Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Конструювання чоловічого верхнього одягу

§6. Конструювання втачных рукавів
Рукава різноманітні за формою та різні за кількістю складових частин. При одній і тій же формі рукава в готовому вигляді кількість швів в рукаві може бути різним.
Одношовный рукав має один шов (ліктьовий або нижній) і складається з однієї деталі.
Двухшовный рукав має два шва (ліктьової та передній або верхній і нижній шви) - складається з двох деталей.
Трехшовный рукав має три шва (верхній, передній і ліктьової) - складається з трьох деталей.
Нижній, ліктьової та передні шви мають конструктивне призначення. Їх розташування підпорядковане певним правилам. Розташування верхнього шва на видимій зовнішній стороні рукава має не тільки конструктивне призначення, але і декоративну.
Найбільш поширеними у верхній чоловічий одяг є звичайні рукави двошовні з ліктьовими і передніми швами. На базі двухшовного рукава будуються похідні від нього - одношовный, трехшовный та ін. Рукав є основною деталлю будь-якого плечового виробу, особливопіджака.
Сучасні тканини відрізняються складністю обробки, тому рукав повинен мати оптимальну посадку по окату. Його ширина під проймою і висота оката повинні бути певним чином пов'язані з шириною і висотою пройми виробу.
Найбільш важливим в конструкції рукава є побудова верхній частині - оката.
  Двухшовный рукав. Він складається з верхньої і нижньої половинок і будується на одному кресленні. Така побудова забезпечує повну відповідність форми та розмірів складових частин рукава.
Висоту оката рукава першим способом визначають по вертикальному діаметру пройми, який дорівнює 0,4 суми відстаней по прямій від точок П2 (на плечовому зрізі спинки) і П4 (на плечовому зрізі полички) до лінії глибини пройми (див. рис. 5). Висоту оката Вок = 0,4(П2Г11 + П4Г4) + 0,7...1 див.
Висота оката повинна враховувати припуск на об'їзд шва втачіванія рукави при заутюживании його в сторону рукава або завищення оката рукава в залежності від вимог моди.
Величина припуску на об'їзд шва дорівнює 0,3 - 1 см в залежності від виду тканини. Висота оката може бути зменшена на 1 - 2 см в піджаках-куртках, куртках (для кращого підйому рук), при цьому збільшується припуск до обхвату плеча.
При визначенні висоти оката рукава другим способом її (див. рис. 5) пов'язують з глибиною пройми спинки і полички. Для цього з'єднують зовнішні кінці плечових зрізів П1 і П5 прямий і з її середини (точка О'1) проводять вниз вертикаль до перетину з лінією глибини пройми (точка Р'8). Висота оката Вок = '1Г'8 - 4 див.
Висоту оката рукава третім способом пов'язують з довжиною пройми. Цей спосіб застосовують, якщо фігура не має значних відхилень від типової. У цьому випадку висоту оката визначають за формулою
Вок = Дпр/3 + 0,7 див.
Довжину пройми вимірюють на кресленні (без урахування величини сутюжки пройми) або з розрахунку
Дпр = 0,9 (Г11П2 + Г4П4 + Шпр) - 0,5.
Відрізки Г11П2 і Г4П4 беруть без сутюжки.
Багаторічним досвідом встановлено, що довжина пройми типова дорівнює полуобхвату грудей плюс 3 див.
Поряд з вищевикладеними способами визначення висоти оката виробляють з використанням вертикального діаметра руки Øвер (розмірний ознака 69): Вок = 1,2 Øвер + Пс.пр.
Ширину рукава під проймою першим способом залежно від обхвату плеча і припуску до обхвату плеча визначають за формулою
Шрук = 0,5 (Оп + Поп).
Ширину рукава під проймою другим способом визначають залежно від довжини, ширини пройми, норми посадки оката рукави і виду тканини:
Шрук = 0,З (Дпр + Ппос + Шпр).
Ширину рукава під проймою можна також визначити в залежності від ширини пройми
Шрук = Шпр + 6 см, де 6 см - сума двох передніх перекатів.
Для перевірки правильності розрахунку ширину рукава під проймою бажану (перший спосіб) зіставляють з шириною рукава розрахункової (другий спосіб) або з шириною рукава типовий. Якщо ширина рукава бажана менше розрахункової, то рукав будують по розрахунковій ширині (другий або третій спосіб). Якщо ширина рукава бажана більше розрахункової, визначають різницю між ними, множать на постійне число 0,7 і на отриману величину збільшують пройму за рахунок пройми полички, переміщаючи вершину бічного зрізу (точку Г51).
Побудова креслення рукава починають з прямого кута з вершиною в точці О1 (рис. 11). Від точки О1 вниз по вертикалі відкладають відрізки, що визначають:
висоту оката
О1Рп = 0,4 (Г11П2 + Г4П4) + 0,7 см;
довжину рукава по лінії переднього перекату
О1М0 = Ін + Пшов - 1,5 см;
рівень ліктя
О1Л = 0,5 Ін + 5 див.
Рівень ліктя О1Л визначають діленням відрізка 5М0 навпіл. Від точки М0 вправо по горизонталі відкладають 2 см (точка М). Від точок О1, Рп, Л і М вліво по горизонталях відкладають відрізки, що визначають ширину рукава на рівні вершини оката і під проймою
О1О3 = РпРл = Шрук в готовому вигляді + Пшов - 1 см, або О1ОЗ = РпРл - Шрук у готовому вигляді;
Ширину рукава на рівні ліктя
ЛЛ2 = РпРл - 0,5 див.
Висоту передньої надсічки на окате рукава визначає відрізок Рп5 = Г4П7 на проймі полички (див. рис. 5).
Ширину низу рукава визначають двома способами.
За способом пропорційній залежності ширини низу рукава від напівобхват грудей Шн.рук = 0,2 Сг + 5...5,5 див.
За способом пропорційній залежності ширини низу рукава від ширини рукава в готовому виді на рівні висоти оката Шн.рук = 0,5 Шрук + 4,5...5 див.
В залежності від моделі ширина низу рукава може бути зменшена або збільшена. Від точки М (див. рис. 11) вліво по горизонталі відкладають відрізок, що визначає ширину низу рукава (точка М2) ММ2 = 0,5 Шрук + 4,5 + Пшов. Для створення скосу низу рукава з точки М радіусом ММ2 проводять дугу вниз і на хорді дуги відкладають відрізок М2М3 = 2,5...3 див.
Окат рукава будують в прямокутнику О1, Рп, Рл, ОЗ.
Вершину оката точку О2 визначають на середині відрізка О1О3. Точка О12 лежить на середині відрізка О1О2.
Точки О12 і 5 з'єднують прямою лінією і від точки 5 нагору відкладають відрізок, що дорівнює 1/3 довжини відрізка 5О12 (допоміжна точка Р9). Точки О2 і Р9 з'єднують допоміжної прямої. Для визначення вершини ліктьового перекату від точки О3 вниз по прямій ОЗРл відкладають відрізок ОЗО4 = О3Рл/3 - 0,5 див. Точки О2 і О4 з'єднують допоміжної прямої. Допоміжні точки 7 і 9 лежать на серединах відрізків О2Р9 і О2О4 відповідно.
Допоміжна точка б1 знаходиться на бісектрисі прямого кута О1РпРл: Рп61 = Р42 - 0,2 см (див. рис. 5).
Від точки Рп (див. рис. 11) вліво по прямой РпРл відкладають допоміжні точки Р'2 і Р2.
РпГ'2 = 0,5 Шпр; РпР2 = Шпр. у готовому вигляді.
Відрізок Р212 = 0,25 Шпр - 0,5 см лежить на бісектрисі прямого кута з вершиною в точці Р2. Точки О4 і 12 з'єднують допоміжної прямої.
Ширину ліктьового перекату визначають на перпендикулярі до прямої О3Рл з точки Р6 (розташованої від точки О4 вниз на 2 - 2,5 см) до перетину з лінією Про412 в точці Р8.
Таким чином, точки Р6 і Р8, переміщаючись вгору і вниз відповідно з прямим О4Рл і Про412визначають ширину ліктьового перекату, тобто довжину відрізка Р6Р8.
Для креслення оката на перпендикулярах з точок 7 і 9 відкладають відрізки, що визначають точки 8 і 10.
7 - 8 = 0,1О2Р9 + 0,5 см; 9 - 10 = 0,1О2О4 + 0,3 див.
Від точки Р6 вліво відкладають ширину ліктьового перекату (точка Р7): Р6Р7 = Р6Р8.
Від точки Р8 на продовженні горизонталі Р6Р8 вправо відкладають 1 см, і з отриманої точки восставляют перпендикуляр, на якому відкладають 1 см (точка Р81). Точки Р81 і 12 з'єднують плавною лінією.
Лінію оката рукава проводять через точки Р7, О4, 10, О2, 8, Р9, 5, 61, 12 і Р8.
Для розвороту оката рукава вправо визначають положення допоміжних точок Г21 і б.
РпГ21 = РпГ'2; Рп6 = Рп61.
Через точки 5, 6, Г21 продовжують лінію оката.
Ширина переднього перекату в готовому вигляді РпР1 = ЛЛ1 = ММ1 = 3 + 1 см (на шов). Точки Л1 і Р1, Л1 і М1 з'єднують допоміжними прямими. Ліворуч від точки Л1 відкладають 0,5 см і проводять плавну лінію, що сполучає точки Р1 і М1.
Для побудови ліктьового зрізу верхньої половинки рукава від точки Рл вліво відкладають 1 см на ліктьовий шов (точка Р61). Від цієї точки вліво відкладають відрізок, що визначає ліктьовий перекат по лінії висоти оката (точка Р3).
Р61Р3 = Р6Р7 - 1см.
Від точки Л2 вліво відкладають 0,7 см (точка Л3).
Через точки Р7, Р3, Л3, М3 проводять плавну лінію, що утворить ліктьовий зріз верхньої половинки рукава. Довжина шліци М3Ш = 7,5...8 см; ширина шліци ШШ1 = 1,5...2 див.
Примітка. Лінія Про125 може пересуватися вправо і вліво від середини відрізка О1О2, регулюючи ширину головки оката, його наповнюваність, змінюючи форму в залежності від вимог моди. 
Ліктьовий перекат у верхній частині рукава коливається від 1,5 до 2,5 см в залежності від зміни властивостей тканини в процесі волого-теплової обробки. Ліктьовий перекат зменшують, якщо обробка тканини ускладнена.
Положення переднього зрізу нижньої половинки рукава визначають відрізки РпР4, ЛЛ4 і ММ41 = 2 див. Через точки Л4 і Р4 проводять пряму до перетину з лінією оката в точці Р41. Відклавши від точки Р41 вліво і вгору по 1 см, визначають положення точки Р42 - вершини переднього зрізу нижньої половинки рукава. Точки Р42 і 12 з'єднують плавною лінією. Від точки Л4 вліво відкладають 0,5 см і через точки Р41 і М41 проводять плавну лінію.
Для побудови лінії ліктьового зрізу нижньої половинки визначають положення точок Р5 і Л5.
Р61Р5 = Р61Р3; Л2Л5 = Л2Л3.
Через точки Р8, Р5, Л5 до точки Ш проводять плавну лінію ліктьового зрізу нижньої половинки.
Для більш точного визначення ширини нижньої половинки рукава на рівні оката знаходять загальну ширину верхньої половинки рукава Р1Р3 і віднімають її з усієї ширини рукава під проймою в розгорнутому вигляді.
  Розподіл посадки по окату рукава. Для правильного з'єднання рукава з проймою на них ставлять контрольні знаки (надсічки), які повинні бути суміщені при втачивании рукава (рис. 12). Положення надсечек залежить від фактичної посадки, яка визначається як різниця довжини оката рукави і довжини замкнутої пройми після її повної обробки.
Ппос = Док - Дпр.
Фактичну посадку можна визначити і за кресленням. У цьому випадку довжину розімкнутої пройми приймають без припусків на шви і сутюжку. Довжину пройми вимірюють від точки П1 до точки П5. Передній нижній надсечкой на рукаві є точка 5. Їй відповідає на проймі полички точка П7.
Пройму ділять на п'ять ділянок (табл. 3): I - між точками П5 і 4; II - 4 і П7; III - П7 і Г2; IV - П2 і П3; V - П3 і П1.
Рукав трехшовный. Конструкцію трехшовного рукава розробляють на основі конструкції двухшовного втачного рукава.
По верхній половинці рукава проходить середня лінія. Для побудови верхній середній лінії рукава з точки О2 (рис. 13, а) на окате рукава проводять вертикаль до перетину з лінією РпРл в точці О і з лінією ліктя в точці 0. Від точки М вліво по лінії низу рукава відкладають відрізок ММ01 дорівнює половині ширини низу рукава. Точки 0 і М01 з'єднують прямою лінією.
Для побудови шва по верхній середній лінії від точки О2 вліво і вправо з розчином по 0,6 см і завдовжки 6 см проектують виточку в окат. Для створення невеликої опуклості шва лінії сточування будують з плавним прогином вліво для передньої частини рукава і вправо для задньої частини. По лініях сточування верхньої половинки рукава дають припуски на шви.
  Рукав двухшовный з верхньої і нижньої середньою лінією, з ліктьової вытачкой.Конструкцію цього рукава (рис. 13, б) розробляють на основі конструкції двухшовного втачного рукава.
Ширина рукава на рівні вершини оката О1О3 = Шрук.у готовому вигляді ширина рукава під проймою РпРл = О1ОЗ, ширина рукава на рівні ліктя ЛЛ2 = РпРл. Лінія переднього перекату проходить через точки 5, Рп, Л, М. Лінія оката нижньої половинки проходить через точки 5, 61, Г'2, 12, О4.
Розворот нижньої половинки рукава виробляють від верхньої середньої лінії, що проходить через точки О2, 0, М01.
Побудова верхньої середньої лінії. Від точки Л вправо відкладають відрізок ЛЛ1 = ЛЛ0.
Точку О13 (вершина переднього зрізу) знаходять на перетині двох дуг: з точки Рп радіусом РпО21 і з точки Л радіусом ЛО21. Точки 5, б і О13 з'єднують плавною лінією. Точку М1 (низ переднього зрізу) знаходять на перетині двох дуг: з точки М радіусом ММ01 і з точки Л радіусом ЛМ01.
Точки О1З і Л1, а також Л1 і М1 з'єднують прямими лініями. Якщо рукав виготовляється з тканини, піддається волого-тепловій обробці, від точки Л1 вліво відкладають 2 см, з'єднуючи точки О13 і М1 плавною увігнутою лінією. Для відтяжки переднього зрізу лінію О13М1 скорочують: М1М11 = 1,5...2 див. Точки М11 і М з'єднують прямою. Від точки Л2 вліво відкладають відрізок Л2ЛЗ = Л2Л0. Точку О'13 (вершина заднього зрізу) знаходять на перетині двох дуг: з точки Рл радіусом РлО21 і з точки Л2 радіусом Л2О21. Точку М31 (низ заднього зрізу) знаходять на перетині двох дуг: з точки М3 радіусом МЗМ01 і з точки Л2 радіусом Л2М01. Точки О'13 і Л3, а також М31 і Л3 з'єднують прямими лініями.
Для визначення розчину ліктьовий виточки з точки М31 проводять дугу радіусом Л0М01, а з точки 0 радіусом Л0Л3 проводять другу дугу, і на перетині двох дуг ставлять крапку Л31. Точки Л31 і Л2 з'єднують прямою лінією. Відрізок ЛЗЛ31 визначає розчин ліктьовий виточки. Ліктьовий зріз проводять плавною лінією. Припуски на шви даються як по верхній середньої лінії, так і до переднього та ліктьового зрізах.
  Рукав одношовный з ліктьовим швом. Рукав одношовный будують на базі рукава двухшовного. Проводять дві взаємно перпендикулярні лінії, визначивши точку їх перетину буквою Рп (рис. 13, в). Висоту оката рукава відкладають вгору від точки Рп:
РпО1 = 0,4 (Г11П2 + Г4П4) + 0,5 см (див. рис. 5).
Від точки О1 (див. рис. 13) вниз відкладають довжину рукава по лінії переднього перекату О1М = Ін + Пшов - 1,5 см; визначають лінію ліктя О1Л = 0,5 Ін + 5 см; висота передньої надсічки Рп5 = Г4П7 (див. рис. 5).
Для побудови оката верхній частині рукава визначають: ширину рукава на рівні висоти оката О1О3 = Шрук.у готовому вигляді; ширину рукава під проймою РпРл = О1О3; вершину оката (точку О2) О1О2 = О1О3/2; допоміжну точку О12: О1О12 = О1О2/2; допоміжну точку Р9. 5Р9 = О125/3; вершину ліктьового перекату О3О4 = О3Рл/3 - 0,5 см; ширину ліктьового перекату Р6Р7 = 2,5 см; відрізки, які визначають точки 8 та 10:
7 - 8 = 0,1О2Р9 + 0,5 см; 9 - 10 = 0,1О2О4 + 0,3 див.
Верхній окат проводять через точки 5, Р9, 8, О2, 10, О4, Р7.
Ширина по лінії ліктя ЛЛ2 = РпРл - 0,5 см; Л2Л3 = 0,7 см. Ширина низу ММ2 = Шрук.у готовому вигляді + Пшов. Скіс рукава М2М3 = 2,5...3 див. Точки Р7, Л3 і М3 з'єднують плавною лінією.
В прямокутнику О1О'3Р'лРп визначають ряд допоміжних точок для побудови нижнього оката рукава.
О 3О'4 = О3О4; О 4Р'6 = О4Р6; Р'6Р8 = Р6Р7.
Від точки Рп вправо відкладають РпГ'2 = 0,5 Шпр; РпР2 = Шпр; Р212 = 0,25 Шпр - 0,5 см; Рп6 = Рп61.
Лінію оката проводять через точки: 6, 12, Р8, трохи нижче точки Р'2.
Вліво і вгору від точки Р8 відкладають по 1 см і ставлять крапку Р81. Точки Р81 і 12 з'єднують плавною лінією. Від точки Л вправо відкладають ЛЛ5 = ЛЛ3 - 1,5 см. Ширина низу ММ'2 = ММ2. Скіс низу рукава М'яка 2М'3 = М2М3.
По лінії висоти оката вліво від точки Р'л відкладають 1 см (точка Р5).

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА 4 

В а р і а н т 1. Побудувати креслення двухшовного втачного рукава.
Вихідні дані, см: Сг = 50 (фігура типова); Ін = 63; Вп = 32; По.в = 10.
В а р і а нт 2. Побудувати креслення двухшовного рукава з верхньої і нижньої середньою лінією.
Вихідні дані, см: Сг = 54 (фігурна типова); Ін = 63; Вп = 34; По.п = 10.
В а р і а н т 3. Побудувати креслення основи піджака на реальну фігуру без значних відхилень від типової. Скласти попередній розрахунок. Побудувати спинку, поличку і двухшовный втачной рукав. Виготовити рукава з макетної тканини. Вметать рукава в основу піджака.

Категорія: Конструювання чоловічого верхнього одягу | Додано: (23.01.2016)
Переглядів: 4469 | Рейтинг: 0.0/0