Первісне образотворче мистецтво спрямоване насамперед на пізнання зовнішньої природи. На пізніх стадіях розвитку мистецтва первісних народів, в бронзовому столітті і особливо в залізному столітті, в різних місцях закономірно виникали певні зображення тварин, які виконувалися самими різними способами (лиття та гравірування по металу, різьба по дереву, каменю і кістки, аплікація і ін).Первісне мистецтво мало утилітарно-пізнавальний характер, воно зображувало фігурки хижих звірів і птахів, травоїдних тварин, фантастичних істот, наприклад грифонів з левиним тулубом, крилами орла, орлиної або левиною головою. Нерідко фігура тварини замінювалася якої-небудь однієї її частиною (оком, дзьобом, рогом), що служила як би символом звіра. Цей «звіриний стиль» (саме таку назву і затвердилося в науці) виникав у різних народів у зв'язку зі звичаєм вважати деяких звірів священними. Він простежується на величезних просторах - від Китаю до Британських островів.У первісних людей багато видів діяльності приймають форму мистецтва: релігійні обряди, магічні дії, свята - все це, по суті, театралізовані вистави з музикою, танцями, пантомімою.
У первісному світі, насиченому подібним мистецтвом, знаходить своє місце і костюм, який майже до невпізнання може змінювати вигляд людини. З допомогою костюма, використовуючи найрізноманітніші матеріали, фарби, намиста і невпинно змінюючи їх, людина прагне надати видовищний характер своєї зовнішності.
На ранніх етапах історичного розвитку людині потрібні були не тільки утилітарні функції одягу. Краса для первісної людини перш за все те, в чому він безпосередньо й прямо стверджує себе як істота, що володіє свідомістю, і цим якістю противостоящее природі. «Тварини тільки користується зовнішньою природою і роблять в ній зміни в силу своєї присутності, людина ж змінами, що вносяться ним змінами змушує її служити своїм цілям, панує над нею»*.Він осмислює матеріал природи, пристосовує його не тільки до задоволення своїх потреб, але і наділяє його естетичної, тобто, по суті, не властивої предмета природи функцією. Археологія майже не дала ніяких відомостей про костюмі первісної людини, але вивчення мистецтва сучасних племен, що зберегли риси первісної культури, наприклад населення Океанії, деяких племен Центральної Африки, народів Півночі, дає цілком достовірний матеріал про первісної форми костюма.
----------------------
* Ф. Е н г е л ь с . Діалектика природи, стор 140.
|