Козирок - це найбільш помітна, як кажуть, «лицьова» деталь головного убору. Тому він повинен бути елегантно скроєний і бездоганно виконаний.
Козирки бувають двох типів - спрямовані вперед (01, 02) і відкладаються на голівку (03). Для зручності будемо називати їх отлетными і виложистими.
Модельні особливості і посадка козирків
Відлітні козирки жіноча мода більше ста років тому запозичила у чоловічих кепі. Зараз такі козирки можуть бути атрибутом практично всіх типів жіночих головних уборів - від кепі до ошатних капелюшків і хустинок (05, 06). «Батьківщина» отложного козирка - національний костюм північних народів. Сьогодні він використовується як для чоловічих, так і для жіночих головних уборів — в основному цельномеховых або комбінованих з хутром.
При конструюванні деталі слід враховувати, що модельні особливості козирка в головному уборі залежать від конфігурації лінії зовнішнього краю, а його посадка — від внутрішнього краю лінії (07).
Отлетной козирок може прилягати до лоба (04), розташовуватися під кутом (05, 06, 09, 11) або перпендикулярно (01, 02) до площини лоба.
Кут посадки залежить від властивостей прокладного матеріалу і від величини радіуса кривизни внутрішнього краю козирка. Чим більше радіус — тим нижче опускається козирок (04,08 Ь, 09, 11), тим більш плавно переходить в головку. Такі козирки добре підходять до традиційним жіночим головним уборам.
Прилеглі до чола козирки проектуються з прямою лінією внутрішнього краю (04, 10 — цельнокроений з головкою,08а). Такі козирки використовуються для головних уборів з високою лінією присада - кашкетів-«нахимовок» і щегольских кепі невеликого обсягу.
Значна частина козирків у шапочок лінії масового попиту виконана з використанням помірної кривизни лінії внутрішнього краю деталі (05, 06, 08с).
Козирки сучасних моделей спортивної лінії і класичних чоловічих кепі зазвичай мають мінімальну кривизну лінії внутрішнього краю (02, 08d). Якщо радіус занадто маленький, то посередині козирка утворюється фалда, піднімає козирок вище лінії присада (08е) - що іноді використовується при проектуванні жокеек і фантазійних моделей. Іноді радіус кривизни поступово зменшується від центру до бочок деталі.
Довжина козирків в моделях спортивногородской лінії, як правило, помірна. При проектуванні класичних жіночих головних уборів довжина лінії внутрішнього краю козирка зазвичай збільшується (02, 05, 11). По суті справи такі козирки близькі за кроєм до полуполям (вважається, що деталь, довжина внутрішнього краю якої дорівнює або менше половини довжини лінії присада шапочки — козирок, більше — вже полуполя).Щоб такий козирок виглядав елегантно, не стовбурчився по бочкам і закривав вуха — в лекалах слід плавно зменшувати радіус кривизни лінії внутрішнього зрізу від середини до країв деталі - аж до прямої лінії.
Варіанти форм козирків
Ширина і форма козирка визначаються зовнішнім контуром деталі. Ширина козирка коливається, як правило, в межах від 3-4 см (козирки-полуполя хутряних дамських капелюшків) і до 8-12 см (шкіряні спортивні кепі, жокейки - 01). Умовно можна говорити про двох базових варіантах форми - деталь прагне вписатися або в чотирикутник (трапецію або прямокутник - 01, 02, 06, 12а, b), або в трикутник (04, 05, 09, 12 с, d).
«Маятник» моди постійно хитається між двома базовими формами. Так, для козирків «благородних» кепі 70-х років були більш характерні козирки, зовнішній контур яких вписувався в прямокутник (12а, b). В 60-е і 80-е роки дами воліли головні убори з більш скромними козирками (12с, d). Сьогоднішня мода приймає практично всі варіанти рішення форми — і трапецієвидні, прямокутні, і похідні від трикутника, і навіть асиметричні (10, 11) або складного контуру.
Метод макетування козирків
Існує кілька методик побудови козирків розрахунковим методом. Виконувати лекало основи козирка буде зручніше, якщо використовувати відпрацьоване раніше лекало, посадка якого більш-менш підходить для проектованої дизайнером моделі. Методом макетування в лекало можна внести необхідні зміни (подовжити або вкоротити, расклешить або прибрати кльош тощо).Дизайнеру підприємства при розробці нової колекції буде зручно знайти кілька актуальних варіантів посадки козирка (тобто конфігурації лінії внутрішнього краю).З цими основами можна працювати весь сезон, вносячи зміни лише в конфігурацію лінії зовнішнього краю. Такий підхід дозволить при мінімальних тимчасових витратах значно розширити колекцію кепі з козирками самої різної ширини і форми.
|