Палантин — це накидка на плечі у вигляді великого широкого шарфа з будь-якого матеріалу: хутра, мережива, парчі, оксамиту, шифону...
Широке поширення в жіночому гардеробі палантини придбали в XIIIV столітті.
Хто ввів у моду палантини?
У Вікіпедії наводяться відомості, що першою жінкою продемонструвала палантин в 1676 була дружина курфюрста Пфальца. Помилка у Вікіпедії те, що ця жінка була не дружиною, дочкою курфюрста Пфальца і дружиною Філіпа Орлеанського, молодшого брата Людовика XIV, якого Звали цю жінку Ізабелла Шарлотта Палатинська, вона ж герцогиня Баварська.
Страждаючи від холоду в королівському палаці, Ізабелла Шарлотта накинула на плечі смугу соболів. Ефектне поєднання хутра і ніжної жіночої шкіри дуже сподобалося придворним дамам, і мода на накидки-хутряні смужки швидко поширилася у Франції, а потім і в Європі, отримавши назву palatine не від титулу принцеси — Палатіна Пфальцская.
Але, якщо копати глибше, то витоки палантину восходят до глибокої стародавності, коли людина, що не вміє шити і кроїти одяг, просто накидав на плечі шкуру тварини. Пізніше він навчився її облагороджувати, з'явилися і палантини підбиті хутром (з двох шарів тканина + хутро) і облямовані хутром (з краями, що обробляли хутром), з хвостиками шкурок або хутряними китицями по краях.
Спочатку палантіном називалася хутряна або оброблена хутром накидка прямокутної форми різної величина — від розмірів коміра до великого шарфа.
Поступово палантини стали виконуватися не стільки з хутра, скільки з різних тканин, а розміри палантину остаточно зміцнилися за розмірами великого шарфа.
Палантин є прекрасним додаток до сукні на тоненьких бретельках, так як служить не тільки прикрасою, але і дозволяє сховатися від холоду, вітру і непотрібних поглядів.
У Росії захоплення палантину, як і в Європі, почався в ХVIII столітті і тривав до 1917 року. Сьогодні палантин знаходить своє друге народження.
|