Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Все про шиття

Головна » Все про шиття » Національний одяг » Радянський костюм

Перші кроки
 Велика Жовтнева соціалістична революція вперше у світовій історії стерла соціальну диференціацію костюма. Виникло нове поняття - масовий костюм для трудящих. Відмінності в характері одягу відтепер не пов'язані з соціальною проблематикою, а умовами життя і праці (місто і село), кліматом (райони півночі, півдня, Далекого Сходу), культурними і національними традиціями народностей, що входять до складу Радянського держави. 

 Початок був важким. Господарська розруха і голод панували всюди, інтервенція на півночі і півдні, походи Антанти - все це вимагало колосальної напруги сил молодої республіки. І тим не менше, відразу ж після революції разом з іншими галузями народного господарства перебудовується і перетворюється швейне виробництво. 

 Величезна і надзвичайно складне завдання централізації його була покладена на Відділ готового плаття і білизни при Центротекстиле в середині 1918 року «...для відновлення, об'єднання і націоналізації виробництва і розподілу готового плаття і білизни в загальнодержавному масштабі»1. З квітня 1919 року відділ виділився в самостійну галузь, яку очолював Центральним комітетом швейної промисловості (Центрошвей) при ВРНГ. Незабаром вона стала називатися «Главодежда». 

 Виникають перші організації масового виготовлення одягу в Москві (Москвошвей), в Ленінграді (Ленинградшвей) і ряді інших міст - всього десять. Більшість підприємств цих об'єднань працювало на армію. 

 До 1921 року багато кустарні майстерні перестали існувати, влившись у державну промисловість. У країні налічувалося 279 підприємств, на яких працювало понад 40 тисяч осіб. На деяких підприємствах було введено поділ праці, підвищило її продуктивність. 

 Документи, що зберігаються в архівах, зокрема, у Центральному державному архіві народного господарства, говорять про те, що надзвичайно нелегко було піти на переклад цієї величезної галузі виробництва, носив характер дрібно-товарного, на рейки соціалістичної індустрії. Висловлювалися думки про необхідність зберегти на якийсь час кустарну базу. Але все ж не могло бути іншого шляху, ніж націоналізація і централізація цієї сфери виробництва, бо тільки таким шляхом можливо було встановити нові виробничі відносини. 

 Організаційні заходи не могли відразу докорінно змінити вигляд швейної промисловості - процес перебудови був тривалим і важким. Лише до середини 30-х років з'явилася цілком сучасна по тим часам швейна індустрія. 

 Труднощі у швейному виробництві посилювалися становищем з текстилем. Життя десятків фабрик завмерла, не вистачало сировини, робочих рук, палива, погано працював транспорт. Спеціальна комісія ВРНГ на чолі з членом президії В. П. Ногиным, яка обстежувала текстильні підприємства центру в 1919 році, писала в своєму звіті про колишній фабриці Е. Циндель: «З 20 березня ц. р. фабрика через відсутність палива зовсім зупинилася і в даний час не працює... Утруднення в транспортному питанні ще більше посилилися з огляду на те, що призначалися для підвезення дров баржі отримали у зв'язку з настанням Колчака іншого призначення»2. Обсяг виробництва різко впав за роки громадянської війни та інтервенції. Товарний голод на тканині був надзвичайно гострим і відчувався до кінця 30-х років - це, безсумнівно, впливало на асортимент і якість текстилю. До 1924 року набивний малюнок вироблявся в дуже невеликій кількості, основну масу становили гладкофарбовані тканини - полотно, полотно, солдатське сукно, низькі сорти вовни, байка, гарус, бязь, ситець. 

 Труднощі господарської і політичної обстановки тих років не охолоджували запалу та ентузіазму будівничих нового світу. Навпаки, перші послеоктябрьские роки відзначені печаткою грандіозних, романтичних планів перетворення життя, розмахом творчої думки, сміливим експериментаторством. Ленінське гасло «мистецтво належить народу» і ленінський план монументальної пропаганди стали тією цементуючою основою, на якій зводилася нова соціалістична культура. Документи - архівні, газетні і журнальні статті, відносяться до початку 20-х років, буквально рясніють наполегливими закликами про необхідність переробки побуту, художнього виховання мас, здатних не тільки сприймати і цінувати художню культуру, але самим створювати її. 

 Величезну увагу привертає в цей час виробниче мистецтво, бо воно, з одного боку, як ніяка інша галузь, захоплює величезні маси трудящих. З іншого боку, самі продукти промислового виробництва є провідниками культури нового суспільства, найбільш масовими і доступними членам цього товариства. У відомому збірнику «Мистецтво у виробництві» ця проблема розглядається в ряду основних проблем звільненої праці: «Вирвавшись з міщанських кімнат прикладничества, куди його помістила стара художня культура, - виробниче мистецтво вростає в саму глибину нових індустріальних форм творчого процесу»3. Гаряче і схвильовано звучали голоси діячів культури на захист ідей виробничої естетики. Намічалася послідовна програма синтезу предметного середовища. «Кожен выполнитель, кожний ремісник повинен стояти на висоті сучасних художніх вимог. Кожен працівник повинен розуміти, що таке стиль, усвідомлювати всю важливість гармонічного ансамблю обстановки, в якій кожен предмет є одним з тих штрихів або барвистих плям, з яких складається гарне художнє ціле. Робітник повинен не тільки розуміти, що і для чого він робить, але він повинен навчитися складати весь предмет у його остаточному вигляді у зв'язку і в гармонії з цілим, загальним»⁴. Це була чітка і цілком конкретна програма в галузі виробничого мистецтва, актуальна і сьогодні. Своєрідність перших послеоктябрьских років полягає у тому, що тоді поєднувалися такі, здавалося б, протилежні початку, як фантастичність проекту майбутнього тверезість і постановки конкретних завдань дня. 

 Широка програма дій в області створення нових форм костюма намічається вже до початку 1919 року. При художньо-виробничому подотделе З Наркомосу створюються «Майстерні сучасного костюма», які очолила відома художниця-модельєр Надія Петрівна Ламанова. Їй належала й сама ідея організації цієї майстерні, з якою вона звернулася до наркома освіти Луначарського А. В.. 

 Детально розроблена і програма навчання в майстерні, або в «Студії художнього виробничого костюма», як спочатку назвала її художниця. Цей цінний документ зберігся в особистому архіві Ламанової. 

 На першій Всеросійській конференції з художньої промисловості в серпні 1919 року Ламанова говорила: «Мистецтво має проникнути у всі області життєвого побуту, розвиваючи художній смак і чуття в масах. Одяг є одним з найбільш підходящих провідників... Художники повинні в області одягу взяти ініціативу в свої руки, працюючи над створенням з простих матеріалів найпростіших, але красивих форм одягу, які підходять до нового укладу трудового життя»⁵. 

 У цих словах була виражена програма радянського мистецтва моделювання. Сама Ламанова у всій своїй діяльності слідувала поставленим завданням, не відступаючи від них ні на крок. 

 «Майстерні сучасного костюма» стали творчою лабораторією експериментальної нових форм одягу. В цей же час виникають і перші радянські навчальні заклади, де повинні були готувати нові кадри для цієї величезної і дуже важливої галузі легкої промисловості. У січні 1919 року організується Центральний інститут швейної промисловості та Навчальні художньо-промислові майстерні костюма з детально розробленими статутами, чітко сформульованими завданнями. Зараз, коли читаєш ці збереглися в архівах документи, не відчуваєш їх півстолітньої давності - настільки строго продумана постановка проблем, чітко сформульовані цели⁶. 

 У доповіді про організацію Центрального інституту швейної промисловості говорилося про необхідність і важливість корінного перетворення швейного виробництва в країні відповідно до нової соціалістичної організаційною структурою: «Перехід до соціалістичного будівництва виробництва висуває необхідність ліквідації майстерень мелкокустарного типу і створення великих підприємств фабричного виробництва з найкращим технічним і санітарно-гігієнічним обладнанням на основі найменшої витрати трудової енергії та нейтралізації шкідливих умов виробництва з одного боку і встановлення нових форм одягу щодо гігієни, зручності, краси і витонченості з іншого.... Розвиток процесу концентрації виробництва швейної промисловості у великих підприємствах фабричного типу, висуваючи нові вимоги до всіх працівників щодо теоретичних і практичних знань, науково-технічної організації підприємств, особливо гостро ставить питання про підготовку організаторів і керівників виробництва, а також і викладацького персоналу для установи професійно-технічної освіти. 

 Повна відсутність навчальних посібників і необхідних матеріалів по всіх галузях професійно-технічних знань у виробництві швейної промисловості ставить другу задачу систематизації всіх наявних матеріалів по організації фабричного виробництва, створення спеціальної літератури - підручників, довідників, встановлення кращих методів організації виробництва, викладання і, нарешті, створення центрального науково-навчального закладу, який має об'єднати і узгодити роботу окремих установ у цій галузі. Таким закладом повинен стати Центральний інститут швейної промисловості, на який покладаються дві основні задачі: по-перше, розробка та дозвіл на основі наукових досліджень і практичних дослідів всіх питань наукової організації виробництва, праці та встановлення гігієнічних і художніх типів одягу, методів викладання в професійно-технічних навчальних закладах, і по-друге, підготовка техніків-організаторів і керівників виробництва, а також і викладацького персоналу, що володіють всією повнотою спеціальних знань»⁷. 

 Одночасно було розроблено Положення про Центральному інституті швейної промисловості, який учреждался при Головному Комітеті профтехосвіти як вищий науково-навчальний заклад. Проблему створення нових форм масової одягу передбачалося вирішувати як комплекс - мистецьких, економічних і організаційних питань. Метою ЦИШП ставилася «...розробка матеріалів з історії швейної промисловості і промислової географії Росії та інших країн, встановлення гігієнічних і художніх форм одягу, розробка наукових методів організації виробництва швейної промисловості і т. д.»⁸.

 У тому ж 1919 році в Москві були відкриті Сокольничьи радянські навчальні художньо-промислові майстерні костюма у веденні Наркомторгпрома. Це був перший радянський вуз, який готував кадри художників по костюмах. На чолі його став художник М. Тарханов. У Статуті майстерень багато спільного з положенням ЦИШП, але особливо підкреслюється важливість постійної дієвої зв'язку «як з місцевою промисловістю, так і з окремими організаціями і зразковими майстернями, художньо-промисловими і прикладних знань музеями, товариствами образотворчих мистецтв, професійними спілками (виробництв відповідних спеціальності майстерень), державними художніми майстернями і т. п.»⁹. Наведені вище документи красномовно свідчать про величезну увагу та інтерес до проблем масової одягу.
 

На фото: Ось так виглядали «учні» шкіл Всеобучу 20-х років - літні робітники та молодь, бійці Червоної Армії, втомлені і одягнені хто в що, вдень працювали біля верстатів або билися з ворогом, а ввечері сидять за партами. Робітники - в стареньких пошарпаних піджаках, косоворотках і кепках, військові - у формі і будьонівках на голові


На фото: «...Ви б ніколи, ні за що не повірили, що цій фабриці тиждень тільки терміну, - так тут все налагоджено і намашинено,- і йде гладко, рівно, без перебоїв, і відчувається організація. Велика організація. Потужна організація... Значить є у нас вже, вже накопичився за роки революції організаційний досвід. Є вже організаційні навички. Є вже вміння, вправність...» - так писав у своєму нарисі «Швейницы» А. Меншою про швидкої реорганізації однієї із швейних фабрик Москви. («Червона нива», 1924, № 27, с. 656-658). 

-------------------------------
1 Цитується з постанови Центротекстилю. - «Швейна промисловість», 1967, №1, стор 21. Ст. Попков. Індустріальна швейна промисловість - дітище Великого Жовтня.
2 ЦДАЖР, ф. 3338, оп. 5, д. 12. Доповідна записка з обстеження фабрики Е. Циндель від 12 травня 1919 року. 
3 Мистецтво у виробництві. М., «Пролеткульт», 1921 стор 3. 
⁴ Леонардо. Мистецтво і ремесло. - «Мистецтво», 1918, № 6(10), стор. 6 
⁵ Протоколи 1 Всеросійській конференції з художньої промисловості. М., 1920, серпень, стор 37 - 38. 
⁶ ГАМО, ф. 967, оп. 1, д. 88, л. 4 - 5. 
⁷ ГАМО, ф. 967, оп. 1, д. 88, л. 4. 
⁸ ГАМО, ф. 967. оп. 1, д. 88, л. 5.
⁹ ГАМО, ф. 967, оп. 1, д. 88, л. 1 - 2.

Категорія: Радянський костюм | Додано: (01.01.2016)
Переглядів: 1044 | Рейтинг: 0.0/0