Інструкцію для сайту підготувала Кузнєцова Ніна, автор майстер-класу "Шиємо шкільну форму" та інших корисних майстер-класів по шиттю.
Звичайно, в інтернеті можна багато прочитати на цю тему. Я поступила саме так. Але на практиці довелося скористатися кількома варіантами і вибрати самий швидкий, простий і найбільш точний.
1. Складаємо поличку навпіл як на фото, вимірюємо довжину горловини, за мінусом 1,5 див. (мітка, до якої буде доходити комір, то є середина переду). Тут важливо точно виміряти. Вимірювати треба за допомогою гнучкої лінійки або сантиметри, поставленого на ребро. Від краю відступити на 0,5 см (це буде припуск по горловині на шов). В моєму прикладі (розмір 44) довжина горловини = 20 см
2. Починаємо з побудови прямого кута. Я ж просто взяла аркуш А4 і почала побудову з лівого кута, позначимо його точкою О.
Від точки Про вгору відкладаємо 1,5 см, ставимо крапку . На практиці я переконалася, що це найбільш оптимальна величина.
Чим більше відстань ОР (а воно може знаходиться в межах 1,5 – 12 см) , тим більше буде лежати плоско комір.
ВВ1 = 6-8 див. Я взяла 8 див.
3. Від точки В, поклавши сантиметр до перетину з нижньою лінією листа, відкладаємо 20см (довжина горловини виміряна сантиметром) і ставимо точку А.
Хочу звернути увагу на наступне: якщо міряли гнучкою лінійкою, значить, відкладаємо на аркуші теж гнучкою лінійкою; якщо сантиметром, то цим же сантиметром і відкладайте. Я ж колись будувала перший раз, мірила горловину сантиметром, а відклала на папері звичайною лінійкою. В результаті комір не збігся з горловиною (виявився менше). Тому переробив заново паперову викрійку. Якщо правильно все описувати, то це повинен бути радіус, але у мене не було часу на пошуки циркуля і так далі. Я все спростила до мінімуму.
З'єднуємо точку і точку А пряму і ділимо її на 3
4. Далі до точки А ставимо перпендикуляр.
АА1 = ВВ1 + 1см (постійна величина) = 8 + 1 = 9см
До точці А1 теж ставимо перпендикуляр
А1А2 = 2 – 5 см . У мене = 4см
З'єднуємо точку В1 і точку А2 прямої.
Дивимося на наступні фото та оформляємо плавну лінію ВА1
Важливо: щоб початок плавної лінії проходило паралельно. Для цього я доклала трикутник з прямим кутом до точки В до точки 0,5 провела паралельну лінію. Далі скажу це науковою мовою: треба пам'ятати про те, що лінія втачіванія повинна підходити до середньої лінії коміра під прямим кутом.
А1А2 з'єднуємо прямою лінією, тим самим закінчуючи побудова коміра.
5. Вирізаємо і прикладаємо до горловини нашу викрійку.
Не забудьте при розкрої коміра дати припуск на шов.
Для мене цей спосіб виявився найшвидшим у побудові і точним при шитті.
Бажаю Всім удачі в роботі.
P. S.
Якщо потрібна викрійка стояче-отложного коміра 44 розміру, то її можна завантажити в готовому вигляді по посиланню.
Вона повністю відповідає схемі, отриманої в результаті наведеного вище побудови.