Зрізи горловини і пройм можна чисто вытачать обтачкой або косою бейкой. Обтачку завжди крояться з тканини з таким же напрямком частковій нитки, що і деталі, які треба обробити обтачкой. Виняток становлять тканини, розшиті паєтками, для обробки яких застосовується підкладкова тканина.
Обтачку викроїте з припусками по периметру. Щоб зрізи не розтягувалися, деталі обтачку зміцніть прокладкою флізелін. Обтачку з прокладки з припуском на шов пріутюжьте на виворітну сторону обтачку з тканини. Контури перенесіть на обтачку.
КРУГЛА ГОРЛОВИНА
Стачайте деталі обтачку, припуски швів разутюжьте і обмітайте. Обмітайте внутрішній зріз обтачку. Приколіть обтачку до горловини лицевою стороною до лицевої сторони. Прітачать. Припуски шва зріжте близько до рядку, на ділянках скруглення надсекіте, на 2мм не доходячи до лінії шва (1).
ВАЖЛИВО: якщо горловину не потрібно відтерміновувати, заутюжьте припуск на обтачку. При цьому не повинні утворитися складочки. Найзручніше прасувати на спеціальній подушечці для прасування (2) або на краю прасувальної дошки. Потім прітачать обтачку до припусків поруч зі швом притачивания (3). Відверніть обтачку на виворітну сторону. Край выметайте так, щоб шов виявився поруч зі згином на виворітній стороні і був невидимий з лицьового боку. За бажанням можна відстрочити горловину.Обтачку прикріпіть до припусків плечових швів парою стібків. Застібки-блискавки втачивайте перед тим, як чисто вытачать горловину.При притачивании обтачку припуски коротких зрізів обтачку виступають за краї розрізу (4). Після того як ви виверніть обтачку на виворітну сторону, відгорніть припуски обтачку і пришийте до тасьмою застібки-блискавки (5). Якщо виріб має борт або розріз з цільнокроєним подборта то спочатку відверніть подборт (обтачку розрізу) на лицьову сторону, а потім приколіть обтачку горловини до горловини. Подрежьте обтачку так, щоб її короткий зріз заходив на подборт на ширину 1 см (6).Прітачать обтачку. Зріжте припуски шва близько до рядку.Обтачку горловини і подборт (обтачку розрізу) відверніть на виворітну сторону і приметайте. Пріутюжьте. Подборт (обтачку розрізу) пришийте до обтачке горловини (7).
ГОРЛОВИНА З V-ПОДІБНИМ ВИРІЗОМ І ВИРІЗОМ КАРЕ
Виконуються так само, як круглі. Щоб обтачку можна було вивернути на виворітну сторону, надсекіте припуски у вершини (8), відповідно в куточках впритул до лінії рядка.
ПРОЙМИ можна чисто вытачать обтачками так само, як круглу горловину. Особливо зручно виконувати бічні шви вироби заодно з обтачками пройм. Тоді ви зможете регулювати ширину виробу за рахунок припусків бічних швів, не отпарывая обтачку. Необхідна умова для цього: припуски на бічні шви вироби і обтачек повинні бути однакової ширини.
Це робиться так: виконайте плечові шви на виробі і обтачку. Припуски швів обмітайте і разутюжьте. Обмітайте внутрішні зрізи обтачек. З обох сторін виробу сколите обтачку і пройму лицьовими сторонами. Стачайте. Припуски шва зріжте близько до рядку, на ділянках округлень надсекіте в декількох місцях і заутюжьте на обтачку. Прітачать обтачку до припуск шва близько до шву. Єдиною строчкою стачайте бічні зрізи вироби і обтачку (9). Припуски шва обмітайте і разутюжьте. Відверніть обтачку на виворітну сторону. Край выметайте. Пришийте обтачку до припусків плечового і бічного швів.
ЄДИНА ОБТАЧКЕ ДЛЯ ГОРЛОВИНИ І ПРОЙМ
Коли модель без рукавів має вузькі плечі, то обтачку горловини і пройм об'єднуються в одну деталь. Оскільки після сточування всіх кругових зрізів обтачку не можна вивернути, плечові шви повинні поки залишатися відкритими. Їх сточують пізніше.
Для цього обмітайте нижні зрізи обтачек. Складіть обтачку з відповідними зрізами горловини і пройм лицевою стороною до лицевої сторони. Сколите зрізи горловини і пройм, поєднавши лінії швів. Стачайте, при цьому починайте/закінчуйте шов, відповідно, на 3 см нижче розміченій лінії плеча. На початку і В кінці шва виконайте по закрепке (10 та 10а).
Зріжте припуски швів близько до рядку. На фронті відверніть обтачку на виворітну сторону, для чого простягніть плечові зрізи між обтачкой і передом.Плечові зрізи переду простягніть між обтачкой та спинкою на плечові зрізи спинки. В результаті перед і спинка, а також обтачку складуться лицьовими сторонами. Приколіть перед до спинці уздовж розміченій лінії плеча і прітачать. Потім сколите плечові лінії на обтачку і також стачайте (11). Витягніть трохи назовні перед уздовж плеча.
Припуски плечових швів разутюжьте. Найзручніше це зробити на довгій ручці кухарський ложки (12). Потім сколите залишилися відкритими зрізи горловини і пройм і стачайте (13). Перед витягніть з плечових країв спинки, при цьому обтачке спинки вивернеться автоматично на виворітну сторону.
Пріутюжьте краю горловини і пройм з боку обтачек. Складіть перед зі спинкою лицьовими сторонами і сколите бічні зрізи вироби і обтачек. Єдиною строчкою стачайте бічні зрізи вироби і обтачек (14).
ЯК СТОЧУВАТИ ДУЖЕ ВУЗЬКІ ПЛЕЧОВІ ЗРІЗИ (3 СМ І МЕНШЕ)
Приколіть обтачку до відповідних зрізах лицьовим боком до лицьового боку і прітачать точно до розмічених плечових швів. В кінці шва виконайте закріпки. Припуски шва зріжте близько до рядку, на ділянках округлень надсекіте. Відверніть обтачку на виворітну сторону, для чого просуньте плечові зрізи між обтачкой і виробом.Пріутюжьте. Стачайте лицьовими сторонами плечові зрізи вироби, не прихоплюючи обтачку (15). Розкладіть припуски швів. Підверніть на обтачке припуски плечового шва і декількома стібками зшийте відвернені краю встик (16).
ЯК ЧИСТО ВЫТАЧАТЬ КОСОЮ БЕЙКОЙ
Зрізи вирізу можна чисто вытачать готової або розрізаний косою бейкой. Готові косі бейки з бавовни, матові або глянцеві, у великому асортименті представлені в спеціалізованих магазинах.Для виточування ми рекомендуємо готову, складену навпіл бейку шириною 4 див
Перед початком роботи розкладіть бейку плоско і пріутюжьте. Ви можете також викроїти косу бейку з підкладкової тканини або клаптя основної тканини.Вытачивайте так: щоб на виворітній стороні обтачке мала чисті краю, складіть косу бейку уздовж навпіл виворітного стороною всередину. Пріутюжьте, надаючи косою бейке форму заокругленого вирізу — це називається «відтягнути краю», пріпосадіть відкриті зрізи (17).
Приколіть косу бейку до зрізу горловини лицьовим боком до лицьового боку так, щоб згин бейки лежав на відстані близько 1.5 см від розміченій лінії шва, а відкриті зрізи бейки лежали на припуске. Прітачать бейку з виворітного боку переду і спинки точно вздовж розміченій лінії горловини. Зріжте припуски шва близько до шву, на ділянках округлень надсекіте (18). Відверніть косу бейку на виворітну сторону. Краї приметайте (19).Пріутюжьте. При необхідності виконайте другий плечовий шов, стачайте бічні зрізи.При цьому звертайте увагу на те, щоб зрізи горловини лежали одна на другу (20). Припуски шва разутюжьте, обмітайте і пришийте вручну вздовж горловини (21). За бажанням горловину можна відстрочити.
При обробці ВНУТРІШНІХ КУТІВ прітачать косу бейку до кута. Відверніть косу бейку в бік, як показано на рисунку 22, згин закріпіть шпилькою. Потім, як показано на рисунку 23, складіть косу бейку і прітачать від кута. Выметайте косу бейку. Пріутюжьте.
В кутку закладіть і зашейте складку. З лицьового боку відстрочити край.
При обробці ЗОВНІШНЬОГО КУТА прітачать косу бейку до кута. Надсекіте припуск бейки впритул до останнього стежку, потім прітачать бейку від надсічки (24). В кутку надсекіте припуск навскоси. Замітає бейку на виворітну сторону, в кутку закладіть і зашейте складку.
Краї пріутюжьте і з лицьового боку відстрочити.
Ще кілька порад
■ Щоб зрізи горловини і пройм при вытачивании косою бейкой не повикривлялися, пріутюжьте з виворітного боку прокладку флізелін так, щоб ланцюгової шов точно збігся з розміченій лінією шва. При цьому звертайте увагу на те. щоб зріз горловини/пройми лежав на прасувальної підкладці плоско.
■ Спочатку чисто вытачайте пройми, а потім сточують бічні зрізи.
■ Якщо виріб не має застібку у горловини то спочатку стачайте плечові зрізи. Припуски швів разутюжьте і обмітайте.
|