Можливо, вам вже доводилося стикатися з тим, що є готовий ліф, але немає до нього рукава. Чи є виріб з рукавом призбореним по окату, а вам хочеться рукав з гладкою головкою.
Як вчинити в такому випадку?
Можна спробувати знайти підходящу викрійку рукава, а можна побудувати рукав самим. Це не так складно, як може здатися на перший погляд.
Спосіб побудови, про які я сьогодні розповім, придатний для виробів з достатнім ступенем свободи, таких як куртки, сорочки, халати і т. п. Для рукавів класичних жакетів і піджаків даний спосіб не годиться, там потрібен інший, більш серйозний підхід.
Перш, ніж приступити до побудови, потрібно визначитися з шириною рукава.
- Якщо рукави немає чи потрібно перекроїти широкий рукав.
Візьміть сантиметрову стрічку і замкніть її в кільце навколо руки, але не щільно, а з запасом, як будь-то це не стрічка, а рукав.
Пограйте з цією величиною, спробуйте зрозуміти, якої ширини рукав ви хочете. А коли визначитеся, відкладіть знайдену величину на горизонтальній лінії (точки Р1 і Р2).
- Якщо є рукав потрібної ширини, у якого потрібно перекроїти тільки голівку, то відрізок Р1Р2 дорівнює ширині вже наявного рукава.
Далі знаходимо точку на середині відрізка Р1Р2 — точка О. Через цю точку проводимо вертикальну лінію. Це буде лінія середини рукави і довжина її повинна бути дорівнює довжині рукава.
Оскільки ми поки не знаємо, якою буде висота оката, то проводимо цю лінію трохи довше.
Тепер потрібно виміряти довжину пройми в цілому Дпр і окремо довжину пройми переду Дпрп і довжину пройми спинки Дпрс. Сантиметровою стрічкою вимірюємо, поставленої на ребро, по лінії втачіванія рукава, тобто на відстані 1-1,2 см від зрізу.
Знаходимо половину довжини пройми Дпр/2. З точки Р1 радіусом рівним Дпр/2 робимо зарубку на лінії середини рукави, відзначаємо точку О1. З'єднуємо точку О1 з точками Р1 і Р2.
Для отримання фігурної лінії оката знаходимо допоміжні точки 1 і 2 на середині відрізків Р1О1 і Р2О1. Плавно з'єднуємо точки Р1, 1, О1, 2, Р2. Величина прогину ліній залежить від висоти оката і може бути від 0,5 до 1,5 див. Я зазвичай ніякі величини не відкладаю, просто проводжу красиву плавну лінію.
Провели. Тепер перевіримо, чи відповідає довжина лінії оката довжині лінії пройми. Сантиметровою стрічкою, поставленої на ребро, вимірюємо довжину изгибистой лінії оката Док і порівнюємо з Дпр. Док повинна бути більше Дпр. На скільки? Залежить від виду тканини і виду рукава.
Якщо для класичного рукава норма посадки оката приблизно 0,04-0,16 1см на кожний 1 см довжини пройми, то для рукава з більш низьким адвокатом (а ми будуємо саме такий рукав) норма посадки нижче. Причому нижче ніж висота оката, тим менше величина посадки оката.
Але в будь-якому випадку довжина оката повинна бути більше довжини пройми, хоча трохи б. Як правило, при такій побудові, що ми розглянули, так і виходить. Ми ж відклали довжину пройми по прямих лініях, а потім навколо них намалювали криву, яка виходить у будь-якому випадку довше прямій.
Перевіримо висоту оката. Висота оката рукава повинна бути меншою глибини пройми ліфа. Для вільних виробів висота оката може бути лише 3-7 див.
Важливо враховувати, що чим менше висота оката, тим ширше рукав і тим більшу свободу рухів він надає. Але він ніколи не буде лежати рівно і без заломів, в якості прикладу згадайте чоловічі сорочки. І навпаки, чим вище окат, тим вже рукав і тим рівніше він ляже, але рухатися в ньому буде не так зручно.
Ось цю залежність висота оката — ширина рукава дуже важливо зрозуміти. Тому що для однієї і тієї ж пройми можна побудувати багато різних рукавів. Все залежить від того, що ми хочемо отримати в результаті.
Що ще потрібно виконати? Потрібно уточнити положення точки на вершині оката. Зараз вона знаходиться точно посередині довжини оката. А якщо довжина пройми переду Дпр п не дорівнює довжині пройми спинки Дпрс (а таке трапляється часто), то точку О1 потрібно перемістити в потрібну сторону на потрібну величину і, відповідно, уточнити лінію оката. І відкласти потрібну довжину рукава.
От і все. Удачі! Є питання? Питайте, відповім.
|