Складки і защипи повинні бути виконані акуратно. Тільки тоді виріб буде мати бездоганний вигляд. Розглянемо основні методи обробки складок і защипів в швейних виробах.
Види складок у шитті
Складки зазвичай роблять по частковій нитки, але в декоративних метою можуть кроїтися з косою.
Існує три основних види складок:
- односторонні,
- бантова,
- зустрічні складки.
Односторонні складки: закладаються на лицьовій стороні тканини зліва направо або навпаки.
Зустрічна складка, як і бантовими, утворюються двома односторонніми. Відмінність полягає в тому, що односторонні складки, що утворюють зустрічну, спрямовані згинами один до одного, тоді як в бантова складці вони спрямовані в протилежні сторони.
Як зробити складки
- Складки закладаються у напрямку ниток основи. Розташування складок намічають на кресленні деталі викрійки (наприклад, спідниці) вигляді прямих ліній. Викрійку вирізають і по намічених лініях розташування складок розрізають. На тканини проводять дві прямі паралельні лінії, відстань між якими дорівнює глибині складки. При двох і більше складках, другу парупаралельних прямих проводять поряд з першою, відступаючи на відстань, яке передбачено фасоном вироби.
- Частини викрійки, розрізаної лініями складок, накладають на тканину так, щоб лінії розрізів і намічених паралельних ліній на тканини поєдналися, закріплюють всі шпильками. Потім змальовують модернізовану викрійку (розсунуту на глибину складок) і вирізують з тканини. Лінії складок намічають надсечками (контрольними мітками).
- Якщо складки робляться з м'якої тканини або такою, яку не можна прасувати, лінії проводять довжиною не більше 10 див. Лінії для складок, які можна прасувати, проводять по всій довжині.
- Зігніть складки уздовж ліній згину так, щоб ці згини зустрілися на лінії їх розташування.Переконайтеся, що лінія згину рівна. Сколите складку, заметушився, і продовжуйте таким же чином робити інші.
- За способом обробки всі види складок діляться на стачные, тобто сполучені стачного швом, і на настрочные, коли машинна строчка з декоративною метою проходить по лицьовій стороні виробу.
Види защипів у шитті
Защипи служать двом цілям: створення форми виробу і його прикраси (декоративні защипи). Кожна складка представляє собою тонкий зашитий згин тканини по довжині виробу. Декоративні защипи роблять з лицьової сторони виробу по частковій лінії тканини. Тому необхідно ретельно підбиратинитку і голку у відповідності з видом тканини.
Відомі три основних види защипів:
- вузькі,
- широкі,
- защипи зі шнуром.
Рада. Працюючи з защипами, використовуйте контрастні олівець-маркер і нитки для намітки складок.
Вузькі защипи — мінімальної ширини складочки. Використовуються переважно на блузках. Ефектно виглядають на легких тканинах.
Широкі защипи виконуються як і вузькі, але мають велику ширину.
Об'ємні защипи - защипи зі шнуром. У простір складочки вшивається тонкий шнур, завдяки чому вона стає об'ємною.
Як зробити защипи (загальні рекомендації)
Защипи формуються за часткової лінії тканини. Робиться розмітка ліній кожної складочки на виворітного або на лицьовій стороні тканини.
Увага! Защипи формуються не на готовій схемі, а на тканини!
- Можна використовувати смужки з картону і відзначити на ній відстань між защипами. Перша зморшка буде для вас орієнтиром, потім переміщайте смужку, орієнтуйтеся також на мітки для закладаються складочок.
- Строчите защипи з лицьового боку. Для вузьких защипів: 6-20 мм; можна використовувати регулятор строчки, як орієнтир. Для широких складок використовуйте пристосування з картону.
- Відразу прасуйте складки з лицьового боку.
Як виконати вузькі і широкі защипи
- Якщо у вас є викрійка, перенесіть всі лінії складок на тканина, якщо ні — зробіть макет для складки, защипи (див. вище Загальні рекомендації).
- За допомогою макета проведіть всі лінії згину на тканині, використовуючи олівець-маркер і нитки для сметывания.
- На лицьовій стороні тканини закладіть складки по відзначеним лініях, прострочіть, проутюжьте їх.
- І тільки потім прикладайте викрійку і вирізуйте деталі з тканини.
Защипи зі шнуром
- Дотримуйтесь пунктів 1-2 (див. вище).
- Замітає складки, одночасно вставляючи шнур.
- Прострочіть складки на швейній машині.
- І тільки після цього прикладайте викрійку і вирізуйте деталі з тканини.
Догляд за складками і защипами
- Прасуйте складки завжди через спеціальну тканину, інакше на лицьовій стороні залишаться сліди від внутрішніх складок.
- Форма складок зберігається, якщо прикріпити їх з внутрішньої сторони до низу вироби.
- Складки відмінно зберігаються ще в тому випадку, якщо лінії згину складки прострочити по всій довжині.
|