Кожна рукодільниця, приступаючи до нової роботи, відкриває свою чарівну скриньку і дістає з неї все так необхідне для творчості – нитки, ножиці, шпильки, тасьму, крейда. Є в цій скриньці зовсім маленький, може бути з першого погляду непримітний предмет, але дуже необхідний. Це наперсток.
Історія виникнення наперстка сягає в далеке минуле.Найдавніший наперсток датується 41-45 роками нашої ери і був знайдений на території Римської імперії в епоху правління імператора Клавдія. Зараз він займає почесне місце в музеї наперстків в місті Креглингене (Німеччина). Наперстки знаходили на території Китаю, Угорщини, Туреччини, ряді європейських країн, а також Росії. Вони були у вигляді традиційних ковпачків або кілець.
Існує безліч легенд про те, як виник наперсток. Одна з них свідчить, що один майстер постійно колов пальці голкою до крові. Йому часто доводилося відкладати роботу. Одного разу в повнолуння він побачив гномів, які збирали квітки дзвіночків, одягали їх на пальці і шили. Так кравець запозичив ідею у гномів.За іншою легендою, наперсток був виконаний молодим ювеліром, який зробив ковпачок на палець із золота своїй нареченій. Вона постійно в кров колола пальці, оскільки любила вишивати.
Спочатку наперстки були не просто предметом для шиття, а справжнім витвором мистецтва. Їх виготовляли із золота, срібла, інкрустували коштовним камінням, емаллю, філігранню. У Китаї стали виготовляти наперстки у вигляді голів сов, орла, використовуючи техніку перегородчастої емалі.
Пізніше наперстки втратили колишню привабливість. Їх почали виготовляти промисловим способом. Це став звичайний ковпачок з вибитими круглими поглибленнями на верхівці під голку.
Сьогодні наперсток не втратив своєї популярності, але його використовують не тільки за прямим функціональним призначенням. З'явилася велика кількість сувенірних наперстків. Як сувенір він в ходу в країнах Європи, США. У Росії його популярність ще тільки набирає обертів. Хоча у нас в країні велике число колекціонерів, я в числі таких. Колекціонування даних предметів носить назву диджитабулизм. Не дуже звучне назва.
Початок моєї колекції поклав наперсток, який мені привезли з Єгипту. Він майже рік пролежав у шкатулці і я мало звертала на нього уваги.
Після поїздки в Грецію, де я побачила безліч сувенірних наперстків і придбала кілька, тільки тому, що вони мені сподобалися, почався азарт. Я не могла раніше і думати, що саме наперсток втягне мене в процес збирання та з такою силою, що всі свої поїздки по Росії та за кордон я стала планувати з основною метою – поповнити колекцію. Тепер мої друзі, знайомі і навіть знайомі моїх знайомих привозять мені наперстки з різних країн і куточків світу. Для мене наперсток став кращим подарунком.
Що ж таке сувенірний (декоративний) наперсток? Форма його традиційна. Частіше – це ковпачок, виконаний з фарфору, металу, гіпсу, дерева, пап'є-маше, скла, шкіри. Різні техніки оформлення – перегородчаста емаль, мозаїка, наклейки, розпис.
Мені пощастило мати в колекції наперстки зі знаменитою Палехської розписом, які зроблені спеціально під замовлення. На них сюжети байок І. А. Крилова – Лебідь, рак і щука, Мавпа і окуляри, Ворона і лисиця.
Істинно російські наперстки – це дерев'яні з розписом. Такі привезені з Мстеры. На них також сюжети різних російських народних казок.
Почесне місце в колекції займають наперстки з Ростова Великого. Традиційна техніка фініфті і скань. Це все виконано вручну, тому цінність таких експонатів велика, але не в плані їх вартості.
Велика частина декоративних наперстків виконані з білого фарфору з наклейками, наприклад, зображують пам'ятки різних міст, тварин, людей і так далі. Вони здобуваються в колекцію, але не так важливі, порівняно з рукодільні.
Подорожуючи по Греції, я скупила практично все, що там було. Колекція грецьких наперстків у мене значна. Я навіть можу провести екскурсію по тих місцях, які на них зображені. Багато експонатів з Іспанії, Англії, Кіпру, Чехії, Польщі.
На іспанською мовою наперсток називається дедал, а грецькою – дахтилитрис.
Писати багато не буду, краще самі подивіться деякі з експонатів колекції. Розкласти їх по країнах.
Росія
Греція
Іспанія
Англія
Чехія