Комір завжди на виду, він так само, як і наше обличчя, завжди в центрі уваги, тому вимоги до якості його виконання завжди підвищені. Значення мають як грамотне конструкторське рішення, так і ретельність технологічної обробки.
Але, перш ніж освоювати конструювання і технологію обробки комірів, непогано було б розібратися зі специфічними термінами і визначеннями, які легко можуть поставити в тупик необізнаного.
Почнемо з визначення таких понять як стійка і відліт коміра.
У коміра виділяють зовнішню видиму частину, вона називається відліт і внутрішню, невидиму частину, яка носить назву стійки.
Увага! Стійка – це не обов'язково відрізна частина коміра у вигляді окремої деталі. Навпаки, частіше всього це не окрема деталь, а тільки частину деталі коміра. Та частина, яка прикриває шию (можливо тільки ззаду).
Співвідношення величини відльоту і сойки в різних комірцях різний і залежить від їх конструкції. За цим показником Прийнято розрізняти три типу воротніков:
- Плосколежащие коміри — лінія перегину стійки проходить дуже близько до нижнього зрізу (зрізу стійки) ділянка коміра і стійки виходить дуже маленький або навіть відсутня зовсім.
- Стоячі коміри – для цих комірів характерно повна відсутність відльоту, тобто комір складається з однієї стійки. Це всілякі коміри – стійки.
- Стояче-відкладні коміри – це найбільша група комірів. Ставляться До них сорочкові і, пиджачные і, та інші...
Відліт і стійка поділяються умовною лінією - лінією перегину стійки, тобто це лінія, по якій перегинається комір. Положення лінії перегину стійки визначається конструкцією коміра.
У більшості виробів лінію перегину стійки можна побачити тільки в надягнутому виробі.
У чоловічих піджаків (і жіночих куртки) лінія перегину стійки є продовженням лінії перегину лацкана і чітко фіксується волого-тепловою обробкою (за допомогою праски або преса).
У разі якщо стійка відрізна, то лінія перегину проходить по лінії пришивання стійки теж і, як правило, чітко фіксується волого-тепловою обробкою. Приклад: коміри сорочок.
Важливо! При конструюванні коміра з лацканами (він же піджачний або англійську) на креслення наноситься лінія перегину стійки як продовження лінії перегину лацкана, а потім вибудовується комір.
Якщо поміняти положення лінії перегину лацкана (розташувати верхню гудзик нижче або вище), то комір потрібно будувати заново, і він вийде іншої форми!
Висновок: не можна брати викрійку полички з лацканом від однієї моделі, а комір від іншої. Лацкан не ляже! І як би ви не фіксували положення лацкана, він все одно буде прагнути зайняти те положення, яке йому буде диктувати комір.
Точно також не можна змінювати розташування верхнього ґудзика.
Важливо розуміти, що комір і лацкан дві частини однієї конструкції, при зміні однієї частини неминуче зміна та іншого.
|