Історія розвитку костюма нерозривно пов'язана з розвитком людського суспільства, його культури та продуктивних сил. Костюм є продуктом даної епохи, її художньої культури.Створення костюма завжди було і залишається в даний час творчим процесом.
З давніх часів людина прагнула одягатися не тільки тепло, зручно, але й красиво.Послідовна зміна різних форм костюма, тобто діалектика його розвитку, пояснюється не тільки мінливими умовами життя, розвитком продуктивних сил, але і естетичними чинниками.
Кожна історична щабель розвитку суспільства характеризується певною художньою тенденцією - стилем, яким вона висловлює свою культуру, поняття краси, художні образи, форми, засоби та прийоми художнього втілення в предмети образотворчого мистецтва, архітектури, інтер'єру та побуту. Таким чином, поняття стиль виявляється дуже складним, рухливим, мінливим, тісно пов'язаним з багатьма іншими явищами.
Розуміючи під стилем цілісну систему засобів образного пізнання дійсності, ми завжди повинні мати на увазі, що стиль невід'ємний від змісту, світогляду, методу, техніки, мистецтва та інших факторів. Саме слово стиль виникло ще в античну епоху і, не втративши свого початкового значення за два з половиною тисячоліття, придбало безліч інших смислових відтінків, більш глибоких та складних.
Грецьке слово стиль, точніше стюлос, означало просто паличку, якою користувалися тоді для письма по воску. Ще в давнину словом стиль стали позначати літературну манеру викладу, розповідь. У середні століття користувалися ще навощенными дощечками і стилями, але з початком виробництва паперу в Європі вони стали не потрібні, слово ж стиль залишилося пов'язано тільки з манерою літературного викладу. Поступово воно набуло більш широкий зміст, означаючи взагалі властивий людині спосіб висловлювати свої думки.
З області літератури слово проникло в побут, стиль поведінки, стиль костюма) і інші види мистецтва. Для позначення історичних стилів була взята найбільш зовнішня, хоча і найбільш кидається в очі сторона історичного процесу, а саме правління того чи іншого монарха. Досі французькі історики користуються такими термінами, як стиль Франциска I, стиль Людовика XIV (або Людовіка ХV, Людовика ХVI), стиль ампір (стиль наполеонівської імперії).Стиль Франциска I прийнято називати французьким Відродженням або стилем Ренесанс, стиль Людовика ХV - рококо, стиль Людовика ХVI - рано класицизмом, слово ампір вживається для позначення пізнього класицизму, притому не в одній тільки Франції.Такого роду періоди намагалися встановити і в інших країнах. При всіх очевидних слабкостях історична періодизація стилів монархам давала все ж таки в наївній формі уявлення про те, що стилі закономірно змінюють один одного зі зміною історичних умов.Основні риси стилю та ідеї будь-якої епохи знаходять відображення і в костюмі.Життєва необхідність образного пізнання фауни була причиною виникнення мистецтва. Р. Плеханов зазначає, що праця - старше мистецтва, і мистецтво зобов'язане своїм виникненням праці.
|