Вік стилюрококо був недовгий. Настала епоха буржуазного просвітництва, що передувала французької революції кінця ХVIII ст., відродила класицизм в його нових формах. Просвітителі викривали феодальні порядки, державу, релігію і все, що було пов'язано з віджилим ладом, боролися за встановлення «царства розуму» (яким вони уявляли собі майбутнє), за торжество розумних почав в науках і мистецтвах.За висловом Маркса, «у класично строгих традиціях Римської республіки гладіатори буржуазного суспільства знайшли ідеали та мистецькі форми, ілюзії, необхідні їм для того, щоб утримати свою наснагу на висоті великої історичної трагедії».*
У відповідності з цим вивчення античного мистецтва стало нормою «хорошого стилю». Громадські будівлі - театри, школи і шпиталі, комфортабельні особняки, просторі міські площі створювалися відповідно до вимог вызревавшего буржуазного укладу, але вони прикрашалися античними колонадами і портиками.
Костюм цієї епохи не використовує ніяких штучних пристосувань, легкі сукні з напівпрозорих тканин, вільно спадаючі вздовж тіла, підкреслюють його природну стрункість (рис. 71).
Архітектура і декоративне мистецтво Франції часів наполеонівської імперії (стиль ампір) зберегли всі особливості класицизму: урочисту монументальність і простоту основних об'ємів, античні портики, колонади, античні форми побутових предметів, але у всьому цьому відчувався дух парадності і войовничості, підкресленою офіційністю. До того ж в архітектурі стилю ампір почалося пряме копіювання античних зразків, ознака вже розпочатого занепаду архітектури.
У Росії, навпроти, класицизм був у цю пору в повному розквіті. Російський класицизм, хоча і не володів могутнім революційним пафосом, як французький його найкращу пору, але в ньому яскраво втілилися патріотичні, громадянські ідеали російських просвітителів, їх гуманістичні устремління, боротьба за права і гідність людини. Перевагою російського класицизму була особлива теплота і людяність, разом з тим великий розмах будівництва надавав йому широкі можливості, недоступні в той час жодній іншій країні.
Красиві площі та квартали в дусі класицизму є в Парижі, Брюсселі, Мілані, Единбурзі, але в Росії класицизм визначив вигляд цілого міста - Петербурга, де будували Баженов, Захаров, Стасов, Россі і інші, не кажучи про чудових архітектурних ансамблях Москви, Одеси, Твері та інших міст. Досить поглянути на пам'ятник Суворову в Ленінграді роботи Козловського або на пам'ятник Мініну і Пожарському в Москві роботи Мартоса, щоб оцінити їх високий патріотизм, щирість почуттів, мудру стриманість.
---------------------
* К. Маркс і Ф. Енгельс. Соч., т. 8, стор 120, 2 изд.
|