Говорячи про тропічних ляльках, треба нагадати про закрутки, горобина, Масниці, Любави і т.п. Саме такі ганчіркові ляльки були поширені в Росії практично до початку XX століття. Ляльки за своїм призначенням можна було розділити на три групи: ляльки для ігор, для обрядів і ляльки-обереги.
Найвідоміша ігрова тряпічная лялька - Закручування, яку можна було зробити, просто звернувши кілька клаптиків тканини. З такими ляльками грали у всіх куточках Росії.
Обрядовим ганчірковим лялькам приписувалися різні магічні властивості, така лялька ставала учасницею народного обряду. Наприклад, лялька-Масляна - головна дійова особа на святі прощання із зимою. Коли виготовляли обрядові ляльки, не припустимо було використовувати ні ріжучі, ні колючі предмети, тому всі клаптики і навіть нитки доводилося рвати руками.
Ганчіркові ляльки-обереги наділялися ж чарівною силою, здатною відлякати якусь хворобу або нещастя. Відомо, що поширені були такі обереги, як «ляльки-лиходійки», які виготовлялися по одній на кожен місяць майбутнього року.Таких 12 тропічних ляльок, з'єднували воєдино за допомогою червоної нитки і підвішували біля російської печі. Ще відома лялька-оберіг - лялька, зроблена майбутньою матір'ю, для свого новонародженого. Вона, як правило, була зроблена зі старої чистої домотканіни і укладалася в приготовлену для майбутнього малюка колиска. Ця тряпічная лялька повинна була оберігати малюка від чужого вроків.
У подібні ганчіркові ляльки, як хлопчики, так і дівчатка грали практично років до десяти, а після вже підлітки поділяли заняття та ігри. Кожна дівчинка з п'яти-шести років могла пошити таку ляльку, дівчатка старші робили їх, як і собі, так і молодшим сестричкам і братикам. Те наскільки дівчинка-підліток вміла зробити ляльку і пошити для неї одяг, визначало готовність її до цього швейному ремеслу, тоді її віддавали в підмайстер до старшої майстрині. Поширеним було шити весільне вбрання власноруч, а для цього необхідно було пройти довгу школу майстерності від тканинної ляльки в дитинстві до дорослих нарядів.
Для виготовлення такого типу ляльок використовували не тільки різні тканини, але так само і траву, мочало, дерево, очерет і т.д. У кожній губернії створювали своїх неповторних тропічних ляльок, відрізнялися як способи їх виготовлення, так і використання в різних обрядах.
Сьогодні ганчіркові ляльки - це свого роду данина традиції і культуру, які все так же можна виготовити власними руками.
|