Не всі любителі шиття знають такого терміна, як «обшити» або «обточування», але при цьому всі активно користуються цим прийомом.
Тому що обтачиванием обробляється більшість комірів, клапанів, манжет та інших «двошарових» деталей.
А також краї бортів подборта.
І, звичайно ж, усі вузли, де є обтачке. Вона і називається обтачкой, саме тому, що обтачивает край деталі – зріз горловини, пройми, верхній край штанів або спідниці, та будь-який зріз, як кривий, так і прямої форми.
І навіть обтачку прорізного кишені в рамку також служать для обточування країв входу в кишеню.
Ось таке широке і різноманітне застосування!
Мабуть, можна навіть цілу книжку написати про обточування, настільки ця тема цікава і цікава.
Книжку писати не буду (поки що :)), а от поділюся секретами. Скільки вийде постів, не знаю, може 2 -3, а може і 5-6. Подивимося.
Почнемо з визначення
Обточування – з'єднання деталей по краю з наступним вывертыванием на лицьову сторону. При цьому припуски шва виявляються всередині, а шов розташовується по краю обтачной деталі.
Загальний алгоритм дій:
- Скласти деталі лицьовими сторонами один до одного, зрівнюючи зрізи
- Прокласти Строчку на відстані 5-7мм від зрізів
- Вивернути деталі на лицьову сторону
- Виправити край деталі
- Закріпити край деталі
В залежності від властивостей тканини, виду деталі, призначення шва, форми обтачиваемого зрізу в цей порядок дій можуть додаватися додаткові операції, так і самі зазначені дії можуть виконуватися по-різному.
Розглянемо докладніше пункт 1
« Скласти деталі лицьовими сторонами один до одного, зрівнюючи зрізи»
Здавалося б, що тут складного? Але нюанси все-таки є.
З двох складаються деталей одна основна, друга додаткова служить для обробки зрізу основної деталі. А це означає, що допоміжну деталь не повинно бути видно в готовому виробі.
Для цього допоміжна деталь повинна бути трохи менше основний — нижній комір повинен бути меншою верхнього коміра, нижній клапан менше верхнього клапана (см «Обточування клапана»), зріз обтачку горловини повинен бути коротше самої зрізу горловини і т. д.
Отже, для того, щоб вирівняти зрізи деталей, велику основну — деталь необхідно укласти з невеликою слабиною. Причому, якщо це комір, то найбільша посадка повинна бути в кутках коміра, якщо лацкан, то в кутах лацкана.
Виникає резонне питання «Наскільки менше? Наскільки коротше?»
Однозначної відповіді немає. Розуміння приходить з досвідом.
- Якщо оброблювана деталь обточується по трьом сторонам (наприклад, клапан або комір), то багато залежить від товщини тканини. Чим товща тканина, тим більше повинна бути різниця між розмірами верхньої і нижньої деталі. Для тонкої тканини досить різниці в 1-2 мм, а для хутра – в 1-1,5 см.
- Якщо обточується зріз горловини або пройми, то основна деталь злегка посаживается, а загальна величина посадки залежить від довжини зрізу.
- Якщо обробляється зріз борту подборта, та ще з лацканом, то це зовсім цікаво, так як на одній ділянці повинен бути посаджений подборт, а на іншій ділянці — основна деталь.
Все це особливості обов'язково будуть розглядатися в постах про обробку окремих вузлів швейних (борти, горловини, пройми і т. д.), сьогодні ж я просто хотіла звернути вашу увагу на необхідність і важливість посадки при виконанні обточування.
Продовження випливає. Стежте за новинами.
|