Особливості роботи з шкірою. Шви, обтачанная петля, кишені в рамку
Шкіра — натуральний матеріал. Кожну шкуру перед обробкою перевіряють на наявність дефектів. Виявлені дефекти позначаються на виворітній стороні шкури. Шкіра сильніше розтягується в поперечному напрямку, ніж у поздовжньому, тому всі деталі слід знаходити вздовж хребтової лінії шкурки. При розкрої замші необхідно стежити за тим, щоб ворс на всіх деталях виробу був направлений в одну сторону.
Рекомендується спочатку виготовити зразок вироби з щільної бавовняної тканини, виконати примірку, внести зміни в лекала і тільки після цього викроювати виріб зі шкіри. Змінювати готовий виріб зі шкіри неможливо через проколів, залишених голкою.
Лекала парних деталей вироби виготовляються у двох примірниках, щоб виконати їх розкладку на шкірі окремо. Лекала деталей можна зафіксувати на виворітній стороні шкіри клейкою стрічкою або з допомогою тягарців.
При з'єднанні деталей виробу на швейній машині слід використовувати спеціальну лапку з тефлоновим або йому подібним покриттям. Це забезпечить хорошу транспортування деталей під час шиття. Частота стібків у машинній рядку повинна бути середньою.
Для роботи з тонкою шкірою можна використовувати стандартну машинну голку. Якщо шкіра товста, то краще використовувати машинну голку зі спеціальною заточкою леза.
Шкіру можна піддавати утюжильной обробці, використовуючи проутюжильник (шматок тканини).
Обробка швів вироби зі шкіри
Шви вироби з шкіри можна обробляти різними способами.
Найчастіше деталі виробу з'єднуються стачного швом. Деталі викроюються з припусками на шви, складаються лицьовими сторонами всередину і сточуються заданої шириною шва. Припуски швів можна приклеїти спеціальним клеєм, розклавши по обидві сторони від строчки або закріпити їх оздоблювальними строчками.
Інший варіант з'єднання деталей — накладним швом з відкритими зрізами. В цьому випадку одна деталь (нижня) викроюється з припуском на шов, а інша деталь (верхня) — без припуску. Верхня деталь накладається на нижню по лінії розмітки і настрочується.
Розкрій
Шкіру рекомендується розкроювати роликовим ножем.
Якщо припуски з'єднувального стачного шва приклеюються, то їх ширина проектується рівною 1 див. Якщо шви настрачиваются або расстрачиваются, то ширина припусків залежить від відстані, на якому прокладаються оздоблювальні строчки.
При з'єднанні деталей накладним швом лекала деталей слід виготовляти з припусками на шви і відзначати на них, яка деталь буде верхньої, а яка — нижній. Ширина швів залежить від відстані, на якому прокладаються рядки настрачивания.
Маркування
Лінії швів намічаються спеціальним олівцем світлого відтінку.
Якщо деталі виробу з'єднуються накладним швом з відкритими зрізами, то на нижній деталі, з лицьового боку, олівцем намічається лінія, з якою поєднується зріз верхньої деталі.
Технологія
1. При з'єднанні деталей стачного швом вони складаються лицьовими сторонами всередину і з'єднуються машинною строчкою, яка прокладається на заданій ширині шва (мал. 1).
2. Шви розкладаються по обидві сторони від строчки і розгладжуються валиком для шкіри або приутюживаются праскою (мал. 2).
3.При з'єднанні деталей накладним швом з відкритими зрізами верхня деталь (без припуску на шов) накладається на припуск шва нижньої деталі по розмітці і настрочується в край (мал. 3).
4. Якщо довжина виробу буде визначена тільки в процесі примірки, то підігнутий припуск на підгин низу виробу можна зафіксувати канцелярськими скріпками (мал. 4).
5. При обробці виробів із тонкої шкіри, що має тенденцію до деформації, припуск на підгин вироби дублюється смугою з клейового прокладного матеріалу. Потім підгин низу приклеюється клеєм або двосторонньою клейкою стрічкою (мал. 5). Клей наноситься потроху, інакше низ виробу деформується (стане хвилястим).
Якщо підгин низу застрачивается, то його можна не приклеювати.
6.Припуск на підгин низу зафіксувати валиком для шкіри або праскою (мал. 6)
Обтачанная петля для гудзики на виробі з шкіри
З допомогою шаблону з шліфувального паперу можна швидко і просто виконати обтачную петлю на виробі з шкіри. Цей спосіб використовується також при обробці обтачных петель на виробах з тканин.
Підготовка
Вирізати з паперу шаблон розміром біля 4 х 7 див. На тильній стороні шліфувального паперу накреслити прямокутник. Довжина прямокутника дорівнює довжині петлі, ширина - подвоєній ширині рамок петлі (5 мм х 2). Вирізати отриманий прямокутник макетним ножем. Паралельно поздовжніх зрізах прямокутника накреслити ще дві допоміжні лінії на відстані 5 мм (тобто на ширині рамок).
Розкрій
Викроїти дві обтачку петлі (мал. 1). Довжина обтачек дорівнює довжині петлі плюс по 1 см з кожної сторони, ширина - близько 3 див. Обтачку перегнути уздовж навпіл лицьовими сторонами назовні і склеїти клеєм або клейкою стрічкою. Підрізати обтачку роликовим ножем до ширини 1 див.
Дублювання
З виворітного боку основної деталі місце для петлі продублювати клейовим прокладним матеріалом для шкіри.
Маркування
Двома шпильками відзначити кінцеві точки петлі. Шаблон приклеїти клейкою стрічкою на лицьову сторону основної деталі, орієнтуючись на шпильки. Важливо! Клейку стрічку слід розташовувати тільки на місці отвори для петлі, якщо приклеїти клейку стрічку зовні, то при її видаленні можна пошкодити лицьовий шар шкіри.
Технологія
1. Обтачку петлі накласти поверх шаблону лицьовими сторонами вниз, поєднуючи згини обтачек з наміченими допоміжними лініями на шаблоні, при цьому розмітку петлі (початок і кінець) видно на шаблоні. Прітачать обтачку, прокладаючи рядки на ширині рамок петлі, тобто вздовж прорізаних країв отвору шаблону. Довжина рядків дорівнює довжині петлі в готовому вигляді, тобто довжині отвору шаблону (мал. 2). Зняти шаблон і клейку стрічку.
2. Прорізати основну деталь посередині між рядками, виконуючи в кінцях похилі розрізи до кінців строчок. Відігнути обтачку, розташовуючи їх згинами встик (мал. 3).
3. Обтачку розгладити валиком для шкіри або приутюжить (мал. 4).
4.Закріпити кінці петлі, прокладаючи рядки з підстави кутів припусків швів (мал. 5).
5.Зрізи обтачек з виворітного боку підрізати, заокруглюючи кути (мал. 6). У переднього краю петлі приклеїти шматок клейовий крайки.
6. Обробити петлю з боку подборта. Це можна зробити двома способами. Перший спосіб - на подборте вирізати отвір у відповідності з положенням і розміром петлі, потім приклеїти зрізи отвори до виворітній стороні обтачек петлі, обробленої на основній деталі, і настрочити краю петлі наскрізний рядком (мал. 7).
7. Другий спосіб - не розрізаючи подборт, настрочити краю петлі на подборт з лицьового боку основної деталі, прокладаючи строчку в край (мал. 8).
8.З боку подборта вирізати петлю у вигляді прямокутника, залишаючи припуск ок. 2 мм (мал. 9).
ВАЖЛИВО. Гудзик на виріб зі шкіри завжди слід пришивати з подпуговицей, щоб уникнути розривів шкіри.
Прорізної кишені в рамку у виробі з шкіри
Прорізної кишені в рамку можна обробити традиційним способом. Але нижче показана альтернативна технологія: обтачку кишені не притачиваются, а настрачиваются на підготовлений вхід у кишеню. Таким же способом можна обробити кишені з листочками.
Розкрій
Довжина кишені 13 см в готовому вигляді. Ширина рамок кишені в готовому вигляді - по 1 см кожна.
Верхня обтачке викроюється рівній подвоєній ширині рамки 1 см х 2 = 2 см з припусками по 1 см з обох сторін. Довжина обтачку дорівнює довжині входу в кишеню 13 см плюс по 1 см з кожної сторони. Нижня обтачке викроюється цельновыкроенной з однією частиною підкладки кишені. Її ширина дорівнює подвоєній ширині рамки кишені плюс глибина підкладки кишені плюс припуски на шви по 1 см. Довжина обтачку, цельновыкроенной з підкладкою кишені, дорівнює довжині входу в кишеню плюс припуск на шов по 1 см з кожної сторони.
Друга частина підкладки кишені викроюється цельновыкроенной з подзоров, з припусками на шви по 1 см з кожної сторони.
Підготувати шаблон з картону з отвором для прорізу кишені (мал. 1).
Маркування
Спеціальним олівцем або гелевою ручкою сріблястого кольору позначити місце розташування кишені у вигляді прямокутника. Довжина прямокутника дорівнює довжині кишені (13 см), ширина дорівнює подвоєній ширині рамок кишені (2 см).
Дублювання
Продублювати область входу в кишеню клейовою прокладкою. Уздовж країв входу в кишеню можна приклеїти крайку.
Приклеїти клейові кромки з виворітного боку обтачек кишені для оберігання їх від розтягування.