Історія вишивки як декоративно-прикладного мистецтва дуже цікава, а історія вишивки як мистецтва розкоші ще більш цікава. І не дивлячись на це, в основному всі статті про вишивку зводяться в історико-біографічний нарис про її подорожі крізь простір і час. І все це з трибуни серйозним тоном.
А мені, всупереч усталеним канонам, хотілося б поговорити про вишивку в даний час.
І зараз, те саме місце в статті, де я кажу спасибі всім, хто впродовж існування людини, взяв участь у створенні різноманітних технік вишивки. Спасибі майстрам всіх часів за їх працю. У свій час вони шили одяг, яка з часом набула статусу історичного костюма і слугує нам джерелом натхнення.
Спасибі політиці, яка прямо або побічно відбивалася в настроях художників – творців орнаментів. Адже з історії відомо, що політика і мистецтво - дами, які завжди йшли рука об руку, іноді навіть підстрибуючи. Ось припустимо прекрасні 20-30-ті роки 20-го століття або в часи другої світової війни – тоді точно було не до вишивки. Але саме завдяки часу, як історичного проміжку, у нас тепер є таке велике розмаїття способів прикрасити свій одяг.Адже коли-то, це були лише спроби або навіть способи дівчат стати чарівними.Походивши по музеях, можу сміливо стверджувати, що історичні костюми є живим підтвердженням.
Бажання жінки виділитися з натовпу було при ній ще з часів появи перших голок з риб'ячих кісток.
Повернемося до реальності з нашими потребами і можливостями. До речі, можливостей у нас щодо наших прабабусь і прадідусів їх прабабусь значно більше, не дивлячись на те, що сфера застосування вишивки залишилася колишньою. Про неї трохи пізніше.
Отже, наші можливості. Їх безліч полягає у величезному асортименті товарів для рукодільниць. Що тут перераховувати, адже зайшовши в будь-який магазин певного напряму, очі розбігаються. І сучасна література, на мій погляд, досить яскраво висвітлює різноманітні техніки вишивки. Адже мова саме про неї. Від нашого улюбленого хрестика, для багатьох став навіть народним. І не через народних костюмів, а з-за всенародної любові до нього і тих самих необмежених можливостей, які він пропонує.Адже хрестик буває не тільки чорно-червоним, дуже схожим на логічну гру, але і різнобарвним, рахунковим. Ця техніка використовується для вишивки картин.
Та хіба це все, що можна про нього сказати?Адже це ми визначаємо, яким він буде, дивлячись на ту чи іншу річ, яка потребує нашого негайного втручання в свій зовнішній вигляд. Звичайно ж, є класичне використання цієї техніки з обов'язковим дотриманням колірної палітри, але воно стане в нагоді в тому випадку, якщо ви задумали вишити весільний рушник або, припустимо, сорочку з орнаментикою певного регіону. У сучасному прочитанні дуже добре виглядає хрестик на костюмі бізнес-леді, на маленькій сукні модного фасону, на чоловічій сорочці і звичайно ж весело і завзято він виглядає на дитячому одязі.
Так само можна згадати гладь – художню, лічильну та рішельє, як ще один різновид гладі. До них додати золоте шиття. Останнім часом навіть монастирі надають розголосу таємниці, що зберігалися на протязі довгого часу під великими замками комор. А ще шиття перлами і вишивку бісером.
Про! Стрічки!Звичайно ж, потрібно згадати про популярної зараз вишивки стрічками. В даному випадку, я думаю, не варто уточнювати, якими конкретно. Пострадянський простір все ще поповнює свій асортимент новими товарами для рукодільниць, що творять дива, як у професійній сфері, так і вдома, особисто для себе, поки карапуз мирно сопе в ліжечку. Вишивка стрічками і її вміле використання легко прикрасить інтер'єр вашого будинку. Зробить його ще більш затишним.І гарантовано у кожного з ваших домочадців з'явиться улюблена подушка, кімнатні капці і може навіть плед з цієї дуже гарною технікою об'ємної вишивки. А якщо говорити про одяг та аксесуари, як практик можу сказати, що квіти зі стрічок дуже доречно виглядають не тільки на весільних аксесуарах, але і на самих сукнях. І не тільки на весільних. Звичайно ж, зараз цю техніку більше пропонують використовувати для оформлення деталей інтер'єру.
Але хіба вийде щось нове, якщо не порушувати законів жанру? Думаю, що в будь-якому випадку саме спроби прочитання по новому, експерименти з матеріалами, фактурами і народжують шедеври.
Звичайно ж, це не весь перелік відомих технік вишивки. На мій погляд, рукоділля – це такий, дуже захоплюючий вид спорту. Втягуєшся один раз і назавжди. Освоївши одну техніку, переходиш до вивчення іншої, третьої і так далі. І повірте мені, пізнаючи нове, ви обов'язково отримаєте насолоду з кожним стібком виконаної роботи.
Але і це ще не все. Завдяки виробникам схем вишивок, кожен раз заходячи на сторінку інтернет-магазину, а може просто до кого-небудь в «хвастушки» на блозі, я відчуваю, що знову і знову мене долає ажіотаж, його ще можна назвати натхненням: «хочу це!.. А якщо туди ще і бісеру в потрібному місці дрібку, а замість троянд вишитих хрестиком вишити їх стрічками...і пару камінчиків, щоб блищало...» Думаю кожна майстриня, яка зараз читає ці рядки, можливо, бачить свій портрет.J Це ще я не говорила про програми для вишивки.
Тепер я хотіла б торкнутися сфери застосування. Сказати небагато, повідомити важливу, але давно відому інформацію кожній з вас. В умілих руках нитка з голкою можуть в два рахунки як прикрасити будь-який куточок вашого будинку, так і будь-який наряд, здавалося б, навіть самий пересічний. Будь-яка творча особа знайде, як застосувати своє вміння і в хаті і в гардеробі.
Тут потрібно пустити в хід фантазію, дати їй простір для дії і, підкоряючись її волі, творити.Чого нам всім щиро бажаю!
|