Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Конструювання чоловічого верхнього одягу

§6. Конструювання комірів

Форма коміра залежить від силуету виробу. Більшість комірів чоловічих верхніх виробів складається з стійки і відльоту. Стійка в залежності від моделі змінюється незначно і є конструктивним елементом. Найбільш зазнає змін відліт коміра, який часто має декоративне призначення.
 
Коміри в залежності від конструкції вироби поділяють на такі групи: з відкритою застібкою, з застібкою борту доверху, з застібкою доверху і відкритою з відрізний і неотрезной стійкою, плосколежащие (підкрійні).
 
Основними параметрами при конструюванні комірів є довжина лінії втачіванія коміра і його ширина, довжина лінії втачіванія повинна відповідати довжині горловини.
 
Коміри для виробів з відкритою застібкою і плосколежащие будують на кресленні горловини виробу, інші - окремо.
 
Коміри можуть бути з раскепом і без раскепа. Довжина раскепа (відстань від лінії згину до лацкана уступу) може бути різна і залежить від форми горловини, її глибини або від моделі. В комірцях без раскепа уступ лацкана переміщується до лінії згину і поєднується з точкою перетину лінії згину з горловиною; глибина горловини збільшується. Лінія втачіванія коміра без раскепа починається від згину лацкана.
 
 Комір пиджачного типу. Комір будується в горловині вироби після побудови лацкана і лінії згину. З точки Л проводять дотичну до горловини в точці Ф0 (рис. 24). На перетині дотичній з лінією плеча ставлять крапку з0. На продовженні прямої Лз0 вгору від точки з0 відкладають відрізок, що дорівнює довжині горловини спинки без припуску на шов по плечового зрізу мінус 0,5 см на відтяжку і ставлять крапку з1. З точки Ф0 радіусом Ф0з1 проводять вліво дугу. Від точки з1 вліво по дузі відкладають відрізок з1з2, рівний висоті стійки плюс 0,5 см - для піджака і 0,7 - 1 см - для пальто. Висота стійки піджака 2 - 2,5 см, пальто - 3 - 3,5 см. Точки з2 і Ф0 з'єднують прямою лінією. На перпендикулярі з точки з2 до прямої з2Ф0 послідовно відкладають висоту стійки і ширину відльоту.

Висота стійки з2з3 = 2 - 2,5 см. Ширина відльоту посередині в піджаку - з3з4 = 4...4,5 см; в пальто - з3з4 = 5...7 см.
 
З точки з4 проводять перпендикуляр до лінії з2з4 і відкладають відрізок з4з5, що дорівнює 6,5 - 7 см для піджака і 8 см для пальто. Відрізок, рівний ширині коміра в кінцях, відкладають від точки уступу лацкана А61 (точка з6). Ширина коміра в кінцях і форма коміра в цілому повинні відповідати обраній моделі. Довжина відрізка А61з6 на кресленні 4 - 5 см (як правило, у піджаках він дорівнює відрізку Л2А61).
 
Лінію втачіванія коміра проводять з прогином від середини прямої з2Ф0 на 0,2 см. Зовнішній зріз коміра проводять з прогином від середини прямої з5зб на 0,3 - 0,5 см. Лінія стійки проходить від точки з3 паралельно лінії втачіванія коміра з2Ф0 з плавним переходом від лінії стійки коміра в лінію згину лацкана.
 

 
 Комір пиджачного типу в горловині кутом. Лінію ЛФ0 продовжують вгору і від точки А41 відкладають відрізок А41з1, рівний довжині паростка без припуску на плечовий шов мінус 0,5 - 0,7 см на відтяжку (рис. 25). З точки Ф0 радіусом Ф0з1 проводять вліво дугу. Від точки з1 вліво по дузі відкладають відрізок, рівний висоті стійки плюс 0,5 - 1 см і ставлять крапку з2. Точки з2 і А41 з'єднують прямою лінією. На перпендикулярі з точки з2 до прямої з2А41 послідовно відкладають висоту стійки з2з3 і ширину відльоту з3з4. З точки з4 опускають перпендикуляр на лінію з2з4 і відкладають з4з5 = 5...7 см для піджака і 8 см для пальто.
 
Передню частину коміра будують так само, як для коміра, вбудованого в округлу горловину. Лінію втачіванія коміра проводять з прогином від точки з2 до точки Ф0, відступивши від точки А41 0,5 - 0,7 см.
 
 Особливості побудови коміра в горловині кутом з двобортним лацканом. Комір в горловину кутом з двобортним лацканом (рис. 26) будують на основі коміра в горловину кутом з однобортним лацканом. Ширина коміра в кінцях залежить від уступу лацкана і коротша на 0,5 - 1 див А61з6 = А61Л3 - 0,5 - 1 см.

Відстань від точки з6 до лінії уступу лацкана 0 - 0,7 см, однак ширина коміра в кінцях і його форма залежать від моделі та вимог моди.
 

 
 Комір без раскепа. Комір будується аналогічно коміру пиджачного типу, при цьому уступ лацкана і початок коміра знаходяться на перетині лінії згину лацкана і горловини (точка Ф). Лінія стійки коміра проходить від точки з3 до точки Ф (рис. 27).
 
Комір без раскепа в горловині кутом (рис. 28) будується аналогічно коміру пиджачного типу в горловині кутом. Уступ лацкана і початок коміра розташовані на перетині лінії згину лацкана і горловини. І в першому і в другому випадку лінія горловини поглиблюється.
 


 Комір зі стійкою спереду. Цей комір (рис. 29) застосовують у виробах з лацканами без раскепа і будують аналогічно коміру без раскепа (див. рис. 27). Ширину коміра та його форму визначають у відповідності з моделлю. Точка уступу лацкана А61 поєднується з точки Ф, розташованої на перетині лінії згину лацкана з горловиною.
 
Глибину горловини збільшують, переміщаючи додатково крапку А6 на 1 - 1,5 см в піджаку і на 2 - 2,5 см в пальто.
 
Для побудови стійки спереду з точки Ф (А61) проводять пряму паралельно лінії середини коміра з2з4 і відкладають відрізок ФА62, рівний 1,5 - 2 см в піджаку і 2 - 2,5 см в пальто чи куртки. Точки А62 і Ф0 з'єднують плавною лінією.

 Комір курточного типу з застібкою доверху. Креслення цього коміра (рис. 30) будують аналогічно коміру пиджачного типу. Висота стійки збільшена і становить 3 - 4 см + мода. Ширина відльоту 5 - 6 см + мода. Ширина коміра в кінцях визначається по моделі. Відрізок, рівний ширині коміра в кінцях, відкладають від точки А6. Точка уступу лацкана А61 поєднується з точкою А6, що забезпечує застібку не тільки відкриту, а й закриту доверху. Величина відрізків на кресленні:

з0з1 = довжина паростка (на кресленні спинки) - 1,5 см;
з1з2 = висота стійки + 0,5 = 3 + 0,5 = 3,5 см;
з2з3 = висота стійки = 3 см;
з3з4 = ширина відльоту = 5 см;
з4з5 = 7 см; А61з6 = 7,5 див.
 

 
 Комір піджака з відрізною стійкою. Комір піджака з відрізною стійкою будують на основі коміра пиджачного типу. Для побудови відрізний стійки (рис. 31) з точки з3 радіусом з3Ф проводять дугу від точки Ф по дузі відкладають висоту стійки 2,5 см (точка В0). Точки з3 і В0 з'єднують плавною лінією. Від точки з3 по лінії середини коміра відкладають відрізок з3В1 = з2з3. Точки В1 і В0 з'єднують плавною лінією. Лінію пришивання стійки до відльоту проводять через точки з3 і В0.

 Комір шаллю. Для побудови цього коміра з точки Д (рис. 32) проводять дотичну до горловини в точці Ф0. На перетині дотичній з лінією плеча ставлять крапку з0. На продовженні прямої Лз0 вгору від точки з0 відкладають відрізок, що дорівнює довжині горловини без припуску на шов по плечового зрізу спинки мінус 0,7 см на відтяжку і ставлять крапку з1. З точки Ф0 радіусом Ф0з1 проводять дугу; від точки з1 вліво відкладають відрізок з1з2, рівний висоті стійки плюс 0,7 - 1 см в піджаку і 1,5 - 2 см в пальто. На кресленні з1з2 = 2,5 + 0,7 = 3,2 см.
 
Точки з2 і Ф0 з'єднують допоміжної прямої. З точки з2 восставляют перпендикуляри до прямої з2Ф0 і від точки з2 відкладають відрізок з2з3, рівний висоті стійки (2,5 см), і відрізок з3з4, рівний ширині відльоту (4,7 см). З точки А41 проводять пряму паралельно лінії з2з4, на якій відкладають відрізок А41з5 = з3з4 + 0,3 - 0,5 см.
 
Лінію зовнішнього зрізу коміра проводять через точки з4 і з5 плавним переходом від лінії коміра в лінію зовнішнього зрізу лацкана (шалі) через точку Л2(з6). Лінію втачіванія коміра від точки з2 до Ф0 проводять з незначним прогином посередині, рівним 0,2 см.
 
З важкооброблюваних тканин комір шаллю будують з великим відведенням в сторону плечового зрізу; у цьому випадку відрізок з1з2 збільшують на 1 - 1,5 см.
 

 
 Комір шаллю в горловині кутом. Для побудови цього коміра (рис. 33) на продовженні прямої, що проходить через точки ЛА41 від точки А41 відкладають відрізок А41з1, рівний довжині горловини спинки (на кресленні - 0,7 см).
 
Відрізок з1з2 дорівнює висоті стійки плюс 0,7 - 1 см в піджаку і 1,5 - 2 см в пальто. Точки з2 і А41 з'єднують допоміжної прямої. З точки з2 восставляют перпендикуляр до лінії з2А41 і визначають висоту стійки і ширину відльоту. Лінію втачіванія коміра проводять плавною лінією від точки з2 до точки, розташованої праворуч точки А41 на 0,5 см з переходом в лінію горловини. З точки А41 проводять пряму паралельно лінії з2з4, на якій відкладають відрізок А41з5 = з2з4. Решта побудови аналогічні шаллю коміра в округленій горловині.
 
 Побудова комірів окремо від горловини виробу. Конструкція воротніков, що будуються окремо від горловини виробу, має наступну принципову схему. Побудова ведеться на прямому куті ВОА. Відрізок ОВ визначає висоту підйому стійки, яка залежить від форми і конструкції коміра. Чим більше величина підйому середини, тим більше отлого лежить комір.
 
Відрізок ВА відповідає довжині горловини від її середини до точки уступу лацкана з поправочным коефіцієнтом, який залежить від ступеня кривизни лінії втачіванія коміра.
В залежності від задуму моделі висота стійки і ширина відльоту можуть бути різної величини.
 


Рис. 34. Креслення коміра з застібкою доверху: а - з відрізною стійкою; б - з неотрезной стійкою


 Комір з відрізною стійкою для виробів з застібкою доверху і відкритою. Будують прямий кут з вершиною в точці О (рис. 34, а). Вгору від точки Про відкладають величину підйому середини коміра ІВ. У загальному випадку ОВ = 4 см. З точки на горизонтальній стороні кута роблять зарубку радіусом, рівним довжині горловини спинки і полички мінус величина, що залежить від прогину лінії пришивання стійки до відльоту (відрізка 1 - 2). При прогині 0,5 см До = 0,5...0,8 см; при прогині 1 см = 1...1,9 см; при прогині 1,5 см До=2...2,9 см.
 
Точки Б і А з'єднують прямою лінією і на її середині ставлять точку 1. На перпендикулярі з точки 1 відкладають відрізок 1 - 2, рівний відрізку 1 - 3 (1 - 1,5 см для піджаків). Точки В, 2, А і В, 3, А з'єднують плавними кривими лініями.
 
З точок В і А опускають перпендикуляри на лінію ВА, на яких відкладають відрізки ВВ1 і АА2, визначають висоту стійки (в нашому прикладі 2,5 см). Лінію втачіванія коміра проводять з прогином на середині, рівним прогину лінії пришивання стійки між точками 1 і 3.
 
Відрізок ВВ2, відкладений вгору на продовженні лінії ОВ, визначає ширину відльоту. Форма відльоту і кінців коміра залежить від моделі. На перпендикулярі з точки А3 вправо відкладають відрізок А3А4. Б нашому прикладі А3А4 = 6 см; ВВ2 = 6 см.
 
Точки А4 і А з'єднують прямою лінією. Для кращого прилягання коміра в готовому виробі по лініях притачивания стійки до відльоту спереду проектують невелику виточку, відклавши від точки А вгору і вниз по 0,35 см Довжина виточки АА1 = 4,5 див. Сторони виточки зрівнюють по більшій стороні. При побудові зовнішнього зрізу коміра відрізок В2А5 = 5... 7 см відкладають на перпендикулярі до лінії ВВ2. Точки А5, А3 і А4 з'єднують плавною лінією. Оформлення зовнішнього зрізу відльоту залежить від фасону.
 
 Побудова креслення коміра з застібкою доверху і неотрезной стійкою. Будують прямий кут з вершиною в точці О (рис. 34,б), вгору від якої відкладають величину підйому середини коміра ІВ (в нашому прикладі ОВ = 2 см).
 
З точки на горизонтальній стороні кута роблять зарубку радіусом, рівним довжині горловини мінус 0,1 ІВ (точка А). Відрізок ОА ділять на три частини: АА1 = ОА/3. З точки А вгору проводять перпендикуляр, на якій відкладають відрізок АА2 = 1 см Вправо від точки А2 по горизонталі відкладають відрізок А2А21 = 0,5 см. Лінію втачіванія коміра проводять плавною кривою, з'єднуючи точки В, А1 і А21.
 
Висота стійки ВВ1 посередині для піджака 2,5 - 3 см, для пальто 3 - 4 см. Ширина відльоту коміра В1В2 посередині для піджака 4 - 5 см, для пальто 6 - 8 см.
 
З точки А21 радіусом, рівним висоті стійки ВВ1 мінус 0,5 см, роблять зарубку на перпендикулярі, восставленном з точки А (точка А31). Точки В1 і А31 з'єднують плавною лінією. Від точки А31 на цьому ж перпендикулярі відкладають відрізок А31А3, рівний ширині відльоту В1В2 плюс 1 - 2 см. Виступ переднього кінця А3А4 = 6 см ± мода. Точки А4 і А31 з'єднують прямою.
 
Для побудови зовнішнього зрізу коміра з точки В2 проводять перпендикуляр до лінії ОВ2 і відкладають відрізок В2А5 = 7 см. Точки А4 А5 і з'єднують плавною лінією.

 Побудова креслення коміра-стійки. Будують прямий кут з вершиною в точці А (рис. 35), від якої відкладають величину підйому стійки коміра АА2 = 1 - 3 см. З точки А2 на горизонтальній стороні кута роблять зарубку радіусом, рівним довжині горловини мінус 0,1АА2 і ставлять крапку Ст. Лінію АВ ділять навпіл (точка А1), нижній край стійки проводять плавною лінією через точки А2, А1 і Ст.
 
З точок В і А2 до ліній ВА1 і А1А2 восставляют перпендикуляри, на яких відкладають висоту стійки ВВ1 = А2АЗ = 3... 4 см. Висота стійки змінюється в залежності від моделі. Точки В1 і А3 з'єднують плавною лінією. На продовження ліній В1А3 і ВА2 вправо будують мисик, довжина і форма якого залежать від фасону.
 

 
 Побудова креслення коміра з застібкою борту доверху. Будують прямий кут з вершиною в точці О (рис. 36), від якої відкладають величину підйому середини коміра ОВ = 1... 3 см.
 
З точки на горизонтальній стороні кута роблять зарубку радіусом, рівним довжині горловини мінус 0,1 ІВ, і ставлять точку А. Відрізок ОА ділять на три частини: АА1 = ОА/3. З точки А вгору восставляют перпендикуляр, на якому відкладають АА2 = 1 см. Втачивание коміра оформляють плавною лінією через точки В, А1, А2.
 
Висота стійки ВВ1 посередині 2 - 2,5 для піджаків, 3 - 4 см для пальто. Ширина відльоту коміра В1В2 посередині 4 - 5 см для піджака, 6 - 15 см для пальто.
 
На перпендикулярі, восставленном з точки А, від точки А2 вгору відкладають відрізок А2АЗ, рівний ширині коміра посередині мінус 1 см (ця величина непостійна і залежить від фасону).
 
З точки А3 проводять горизонталь і вправо відкладають відрізок А3А4, довжина якого змінюється в залежності від кута нахилу решт відльоту коміра. Точки А2 і А4 з'єднують прямою. Для побудови зовнішнього зрізу коміра з точки В2 проводять пряму перпендикулярно лінії ОВ2 і відкладають відрізок В2А5 = 5... 7 см.
 
Точки А4 А5 і з'єднують плавною лінією.

 Комір для зимового пальто з застібкою доверху. Будують прямий кут з вершиною в точці О (рис. 37), від якої відкладають величину підйому середини коміра ОВ = 8... 9 см ± мода. З точки на горизонтальній стороні кута роблять зарубку радіусом, рівним довжині горловини. Точки В і А з'єднують прямою лінією і її середини восставляют перпендикуляр, на якій відкладають відрізок 3 - 4 = 2... 2,5 см. Лінію втачіванія коміра проводять через точки В, 4 і А.
 

 
Висота стійки ВВ1 = 4... 4,5 см. Ширина відльоту коміра В1В2 = 10...14 см. Побудова відльоту і кінців коміра залежить від моделі. В загальному випадку з точки А до прямої ВА восставляют перпендикуляр, на якій відкладають відрізок АА3 = ВВ2 - 1 см. Точки В2 і А3 з'єднують прямою лінією і її середини восставляют перпендикуляр, на якій відкладають відрізок 1 - 2 = 2...2,5 див. Точки В2, 2, А3 з'єднують плавною лінією і на її продовженні відкладають відрізок А3А4 = 7...11 см.



Категорія: Конструювання чоловічого верхнього одягу | Додано: (05.02.2016)
Переглядів: 5872 | Рейтинг: 0.0/0