Ковпачки потрібні тролям, відьмочкам, звіздарів та іншим чарівникам. Зазвичай їх изготалвивают з паперу. Але можна і зшити.
Такий ковпачок дуже зручний для багаторазових виступів, його зручно зберігати і перевозити, бо не ламається і не рветься. Немає порватися він, звичайно, може, і може пом'ятися, але це дуже легко виправити, тому що він шиється з тканини без застосування паперу та інших недовговічних матеріалів.
Необхідні матеріали
Все що вам знадобитися – тканина, нитки і ригелин.
Витрата тканини на один ковпачок дорівнює висоті тульї + припуски на шов.
У моєму випадку це 35,7 + 2 = 37,7 см округляємо до 40 див. Тканина креп-атлас.
Ригелин (китовий вус) потрібен для додання полів жорсткості. Можна, звичайно, використовувати дріт. Край полів з дротом вийде рівніше, але відсутня пружність дроту. А це означає, що при виготовленні капелюшки потрібно примудритися зігнути дріт красивою коло потрібного діаметру, а при експлуатації не зіпсувати цю правильну окружність.
З ригелином простіше все, завдяки своїй пружності, він добре тримає і легко відновлює форму полів, можна не боятися щось зіпсувати або редагувати.
Краще Використовувати вузький ригелин. У мене був шириною 8 мм, я його розрізала навпіл. Пізніше вже після виготовлення костюмів, я прочитала на форумі Осинка, що ригелин можна згортати в трубочку. Шкода не знала, а то спробувала б.
Лекала для розкрою
Лекало для полів у формі «полубублика» (див. на фото нижче). Малий Діаметр (внутрішній окружності) = обхвату голови. Діаметр великої (зовнішньої окружності) на 7-8 см більше.
Я шила ковпачки для дітей, у мене малий діаметр -17,5 см, діаметр – 33, 5 див. Якщо згадати математику і порахувати, то довжина малої окружності виходить Д=Д*? = 17,5*3,14 = 55см. Ви можете порахувати внутрішній діаметр «полубулика» для вашої окружності голови за формулою Д=Л/?, де л – обхват голови, ? = 3,14.
Лекало для тулії у формі чверті кола. Радіус кола, а значить, і висота тулії залежать від обхвату голови Ог. Радіус Визначається за формулою Р=(Ог+1см)*4 / 2?. Надбавка у 1см дається для того, щоб різко звужується тулія не заважала надіти ковпачок глибоко.
Для моїх дитячих ковпачків це виходить Р= (55+1)*4/2*3,14 = 35,7 см
Розкрій деталей
Необхідно викроїти:
поля – 2 деталі
тулія – 1 деталь
Мені потрібно було виготовити 8 ковпачків, тому я проводила на розкрій тканини складеної вдвічі.
Для одного ковпачка можна також використовувати розкрій тканини в два шари, але вирізати тулью тільки з верхнього шару тканини (вам же потрібен один ковпачок?), а поля з обох шарів.
Лекало тулії розташовуємо так, щоб бічний зріз був паралельний нитки основи.
Припуски на шов:
для тулії — 1 см по нижньому і боковому зрізах
для полів – 1см по внутрішньому зрізу і 0,5 см по зовнішньому зрізу.
Технологія виготовлення
Дві деталі полів, складених обличчям один до одного, складаємо
По зовнішньому контуру Обтачиваем шириною шва 5-7мм.
Вывертываем на лицьову сторону.
Тепер наше завдання — зробити обтачанний край плоским і красивим. Для цього, як правило, виконується виметування і приутюживание. Але можна піти іншим шляхом – виключити виметування, приутюживание а залишити на самий фінал пошиття. Це значно скоротить час на обробку виробу в цілому.
Нам для цього знадобиться звичайна ручна голка, але досить довга, щоб зручно було тримати в руці.
Прийом швидкого шиття!
Деталь з обтачанным краєм укладаємо під лапку машини. Ділянка шва, що виявиться під лапкою, потрібно попередньо вирівняти. Вістря голки вколюємо в середину шва
Натягуємо тканину так, щоб шов випростався, і прокладаємо закріплює рядок по краю деталі (ширина шва 1-2 мм).
Писати, звичайно, виходить повільніше, ніж зазвичай, але це все одно швидше ніж ручне викидання з подальшим видаленням ниток.
Шкода, фотографія вийшла розмитою, але сподіваюся, що зрозуміти все одно можна.
На відстані від першого рядка прокладаємо другу для освіти лаштунки для ригелина. Приутюживаем край полів.
Ригелин Вставляємо. Застрачиваем отвір. Скріплюємо рядком деталі по внутрішньому діаметру і ставимо контрольні мітки для з'єднання з тулією.
Перходим до тульї. З нею набагато все простіше.
Сточуємо бічний шов (ширина шва 1 см), обметываем і приутюживаем. Ставимо контрольні надсічки.
З'єднуємо тулью з полями, суміщаючи контрольні надсічки та пріпосажівая тулью, для того, щоб різко звужується тулія не заважала надіти ковпачок глибоко. Шов з'єднання обметываем і ковпачок готовий.
Можна додатково прикрасити його чим-небудь.
Наприклад, для лісових тролів ми прикрасили ковпачки ось такими листочками, які просто настрочены по верху, щоб при необхідності можна було легко прибрати.
Як виготовити листочки, я розповім наступного разу.
|