Манекен з індивідуальними розмірними ознаками - незамінна річ для будь-якого майстра. Адже на манекені набагато зручніше виконувати наколку, драпірування або примірку вироби. Виготовити кравецький манекен за власними розмірами не так вже й складно. Для цього вам буде потрібно трохи терпіння і тлумачний помічник.
Для виготовлення манекена потрібно:
трикотажне виріб завдовжки до стегон
харчова плівка
20-30 упаковок гіпсового бинта (можна купити в аптеці або в магазині медичних товарів)
миска з водою
захисна плівка для підлоги
міцні ножиці (наприклад, для перев'язочного матеріалу або для оброблення птиці)
щільний картон для низу манекена
1-1,5 літра поліуретанової піни (її також називають монтажної або ізоляційної піною)
клей для виробів
ок. 1 м флісу
чорне полотно кругловязаное
металева або дерев'яна стійка для установки готового манекена
1. Надіньте трикотажне виріб (футболку, плаття, джемпер) довжиною мінімум до стегон, краще з високим коміром. Виріб має щільно прилягати до тіла, у тому числі в області пройми, але не деформувати його. Використовуйте не потрібну вам річ, так як тканина служить основою і розрізається разом з гіпсовою формою. Якщо виріб без коміра, то для захисту шиї і декольте використовувати харчову плівку (мал. 1).
Під час роботи стійте прямо і не ворушіться.
2. З гіпсовим бинтом працює помічник. Слід трохи відмотати початок бинта, а решта занурити у воду з натиском, щоб бинт повністю просочився водою. Робити це потрібно дуже швидко — занурити бинт у воду і тут же починати обмотувати тіло моделі.
Починаючи з стегон, тіло обмотують бинтами, рухаючись знизу вгору. Обмотувати слід рівномірно по всій поверхні фігури і щільно, розгладжуючи шари і додатково зволожуючи бинт при необхідності.
Якщо бинт здається занадто довгим, його можна відрізати і намотувати частинами. На вигинах фігури можна робити акуратні складки. При бажанні з тієї сторони тіла, де пізніше буде розрізатися гіпсовий манекен, можна вставити вузьку гнучку пластину. Це полегшить розрізування (мал. 2-6).
3. Щоб в області грудей манекен не вийшов занадто плоским, тут бинти намотують хрест-навхрест. Обмотування починають під лівою груддю, простягають смугу бинта посередині між грудними залозами до плеча і потім по спині. Аналогічно виконують обмотку з іншого боку.
Працювати слід обережно, оскільки в області пройми бинт потрібно розташовувати максимально гладко. Крім того, бинт в області грудей і пройми потрібно укласти товстим шаром, щоб при знятті гіпсу ця область не деформувалася.
Зверніть увагу, що при намотуванні бинта руки моделі не слід піднімати занадто високо, інакше зміниться форма плеча (мал. 7-9).
4. Обмотування завершують, виконавши короткі горизонтальні накладки на спині і шиї. Тут не слід натягувати бинти занадто туго. На цьому етапі гіпс вже починає поступово підсихати (мал.10-12).
5. Після того, як фігура повністю обмотана і гіпс затвердів, помічник ножицями для перев'язувального матеріалу розрізає гіпс (разом з трикотажним виробом) по бічній лінії (уздовж гнучкої пластини) і по відповідній лінії плеча. Чим твердіше гіпс, тим легше його різати. Гіпсову оболонку знімають дуже обережно, намагаючись якнайменше її деформувати (мал. 13-17).
6. На знятому манекені розрізи акуратно заклеюють гіпсовими бинтами і дають гіпсу висохнути.Оскільки застиглий гіпс у силу природних причин декілька збільшується в об'ємі, з боків можна зрізати по 1 см (мал. 18-20).
7. Висохлий манекен встановіть на міцний картон. Обведіть контур низу манекена і потім виріжте з картону дно по контуру. Посередині картонного дна зробіть хрестоподібний розріз і протягніть через нього стійку. Потім манекен і стійку потрібно приклеїти до картону (мал. 21-22).
8. Після цього вам знадобиться поліуретанова піна. Введіть через отвори пройм трохи піни, приблизно до середини манекена, і дайте їй розбухнути. Рекомендується повторювати цю операцію через значні проміжки часу, щоб піни не виявилося занадто багато і вона не стала виступати назовні (мал. 23).
Після того, як заповнена піною манекен висохне, заклейте отвори в області пройм і шиї клейкою стрічкою. Потім обклейте всю поверхню манекена флісом — ця м'яка основа потрібна, щоб при роботі з манекеном користуватися шпильками.
9. На завершення натягніть на манекен чорне кругловязаное полотно і встановіть його на стійку.