Мережка існує стільки ж, скільки й саме ткацтво. Моделі, декоровані нею, завжди виглядають вишукано і благородно.Освоївши цей спосіб обробки виробів, можна створювати справжні шедеври портновского мистецтва.
Мережка - це вишивальні наскрізні лічильні шви, утворені найпростішими рядками, виконаними з тканини, розрідженій висмикуванням ниток.
З тканини, як правило, полотняного переплетення висмикується різну кількість ниток, а залишок нитки закріплюються збираються, стягуються в пучки і стовпчики. Кількість висмикнутих ниток визначає ширину вишивки.
Діапазон малюнків завдяки різним технікам виконання та підбору стібків настільки широкий, що незважаючи на майже геометричну строгість, мережка володіє безліччю цікавих та індивідуальних можливостей.
Крім декорування окремих деталей виробу, мережка чудово підходить і для обробки низу виробу і рукавів, країв серветок і скатертин, шарфів і палантинів.
Увага: виконувати мережку на кромці тканини не можна, так як кромка може дати усадку при пранні, і вишивка буде пошкоджена, крім того, товщина ниток на крайці більше товщини ниток на матеріалі.
Нитки для вишивки повинні мати ту ж товщину, що і нитки матеріалу, або бути, трохи тонше. Іноді для вишивки використовують висмикнуті нитки з матеріалу.
Дуже важливо точне визначення виду, кількості ниток і розташування малюнка. Лише після точного визначення всіх ліній можна почати витягати нитки.
Порада 1: якщо в кінці мережки витягнуті нитки необхідно закріпити, наприклад, на кутах, то слід залишити нитки тканини відповідної довжини і для запобігання заплутування закріпити їх на кінцях, обмотавши пучок ниток скотчем.
Після висмикування і закріплення ниток в матеріалі залишилися нитки закріплюють різними (залежно від виду вишивки) способами. Вишивка виконується зліва направо. Необхідно стежити за кількістю закріплених ниток.
Порада 2: робочі нитки завжди слід закріплювати на початку і кінці строчки кількома закрепочными стібками.
Мережка «стовпчик»
Найпростіший і основний вид мережки. На основі «стовпчика» виконуються багато видів мережок.
Голкою захоплюється пучок ниток (3-5 ниток) на тканини, потім виконується закрепочный стібок на тканини: голкою прокочуються 2-3 нитки тканини.«Стовпчики» розташовуються паралельно один одному.
Мережка «розкол»
Для зигзагоподібної мережки «розкол» кількість ниток в пучку повинно бути парним.
Один край прореженного ділянки тканини оформляється так, як показано вище.
При закріпленні пучків ниток у другому ряді слід захоплювати голкою половину першого пучка і половину наступного пучка, тобто пучки стягуються по діагоналі.
Мережка «ялинка»
Цей візерунок виконується між двома розрідженими ділянками на тканини. Голкою захоплюються пучки ниток спочатку зверху, потім знизу. Для досягнення більшого ефекту нитка для вишивання може бути контрастного кольору. Сторони розріджених ділянок тканини, які залишаються вільними, закріплюються тонкою ниткою відповідно з технікою, описаної вище.
Мережка «жучок»
Візерунок «жучок» виконується на основі візерунка «стовпчик».
Можливе виконання візерунка у різній послідовності: спочатку з'єднати пучки ниток посередині, а потім закріпити підстави пучків на тканини; або спочатку виконати «стовпчики», а потім закріпити пучки ниток посередині.
Для закріплення «стовпчиків» посередині потрібно використовувати міцну нитку.
При виконанні візерунка «козлик» перший пучок з'єднується двома-трьома стібками на 1/3 його довжини з другим пучком. Потім закріплюються другий і третій пучки на 1/3 довжини пучка і т. д.
Для з'єднання пучків ниток між собою слід використовувати міцну нитку. Сполучну нитку не повинно бути видно з лицьового боку вишивки.
Особливо ефективний такий візерунок, якщо його краю прикрашені вишивкою гладдю.
Мережка з настилом
Настил в мережках робиться для краси, міцності і довговічності.
Настил виконується щільно прилеглими один до одного стібками на двох чи кількох стовпчиках. Голка при виконанні настилу розташовується між пучками ниток.
Обробка кутів: закріплення ниток тканини
Зазначити на матеріалі місцерозташування мережок, висмикнути нитки, підрізаючи частину ниток тканини в кутах або залишаючи їх з виворітного боку деталі дня того, щоб кут деталі (вироби) залишався цілим. Обмотати кінці залишених ниток скотчем.
Чим більше ниток висмикується з тканини для малюнка з кутом, тим більше отвір і тим ретельніше слід закріпити нитки тканини. Куточки вишиваються після вишивання мережок.
Зрізи кута закріплюються на матеріалі нитками в колір тканини або нитками, выдернутыми з цієї тканини.
Якщо кут вишивки розташовується поруч зі зрізом деталі, то для закріплення ниток тканини можна застосовувати таку нескладну, але трудомістку техніку: нитки на ділянці цілого кута деталі висмикується з тканини через одну; потім залишилися нитки заправляються в голку і пропускаються в отримані «доріжки» у зворотному напрямку.
Якщо нитки в кутку вишивки зрізаються, то зрізи закріплюються обметочніе стібками, які розташовуються щільно один до одного.
Якщо вишивка складається з декількох мережок, в кутку утворюється «решітка», яку можна закріпити настилом.
Використання мережки для обробки краю виробу
Обробку краю виробу швом вподгібку з мережкою можна виконувати як на лицьовій, так і на виворітній стороні.
Якщо край виробу не оформляється мережкою, то по лінії подгибки слід витягнути тільки одну або, залежно від товщини тканини, дві нитки. У такому разі обробку низу швидше і простіше виконати на виворітній стороні виробу. З лицьової сторони будуть видні тільки маленькі горизонтальні стібки. Шов виконується зліва направо. В кожному пучку однакову кількість ниток.
Якщо край виробу оформляється мережкою, відповідно, витягується більше ниток з тканини, то обробка низу виконується на лицьовій стороні.