпанкеров.Експерти моди навіть прогнозують стилю велику масовість, його вихід за межі субкультури. Звичайно, домінуючим він не буде з огляду на свою специфічність, але армія шанувальників йому гарантована.Підтвердженням цьому слугують результати он-лайн опитування в соціальних мережах і блогах, які надала всесвітньо відома компанія IBM. Було встановлено, що стімпанк користується великою популярністю.З 2009 по 2012 рік інтерес до стилю зріс приблизно в 11 разів. Особливий бум на стімпанк припав на 2013 рік. Він був представлений у світі моди в якості самостійного трендового напрямки і подарував публіці безліч нових образів, в яких були присутні традиційні для стімпанка елементи костюма – циліндри, окуляри «гоглы», черевики на шнурівці, аксесуари, виготовлені з різноманітних механізмів. Так, Alexander McQueen запропонував справді екстравагантні вбрання, які на звичайну вечірку не надіти. Це вбрання для особливих випадків, для справжніх стимпанкеров.
Часто побачити стімпанк можна в кінофільмах. Режисери дуже полюбили цей напрямок і часто використовують його у своїх сценаріях. Відомі кінострічки «Назад у майбутнє» (1990 рік), «Сонна лощина» (1999 року), «Престиж» (2006 року), «Мушкетери 3D (2011 рік), новий англійський серіал про знаменитого детектива Шерлока Холмса та його російський аналог – ось далеко не повний перелік фільмів, де можна на власні очі побачити і «познайомитися» з стимпанком.