Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Азбука шиття

Види машинних швів

З'єднувальні шви. Крайові шви. Оздоблювальні шви, складки, канти.

Побутові швейні машини відносяться до машин човникового стібка. На них в основному можна виконувати стачивающие і зигзагоподібні рядки. Човникові стібки утворюються верхньою та нижньою нитками, що переплітаються всередині зшиваються матеріалів (рис. 32).
 


Найбільш поширеною машинною строчкою є сточувальна. Зигзагоподібна рядок відрізняється від стачивающей тим, що на лицьовій стороні нитки розташовуються зигзагоподібно (рис. 33).
 
Зигзагоподібна рядок може бути з частим, вузьким або широким зигзагом, в залежності від довжини та ширини стібка.
 
Зигзагоподібна рядок більш еластична, тому застосовується для закріплення зрізів від осипання, а також для з'єднання тканин встик або накладним швом (рис. 34 а, б), для обметуванням петель.
 
В залежності від призначення шви поділяються на єднальні, крайові та оздоблювальні.
 
 З'єднувальні шви. Стачной шов - найбільш поширений. Стачной шов вразутюжку (рис. 35) застосовують для скріплення деталей верху. В залежності від моделі застосовують шов взаутюжку (рис. 36). Ним користуються також в тонких тканинах і при обробці підкладали.
 
 Расстрочной шов - різновид стачного. При цьому шві припуски розкладаються на дві сторони і закріплюються рядками ( рис. 37). Застосовується для тих тканин, де не можна заутюжте, але потрібно закріпити шов, а також для обробки деталей виробу.
 


 Настрочними шов виконується з відкритими зрізами (рис. 38 а) і з одним закритим зрізом (рис. 38 б). В основному застосовується у верхньому одязі, з відкритими зрізами - у виробах з неосипающаяся матеріалів. У виробах без підкладки шви обметують.
 
 Накладний шов буває з відкритими і з закритими зрізами. Накладний шов з відкритими зрізами (рис. 39 а) - найпростіший з'єднувальний шов. Застосовується для з'єднання прокладок, які потім закриваються підкладкою. Накладний шов із закритим зрізом (рис. 39 б) значно складніше, вимагає попередньої намітки однієї деталі або заутюжки. Потім підготовлена верхня деталь накладається на нижню і з'єднується.
 
В основному використовується для з'єднання з виробом кокеток, накладних кишень.
 
 Білизняні шви найбільш зносостійкі, так як вироби, в яких вони застосовуються, піддаються частим прання. Подвійний шов застосовують при виготовленні постільної білизни, іноді літніх виробів (рис. 40). Першу сходинку шва виконують, складаючи деталі виворотом усередину, відступивши від краю на 0,3 - 0,4 см, другу сходинку виконують після вивертання деталей, відступивши від країв 0,5 - 0,7 див.
 


 Запошивочный шов використовують при виготовленні халатів, курток. Найбільш прийнятний вузький запошивочный шов, як більш економічний. Широкий запошивочный шов тонші і еластичніші (рис. 41).
 
 Крайові шви. Крайові шви поділяються на окантовочні, у підгинку і обтачные. Окантовочні шви виконують за допомогою тасьми або смужки тканини, розрізаний по косій.
 
 Шов з відкритим зрізом (рис. 42) обробляють смужкою тканини, спочатку швом шириною 0,5 см, потім відгинають смужку і поруч з першим швом прокладають другу сходинку. Ширина смужки 2 - 2,5 см. В шві з закритими зрізами ширина смужки 3 - 3,5 див. Смужку попередньо запрасовують посередині і відкритими зрізами з'єднують першою строчкою з виробом (рис. 43). Потім другий рядком закріплюють смужку. Якщо смужка одинарна, то однією стороною смужку приточують до виробу, смужку підгинають і другою строчкою настрачівают (рис. 44).
 


 Шов з тасьмою (рис. 45) застосовують в основному для обробки деталей верхнього одягу за допомогою спеціального пристосування або з попередньою наміткою.
 
 Шов у підгинку з відкритим зрізом (рис. 46) застосовується у виробах з неосипающаяся матеріалів.
 
 Шов у підгинку з закритим зрізом (рис. 47) використовується у виробах з легкоосыпающихся тканин. Ширина шва подгибку 1,0 - 4,0 див.
 
 Обтачной шов в кант (рис. 48) застосовують для обробки країв деталей. Лінія з'єднання деталей в обтачном шві зміщується для освіти канта.
 
 Обтачной шов в рамку (рис. 49) має одну сходинку, якої закріплюють два шари однієї і один шар другої деталі.
 
 Оздоблювальні шви. До опоряджувальних швах відносяться різні складки, рельєфні шви і шви з кантом.
 
 Складки бувають односторонні і двосторонні, оздоблювальні та сполучні. При великій кількості складок у виробі вони можуть бути оздоблювальними і невелика частина з'єднувальними, так як шов сточування полотнищ бажано завжди розташовувати в складці.
 


 Оздоблювальні складки розташовуються на одній деталі. Розраховують необхідну кількість односторонніх складок, відзначають середину і бічні сторони (рис. 50 а), перегинають посередині, наметивают по намічених лініях, сточують на певну довжину (рис. 50 б), приутюживают і, якщо потрібно по моделі, виконують оздоблювальну строчку (рис. 50 в),
 
Так, якщо глибина складки 5 см, відзначають середину і в обидві сторони відкладають по 5 см, тобто припуск на односторонню складку в даному випадку становить 10 див. Відповідно для складок глибиною б або 7 см припуски на складку буде 12 або 14 див.
 


 Двосторонні складки намічають так само, як односторонні, тільки симетрично центру (рис. 51). Перегинають посередині, наметивают, сточують, приутюживают, розташовуючи складки в різні сторони (рис. 51 б) і, якщо треба, моделі, виконують оздоблювальну строчку (рис. 51).
 
 Сполучні односторонні складки виконуються так само, як оздоблювальні, але тут передбачений шов (рис. 52 а), що є серединою складки. Розташування шва не по середині складки може дати дефект у виробі - тканина буде стовбурчитися. Від шва відзначають глибину складки, наметивают, сточують (рис. 52 б), приутюживают, при необхідності виконують оздоблювальну строчку. У двосторонніх з'єднувальних складках внутрішня частина розраховується в залежності від глибини складок, відстані між ними та швами на з'єднання (рис. 53).
 
Так, якщо глибина складок 6 см і відстань між ними 5 см, ширина вставки дорівнює: (глибина складки х 2) + (шов Х 2) + відстань між складками. На конкретному прикладі ширина вставки дорівнювала (6 х 2) + (1 х 2) + 5 = 12 + 2 + 5 = 19 див.
 


 Рельєфні шви використовуються в якості оздоблювальних, їх виконують, застрачивая тканину на відстані 0,1 - 0,3 см від згину на лицьовому боці (рис. 54), або, підкладаючи тканину з вивороту, роблять дві паралельні рядки з відстанню між ними 0,5 - 0,7 см і протягають шнурок (рис. 55).
 
 Шви з кантом застосовуються в основному для підкреслення деталей вироби (клапани, коміри, борти, кокетки). Для якісного виконання тасьму або смужку тканини шириною 2,0 - 3,0 см (в залежності від готового виду канта) перегинають навпіл і приточують по лінії готової деталі (рис. 56). Потім складають верх і підкладку деталі особою всередину і обточують їх по рядку притачивания канта або за рядок притачивания канта, тоді вона не буде видно з особи (рис. 56 б). Деталь вивертають (рис. 56).
 


У кокетках, накладних кишенях, манжетах спочатку притачивается кант, потім накладним швом верхня деталь, попередньо заутюженная або заметанная (рис. 57).
 
При виконанні виробів з двома шкантами послідовність обробки зберігається, тільки канти повинні бути попередньо з'єднані (рис. 58). Використання в обтачных деталях двох кантів утруднене складністю обробки, а в прямих деталях можна спочатку настрочити перший кант, потім по шву пришивання першого канта з вивороту закріпити рядком смужку другого канта, підкладаючи її з лицьового боку (рис. 59 а). Потім перегнути другий кант і закріпити рядком на необхідну ширину (рис. 59 б). Ця обробка дещо складніше, але канти виходять більш чіткими і шов тонше.
 


Для зменшення товщини шва з кантами їхні внутрішні зрізи можна висікти сходинкою, залишивши від 0,4 до 0,8 см (рис. 59). Літні жіночі та дитячі вироби можуть бути оздоблені по краю одночасно кантом і окантовкою. Кант - вузька смужка оздоблювальної тканини, вкладається в шов або настрочується на шов. Окантовка - смужка будь-якої ширини для обробки країв деталей - відкритих зрізів, пройм, низу та ін
 
Смужки для канта і окантовки повинні бути викроєні під кутом 45°: для канта - шириною до 2,0 см, для окантовки - 2,5 - 3,0 див. Спочатку по краю деталі притачивается вдвічі складена смужка канта швом шириною 0,3 - 0,5 см, потім з вивороту поряд з першою прокладається рядок, одночасно знизу врівень зі зрізом підкладається смужка окантовки (рис. 60 а). Окантовка огинає зріз, підгинається і приметывается, з особи закріплюється строчкою на відстані 0,1 см від краю (рис. 60 б). Використання канта і окантовки різних кольорів дає цікавий, ошатний ефект.
 


В якості обробки у верхніх виробах можуть бути використані тасьма, штучна і натуральна шкіра (смужки). Попередньо наметанная тасьма настрочується на деталь (рис. 61 а) або на шов (рис. 61 б). Якщо тасьма ширше, ніж потрібно по моделі, її можна попередньо настрочити однією стороною, потім відігнути і настрочити по обидва боки, залишивши надлишки ширини всередині (рис. 62). У виробах без підкладали шви можуть бути стачаны з лицьового боку, разутюжены і закриті обробної тасьмою (рис. 63). Або смужка тканини, выкроенная під кутом 45°, підкладається при сточуванні шва на обличчя (рис. 64 а), потім підгинається і настрочується з двох сторін (рис. 64 б), шов в цьому випадку виходить взаутюжку. В якості обробки може бути використана вдвічі складена смужка саржі (рис. 65), ймовірність висипання обробки в цьому випадку найменша.


Тасьму рекомендується перед використанням замочувати, щоб вона дала природну усадку до роботи. Не рекомендується смужки з тканини викроювати по частковій нитки, так як вони в процесі експлуатації дадуть усадку. Смужки, викроєні за косою, найбільш еластичні. При обробці штучною шкірою основа може бути не в колір, тоді її слід підгинати (рис. 66). Настрачивание штучної або натуральної шкіри виконується без попереднього наметывания, так як залишаються проколів від голки, тому потрібні певні навички, в даному випадку потрібні намічені лінії, які служать орієнтиром при веденні рядки.


Категорія: Азбука шиття | Додано: (19.12.2015)
Переглядів: 18212 | Рейтинг: 5.0/1