Декоративні елементи костюмів: метелик, пластрон, краватку
Пластрон
Краватка пластрон спочатку був нагрудної вставкою накрохмаленої сорочки або манишкою. Пластрон відіграє важливу роль серед краваток, насамперед для елегантного чоловічого вечірнього костюма. Пластрон виготовляють з важкого сріблясто-сірого шовку-дюшес. Наїзники носять пластрон з білого піку.
Пластрон виконується без шва в області середини спинки.Бажано виготовити макет пластрона з припуском для визначення потрібної довжини на примірці.
Основою базисної сітки є горизонталь, на якій необхідно відкласти від лінії середини спинки вліво значення половини Зш плюс надбавка (тут: 3 см). Отримано розташування лінії середини переду (рис.1).
Від лінії середини переду відкласти вліво величини для визначення форми пластрона у відповідності з кресленням. З отриманих точок провести вертикалі вгору.
Відкласти величини, зазначені на кресленні, накреслити допоміжні лінії і відкласти по них вгору додаткові величини.
Накреслити деталь краватки шириною 1,5 см на ділянці, розташованому під коміром, і оформити зрізи пластрона у відповідності з кресленням.
Пластрон дзеркально скопіювати щодо базисної горизонталі і накреслити внутрішню частину краватки на ділянці стійки коміра у відповідності з рис.2. Заштриховані сірим ділянки вище і нижче згину до завершення відвернути на виворітну сторону і зшити, як у краватки.
ЯК ЗАВ'ЯЗАТИ ПЛАСТРОН (НА СОРОЧЦІ З КОМІРОМ-СТІЙКОЮ)
Краватка-метелик (зав'язується)
Завзяті любителі краватки-метелики - це індивідуалісти, які воліють не тільки зав'язувати метелика своїми руками, але і вибирати її ширину і форму.
Зав'язується метелик виконується без шва в області середини спинки. При її конструюванні слід врахувати величину розмірного ознаки Обхват шиї. Краще всього виготовити зразок (макет) краватки - метелики, наприклад, з підкладкової тканини, з припуском по лінії середини спинки, щоб під час примірки можна було варіювати довжину краватки.
Краватку-метелика можна виконати з кольорового шовку (якщо тканина тонка, краватка виконується з прокладкою). Показаний нижче креслення можна використовувати для виготовлення краватки-метелики для фрака з білого піку або метелики для смокінга з шовкової тканини, ідентичної тканини на лацканах смокінга.
Основою базисної сітки є горизонталь, на якій треба відкласти від лінії середини спинки вліво значення половини Обхвату шиї плюс надбавка (тут: 3 см). Отримано розташування лінії середини переду на краватці.
Від останньої точки за основною горизонталі відкласти вліво значення величини метелика (див. креслення). Від отриманих точок вгору накреслити вертикалі. По вертикалях відкласти вгору значення у відповідності з кресленням, визначити ширину краватки на ділянці, розташованому під коміром (тут в готовому вигляді 2,2 см, тобто на кресленні (в половинному розмірі) — 1,1 см), і оформити зрізи метелики у відповідності з кресленням.
Метелика дзеркально скопіювати щодо базисної горизонталі і вирізати деталь.
ЯК ЗАВ'ЯЗАТИ КРАВАТКУ-МЕТЕЛИКА (ДЛЯ ВСІХ КОМІРІВ)
Кінці краватки-метелики можуть бути оформлені різними способами. Наприклад: кутом, як показано на схемі зав'язування краватки або прямою лінією.
Краватка
Накреслити базисну горизонталь довжиною 140 см і відкласти на ній від вихідної точки А вправо розмірні ознаки, зазначені на рис.1. З отриманих точок провести перпендикуляри вгору.
Відкласти перпендикулярам значення ширини краватки і оформити лінії країв краватки у відповідності з кресленням.
На відстані близько 75 см від нижньої точки краватки можна накреслити першу лінію розрізу (з'єднувального шва частин краватки). Накреслити лінію з'єднувального шва частин краватки паралельно напрямку лінії основи, яка розташована під кутом 45° до базисної горизонталі.
Краватка дзеркально скопіювати щодо базисної лінії (рис.2). На кресленні показаний краватка в готовому вигляді. Цей креслення є і кресленням прокладки краватки.
Накреслити внутрішню частину краватки і припуски на обробку зрізів краватки (2 см) у відповідності з кресленням. На відстані 22 см від першої лінії розрізу (лінії з'єднувального шва на краватці) можна накреслити другу лінію розрізу (можливий другий з'єднувальний шов на краватці) (рис.3). Креслення без припусків на обробку верхнього і нижнього кінців краватки.
ЯК ЗАВ'ЯЗАТИ КРАВАТКУ
Краватка має бути зав'язаний за всіма правилами, у відповідності з формою коміра сорочки, кольором і малюнком матеріалу. Правильно підібраний і зав'язана краватка надає закінченість чоловічого костюма.
Простий віндзорський вузол
Подвійний віндзорський вузол
Фрачний пояс
Накреслити прямокутник шириною 12 см і довжиною, рівної 1/4 Обхвату талії плюс 4 см (рис.1).
Від лівого нижнього кута прямокутника з інтервалом 3 см накреслити лінії трьох поздовжніх складок.
Від верхнього правого і нижнього правого кута відкласти по 1 см всередину від отриманих точок відкласти 0,5 см вправо. Від нижнього правого кута прямокутника відкладіть вправо по горизонталі 1/4 0т.
Вказати ширину пояса ззаду і оформити краю пояса у відповідності з кресленням.
При бажанні зліва від лінії середини пояси можна накреслити кишеню для годинника, який «ховається» в складці.
Передню і задню деталі пояса скопіювати з креслення (рис.2). Розрізати передню деталь пояса за лініями складок і розсунути частині поясу на 4 см в області кожного розрізу.
Напрямок нитки основи на задній деталі пояса розташовується вертикально, на передній деталі пояса в косому напрямку для досягнення гарного розташування складок.