«Добре отутюжено — наполовину зшита»,— свідчить старе портновское правило, актуальне і сьогодні. Правильна теплова обробка виробів так само важлива, як і точність при шитті.
Приладдя для прасування
Праска з регулятором температури — незамінний інструмент при швейних роботах.Найкращий праска — паровий. Їм можна прасувати як з зволоженням, так і без нього. Праска повинен мати гладку підошву. Щоб на ній не було подряпин, не ставте праску на шорсткі поверхні і не прасуйте сколені шпильками деталі з тканини. Ні в якому разі не можна шкребти підошву праски ножем. Для чистки праски потрібно застосовувати спеціальний засіб або засіб для догляду за металевими предметами, яке не містить абразиву. При незначному забрудненні праска можна протерти водним розчином оцту.Дуже зручна знімна підошва з тефлону, яка кріпиться до праски.
Тефлонова підошва не тільки захищає основну підошву, але також попереджає утворення плям лиску при прасуванні. Однак вона не замінить тканина для прасування дуже чутливих до нагрівання тканин.
Ще необхідна прасувальна дошка та додатково рукавна прасувальна дошка, що служить для разутюживания рукава та прасування усіх інших невеликих деталей, які не можна натягнути на велику дошку. Для прасування закруглених швів і швів втачіванія рукава зручна прасувальна подушка, у продажу бувають подушки різної величини. Найзручніша — маленька подушечка, яку можна надіти на рукавну дошку.
Тканина для проутюживания (проутюжильник) необхідна, коли ви утюжите з лицьової сторони особливо чутливий до нагрівання тканина. Дуже зручний прозорий бавовняний батист: крізь нього добре видно проглаживаемое місце, і при прасуванні не утворюються складки або м'яті місця. Якщо у вас праска без зволожувача, то цю тканину можна зволожувати. Волога тканина потрібно також для приутюживания деяких типів прокладки флізелін, так як для цієї мети праска з зволожувачем не годиться.
Температура праски
Температура нагріву праски залежить від тканини. Бавовна і льон можна прасувати дуже гарячою праскою, в той час як хімічні волокна не переносять великого нагрівання. При прасуванні тканин зі змішаних волокон температуру нагріву праски встановлюють, завжди орієнтуючись на найменш стійкі до нагрівання волокна. Краще всього перед прасуванням зробити пробу праскою на якому-небудь лоскуте.
Зверніть також увагу на те, як ця тканина реагує на зволоження. Льон, бавовна, шерсть, діол і тревира потребують зволоженні при прасуванні. Деякі тканини після прасування з парою потрібно пропрасувати через суху тканину, так як залишилася волога може при охолодженні викликати хвилястість поверхні тканини.
ВАЖЛИВО: по лицьовій стороні слід прасувати тільки через суху тканину! Тканини з довгим ворсом (наприклад, м'який драп, верблюжа шерсть, велюр та ін) треба прасувати тільки з виворітного боку без сильного натиску, з парою і без заключної прасування через суху тканину, тому що в цьому випадку зімне ворс.
Шовк, віскозу, ацетат можна прасувати сухими, але швидше вони утюжатся з парою. Однак при прасуванні через вологу тканину потрібно проявляти обережність. Якщо вона занадто вологе, на тканини з'являться неохайні водяні плями, які вже не видаляються. Тому спочатку краще пропрасувати вологу тканину для прасування, щоб вона була лише злегка вологою. Цієї вологи цілком достатньо для прасування, а на тканини не утворюються плями. Коли ви гладите праскою із зволожувачем, для обережності завжди підкладайте суху тканину.
Металеві ніті переносять тільки дуже невеликий нагрів і бояться вологи — від неї вони стають матовими.
Правила прасування
Прасують деталі після кожної робочої операції. Наприклад, виточки — перед тим, як виконати шви і шви — перед тим, як запрасувати низ виробу.
Тканини з довгим ворсом (драп, велюр) укладають на прасувальну дошку ворсової стороною вгору, щоб ворс не м'яв. Сметанні для примірки шви прасують тільки злегка, щоб не залишалися жорсткі згини, інакше, якщо буде потрібно переробка, ці заутюженные згини можуть до кінця не разгладиться. Заметанные зрізи прасують також тільки злегка, так як сметочные нитки можуть залишити некрасиві вм'ятини на тканини. Не слід прасувати поверх шпильок: вони не тільки дряпають підошву праски, але і залишають вм'ятини. Крейдяні лінії перед прасуванням обережно зчищають щіткою.
Виточки запрасовують в одну сторону або прасують плоско.Шви спочатку отутюживают (1), потім припуски швів разутюжівают (2). Припуски рельєфних швів на ділянках округлень надсекают в декількох місцях. Для разутюживания припусків шва деталь кладуть на прасувальну дошку так, щоб шов лежав на заокругленій краї дошки (3), або використовують подушку для прасування.
На м'яких і делікатних тканинах зрізи припусків шва або припуску на подгибку низу при прасуванні не будуть друкуватися на лицьовій стороні тканини, якщо під припуски підкласти смужки паперу (4). Якщо ж, незважаючи на всі обережності, зрізи припусків шва або припуску на подгибку низу закарбувалися на лицьовій стороні тканини, потрібно ще раз обережно провести нею під зрізами (5). Якщо цього буде недостатньо, шов слід ще раз попрасувати і припуски шва потім знову акуратно заутюжте.
Шви, прямі краю і складки слід розкладати на підстилці для прасування, попередньо розправивши і розпрямивши їх. При прасуванні тканина ні в якому разі не можна розтягувати.
Вирізи горловини та інші деталі з скругленнями слід класти на підстилку для прасування так, як вони повинні виглядати в готовому вигляді.
Щоб уникнути появи на тканини блискучих ділянок від праски, прасувати слід завжди з виворітного боку. Якщо потрібно прасувати з лицьового боку, використовуйте проутюжильник.
Якщо при прасуванні на тканини з'явився блиск, усунути його можна, поклавши на це місце складений у кілька разів вологий проутюжильник і відпрасуйте без натиску. Прасувати не слід насухо, проутюжильник треба прибрати, поки від нього йде пара, і щіткою провести по тканині.
Якщо ви утюжите паровим праскою, то проутюжильник в даному випадку не потрібен. Підошву праски тримайте близько до блискучого ділянці і пустіть побільше пара. По тканині злегка проведіть щіткою або повісьте виріб і з виворітного боку отпарьте тканина потужним струменем пари. В результаті цього притиснуті ворсинки тканини піднімуться і блиск на даній ділянці зникне.
Основна техніка для прасування
ПАРОВА СТАНЦІЯ
Можливості: прасувальна система подає дуже щільний потік пари, що дозволяє розгладити навіть найстійкіші складки.Подача пари відбувається під більшим тиском, ніж у звичайного парової праски. За рахунок цього пар активніше проникає всередину волокон тканини, що дозволяє набагато швидше розгладити тканину, причому не тільки на прасувальній дошці, але і на вішалці. Вода заливається в окремий бойлер великої ємності, там вона доводиться до стану пари, який потім по спеціальному шлангу подається на підошву праски.
ПРАСКА ДЛЯ СУХОГО ПРАСУВАННЯ
Можливості: такий праска не має функції пароутворення і не забезпечений розбризкувачем води. Його використовують в основному для прасування дуже делікатних тканин, наприклад шовку чи шифону, так як він не залишає слідів від води і пари і розгладжує тканину при помірному нагріванні підошви. Даний праска також добре підходить для прасування важких місць, таких, як планка з гудзиками, так як сучасні моделі таких прасок стали більш легкими, маневреними і зручними в роботі.
ПАРОВА ПРАСКА
Можливості: цей праска відмінно справляється з усіма звичайними видами прасування, так як крім регулятора температури він має розбризкувач і функцію утворення пари. Пара подається через отвори на підошві праски.Регулятор пара дозволяє встановити потрібну потужність пари на виході.Парові праски оснащені резервуаром для води і є найпоширенішою моделлю в побуті.
Спеціальна техніка для прасування
ДОРОЖНІЙ ПРАСКА
Можливості: дорожній праска має всі функції звичайної праски, але відрізняється від нього маленькими розмірами, і це робить його незамінним в подорожах. Багато моделі випускаються з перемикачем напруги з 220 В на 110 Ст. Ці праски відмінно підходять для пэтчворка, так як дозволяють розгладити дуже дрібні деталі крою та їх припуски на шви, а також куточки деталей.
ПАРОВА ЩІТКА
Можливості: парова щітка моментально надає сорочок, піджаків, брюк доглянутий вигляд і розгладжує зам'яті складки. Щітка зовні схожа на головку душа і оснащена електронасосом, який рівномірно виштовхує пар через щітку з вбудованою ємності для води. Парова щітка, як і дорожній праска, дуже практична в поїздках і також має перемикач напруги на 110 і 220 В. Незважаючи на велику кількість пара, вода з щітки не випливає.
ПРАСУВАЛЬНИЙ ПРЕС
Можливості: миттєво розгладжує великі відрізки тканини і такі вироби, як скатертини, гардини та інше. Тканину можна покласти у прес склавши в кілька шарів. Тиск, температура і пар автоматично і рівномірно розподіляються по всій поверхні тканини. Прасувальний прес дуже практичний для заутюживания складок на талії вироби і гофрування спідниць. Він також підходить для приутюживания флізеліну. Прес дозволяє відпарювати вовняні і бавовняні тканини перед розкриємо, щоб ті дали усадку.
Кожній представниці прекрасної статі завжди хочеться виглядати привабливо в ідеально сидить платті або костюмі. А якщо такого наряду точно немає більше ні в кого, то одяг стає предметом гордості власниці і захоплення оточуючих. Однак відшукати підходящу одяг у магазинах часто досить складно, та й не потрібно. Відвідавши курси крою та шиття, будь-який бажаючий зможе самостійно створювати свій власний гардероб.
|